تسویه بدهی با فروش یا واگذاری برندهای تهران

تسویه بدهی با فروش یا واگذاری برندهای تهران مرکز املاک: داستان واگذاری اموال بزرگ شهر، از سال 95 آغاز شد و آن زمان نیز مدیریت شهری وقت، تلاش داشت تا قسمتی از دارایی های عمومی شهر را در ازای پرداخت بدهی اش واگذار کند، واگذاری که مصوبه شورای شهر چهارم را نیز گرفت؛ اما بنا به مشکلاتی رها گردید و حالا پس از گذشت 6 سال از آن زمان باز هم بحث واگذاری فروشگاه شهروند، روزنامه همشهری و شهرآفتاب و قسمتی از سهام فروشگاه رفاه مطرح گردیده است.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، ۲۵ فروردین ماه سال ۹۵ بود که شهردار وقت تهران در یک جلسه از فروش فروشگاه شهروند آگاهی داد و اعلام نمود که در ازای پرداخت بدهی شهرداری شهرآفتاب و فروشگاه شهروند به فروش می رسد و نهایتاً در یک جلسه غیر علنی در شورای چهارم شهر تهران، اعضای پارلمان شهری، رأی به واگذاری ۶۰ درصد سهام فروشگاه شهروند و واگذاری ۱۰۰ درصدی شهرآفتاب به بانک شهر را دادند. واگذاری که همان زمان مخالفت هایی را به همراه داشت و حتی رحمت الله حافظی رییس وقت کمیسیون سلامت شورای شهر تهران از این مصوبه به عنوان "برگ سیاهی در کارنامه شورای چهارم" یاد کرد؛ البته اجرای این مصوبه به عمر دوره چهارم شورا قد نداد و در شورای شهر پنجم نیز با اعمال تغییراتی، رسما مسکوت ماند.
حالا با گذشت ۶ سال از مطرح شدن واگذاری سهام نمایشگاه شهرآفتاب که به نمایشگاه بین المللی آفتاب تغییر نام داده و فروشگاه شهروند، بار دیگر مدیران شهری واگذاری سهام این دومجموعه نمایشگاه آفتاب و شهروند به همراه موسسه همشهری و سهم ۶ درصدی شهرداری از فروشگاه رفاه را در دستور کار قرار دادند؛ به شکلی که روز یکشنبه هفته گذشته یک فوریت لایحه شهردار تهران در مورد "مجوز واگذاری قسمتی از سهام برخی از شرکت های تابعه شهرداری تهران جهت تسویه بدهی به بانک ها" در دستور کار اعضای شورای شهر قرار گرفت و یک فوریت آن نیز به تصویب رسید که بر این اساس شهرداری می تواند سهام مجموعه های شهرآفتاب، شهروند و همشهری که ۱۰۰ درصد متعلق به شهرداری است و سهم ۶ درصدی خود در فروشگاه رفاه را برای تسویه بدهی های بانکی خود به فروش برساند.

بدهی ۵۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران به بانک ها
فروزنده معاون مالی و اقتصاد شهرداری تهران در دفاع از این لایحه اعلام می کند: ما علاوه بر آنکه بدنبال کاهش تصدی گری شهرداری در امتداد افزایش راندمان و اصلاح ساختارها هستیم، می خواهیم بدهی های بانکی مان را نیز با این روش کاهش دهیم؛ چونکه ما ۵۰ هزار میلیارد تومان به بانکها بدهی داریم که ۳۰ هزار میلیارد تومان آن اصل پول و ۲۰ هزار میلیارد سود آنست که اگر این لایحه به تصویب برسد می توانیم هر چه سریعتر نسبت به عملیاتی کردن استمهال وام ها اقدام نماییم.
وی با اعلان اینکه یکی از سیاست های جدی ما این است که قسمتی از سهام نمایشگاه شهر آفتاب را به شرکت نمایشگاه ها واگذار نماییم که اگر این اتفاق بیفتد نمایشگاه ها به شهر آفتاب منتقل می شود، ادامه می دهد: ۳۸ هزار میلیارد تومان به بانک شهر بدهی داریم و در مناطق نیز بدهی مان به پیمانکاران۸۰۰۰ میلیارد تومان است که در بخش غیر نقد پرداخت می شود و ۷۵۰۰ سند آماده شده که یا بصورت تهاتر و یا بصورت نقدی بدهی هایشان را پرداخت نماییم.
به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، با این که یک فوریت این لایحه تصویب گردید و جزییات و اصطلاحا چکش کاری این لایحه به کمیسیون ها سپرده شد، اما اطلاعاتی از نحوه واگذاری، میزان ارزش دارایی این چهار مجموعه، میزان دقیق بدهی به نظام بانکی به تفکیک بانک ها مشخص نشده است و جای سوال است که چرا مدیریت شهری باید از محل فروش اموال عمومی که سرمایه شهر تهران هستند، بدهی خود به نظام بانکی را پرداخت کند؟ و آیا اساسا شهرداری تهران به غیر از شهروند، شهرآفتاب، همشهری و.. که به صورتی برند شهرداری هستند، ملک دیگری ندارد به بدهکارانش بدهد؟

جای شکر دارد که بالاخره مسئولان قبلی شهر، رقم بالای بدهی شهرداری را قبول کردند


افشین حبیب زاده رییس کمیته عمران شورای شهر پنجم در گفت وگویی با ایسنا در مورد مطرح شدن مجدد فروش شهروند و شهرآفتاب می گوید: مدیریت شهری در دوره چهارم شورای شهر تهران، تصمیم به واگذاری مجموعه شهروند و شهرآفتاب به بانک شهر برای پرداخت بدهی ها می کنند ولی از آنجا که بانک مرکزی به سبب افزایش میزان دارایی های غیر نقد بانک شهر در پی این واگذاری وارد شد و مخالف کرد، خود به خود اجرای این مصوبه مسکوت ماند.
وی با اعلان اینکه ارزش واقعی نمایشگاه آفتاب در زمین آنست و بخش زیادی از زمین ها نیز متعلق به تولیت حرم امام خمینی(ره) است و باید در نحوه واگذاری نمایشگاه آفتاب به این مساله توجه گردد، می افزاید: در شورای شهر پنجم مصوبه ای درمورد واگذاری شهروند و موسسه همشهری داشتیم که براین اساس قرار بود این دو مجموعه بوسیله بورس واگذار شود و حتی همه کارهای عرضه در بورس شامل اصلاح اساسنامه، تطبیق اساسنامه با قوانین و... برای عرضه سهام شهروند انجام شد و قرار شد که موسسه همشهری نیز اصلاحات مورد نیاز در اساسنامه خودرا برای عرضه در بورس بوجود آورد تا به بورس بپیوندد و تمام تلاش مان این بود که مدیریت این مجموعه ها در اختیار شهرداری باقی بماند که این مسئله نیز به مرحله عرضه نرسید.
حبیب زاده با اعلان اینکه در آن زمان بحثی عنوان شد که قسمتی از سهام این دو مجموعه در اختیار پرسنل باشد تا پرسنل علاقمند، سهامدار این دو مجموعه باشند، ادامه می دهد: حالا مدیریت فعلی شهر تهران یک فوریت واگذاری سهام ۴ مجموعه شهرداری تهران را تصویب کرده است تا سهام به بانکها در ازای پرداخت بدهی واگذار شود یعنی به عبارت دیگر باز همان بحث های قدیمی مطرح گردیده است، اما چنانچه این سهام را می خواهند به بانک ها بدهند، ممکنست بانک ها در مقطعی که بخواهند افزایش سرمایه بدهند و شهرداری نتواند در این افزایش سرمایه مشارکت کند، خود به خود امکان دارد تا بخش اعظمی از سهام در اختیار بانک ها قرار گیرد و عملا مدیریت این مجموعه ها به بانک ها سپرده می شود.
وی می افزاید: شورای شهر دو هفته فرصت بررسی این لایحه را دارد؛ اما ابهاماتی نیز مطرح است بگونه ای که میزان دقیق بدهی شهرداری به بانک ها هنوز اعلام نشده است که دقیق چقدر بدهکار است و چه میزان سود و خسارت پرداخت می کند؟ و باید این رقم مشخص شود تا شورا بتواند تصمیم گیری کند. همین طور ارزش گذاری از این ۴ مجموعه نشده است و به هر حال وقتی با طرح یک فوریت می آید هم باید میزان بدهی و هم ارزش املاک مشخص شود تا اساسا مردم بدانند که این واگذاری ها به چه قیمت و بر چه اساسی است.
حبیب زاده با اعلان اینکه به نظرم بهترین روش برای این واگذاری بردن این چهار مجموعه به بورس است، می افزاید: درست است که بورس هم با مشکلاتی مواجه می باشد اما بهترین و امن ترین مکانی که می توان سرمایه های شهر را در آن بصورت شفاف عرضه نمود، بورس است.
این کارشناس حوزه شهری در پاسخ به این پرسش که آیا اساسا کار درستی است که سرمایه های شهر و مردم برای پرداخت بدهی واگذار شود؟ می گوید: به هر حال مدیریت شهری برای پرداخت بدهی های خود باید تصمیم بگیرد و فرآیندی را باید مشخص نماید که بر طبق آن بدهی ها را پرداخت کند تا جریمه و سود به آنها تعلق نگیرد و از طرفی دیگر دقت داشته باشید که فقط شهروند، شهرآفتاب و... سرمایه شهر نیستند؛ بلکه وقتی شهرداری تراکم می فروشد به صورتی سرمایه و دارایی های شهر را واگذار می کند و این فروش اموال روشی است که شهرداری ها برای پرداخت بدهی و دیون خود در پیش می گیرند، اگر روش دیگری باشد که تولید ثروت شود یا واگذاری کمتر باشد، بهتر است اما با توجه به این که اساسا رقم بدهی شهرداری بالا است بنظر می رسد این واگذاری به شرط آنکه مدیریت از دست شهرداری خارج نشود، راهکار مناسبی است.
به گفته ی ایشان، مدیران فعلی معتقدند که رقم بدهی شهرداری بالا است و جالب است بدانید در زمان دوره پنجم مدیریت شهری، هر چه می گفتیم رقم بدهی بالاست، نمی پذیرفتند و هجمه های رسانه ای وارد می کردند؛ ولی حالا که خودشان مسئولیت را برعهده دارند، می بینند که این ارقام بدهی چقدر واقعی است و حالا اعداد اعلامی خودشان بسیار بالاست و جای شکرش باقی است که بالاخره این مدیران قبول کردند که رقم بدهی بالاست و بنظر می رسد واگذاری البته با سیاست های خاص یعنی عدم خروج مدیریت از شهرداری و نظارت در بلندمدت می تواند یک راهکار آخری باشد.

واگذاری تنها بوسیله بورس

دولت شریک شهرداری در شهر آفتاب نشود، نمایشگاه راه نخواهد افتاد

ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر ششم نیز در گفت و گو با ایسنا، در مورد چرایی این واگذاری ها با اشاره به وضعیت نمایشگاه آفتاب که ظرفیت بزرگ این مجموعه بلا استفاده مانده است، می گوید: این مصوبه به ما کمک می نماید که وزارت صمت قسمتی از سهام شهرآفتاب را بخرد و روند انتقال نمایشگاه ها به شهرآفتاب سرعت گیرد و مطمئن باشید اگر دولت در نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب، شریک ما نشود، این نمایشگاه راه نخواهد افتاد و برای حل مشکلات برگزاری نمایشگاه در سئول، باید دولت خودش را در نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب سهیم کند و خودرا موظف بداند که برگزاری نمایشگاه های بین المللی را به این مکان سوق دهد تا نمایشگاه سئول به شهرداری تحویل شود و آن مجموعه به یک فضای عمومی و خدماتی یا فضای سبز تبدیل گردد.
وی با اعلان اینکه شهرداری ماهانه سود کلانی را بابت عدم پرداخت بموقع بدهی ها و سررسید شدن اقساط تسهیلات بانکی پرداخت می کند، می افزاید: علاوه بر این مشکلات، متاسفانه شاهدیم که از این سرمایه شهری در نمایشگاه شهرآفتاب هیچ بهره برداریی نمی شود و این سرمایه گذاری، در یک زیان دهی قرار گرفته است.
امانی با انتقاد از عدم استفاده از ظرفیت بزرگ نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب، می گوید: متاسفانه امروز شاهدیم که در مجموعه عظیم نمایشگاه آفتاب، هر چند وقت یکبار، نمایشگاه های کوچکی برگزار می گردد که حداکثر یک سوله از آن مجموعه بزرگ را اشغال می کند. این درحالی است که به اعتقاد من، ما به جهت اینکه از یک سو بدهی های بانکی این مجموعه را کاهش دهیم و از طرف دیگر این سرمایه بزرگ شهری فعال شود، باید دولت را در مجموعه شهر آفتاب شریک خود نماییم.

وی با تأکید بر این که در واگذاری مطرح شده درباب شهر آفتاب، قرار نیست کل این مجموعه به دولت واگذار شود، ادامه می دهد: در لایحه پیشنهادی تاکید شده که واگذاری باید به شکلی صورت گیرد که مدیریت نمایشگاه شهرآفتاب، در دست مدیریت شهری باقی بماند و واگذاری سهام این مجموعه از ۴۹ درصد تجاوز نکند و مدیریت شهری ۵۱ درصد سهام را در اختیار داشته باشد.

امانی در پاسخ به این پرسش که چرا شورای شهر و شهرداری، بجای ارتقاء مدیریت شهر آفتاب و رفع مشکلات مدیریتی آن، بدنبال واگذاری این مجموعه برای حل مشکل زیان دهی آن است؟ می افزاید: اولا که ما در این لایحه بدنبال واگذاری کامل مجموعه شهرآفتاب نیستیم و حتما با واگذاری مدیریت شهرآفتاب و واگذاری بیش از ۴۹ درصد سهام این مجموعه مخالفیم. ما بدنبال آن هستیم تا با آورده شرکاء، زمینه حل مشکلات و توسعه شهرآفتاب و فروشگاه شهروند را فراهم نماییم.
وی درباب وضعیت سوددهی فروشگاه شهروند نیز ادامه می دهد: فروشگاه شهروند هم اکنون زیان ده نیست و سالانه سود مختصری نیز ثبت می کند، ولی با توجه به این که سبد خانوارها که عمده محصولات فروشگاه شهروند را تشکیل می دهد و نرخها به شدت آنها بالا رفته، سود این فروشگاه کاهش داشته است؛ این در حالیست که ما بدنبال حفظ برند فروشگاه شهروند و ادامه خدمت دهی این مجموعه به شهروندان هستیم.

تهران روزانه ۱۲ میلیارد تومان سود بانکی پرداخت می کند

قرار نیست همه سهام واگذار شود، مدیریت با شهرداری می ماند


امانی خاطرنشان می کند: علاوه بر این موارد، شورای شهر پنجم در مورد موسسه همشهری که امروز زیان ده است و همین طور مجموعه شهروند، مصوبه واگذاری بوسیله بورس را داشت که ما امروز نیز بر واگذاری بوسیله بورس اصرار داریم و این مساله را در بررسی های تخصصی در کمیسیون ها حتما مد نظر خواهیم داشت.
وی با اعلان اینکه واگذاری قسمتی از سهام این مجموعه ها بوسیله بورس دارای مزایای قابل توجهی است، می گوید: واگذاری سهام بوسیله بورس موجب می شود که علاوه بر شفافیت، سهام این مجموعه ها به تمامی متقاضیان ارائه شود و برنده عرضه این سهام، کسانی می شوند که بالاترین قیمت را پیشنهاد می دهند؛ پس ما بر واگذاری سهام این مجموعه ها بوسیله بورس تاکید داریم.
امانی در ادامه در پاسخ به این پرسش که باتوجه به وضعیت زیان ده بودن موسسه همشهری، سوددهی پایین فروشگاه شهروند و بلاتکلیف بودن مجموعه نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب، آیا افراد یا مجموعه هایی تمایل به خرید سهام این مجموعه ها خواهند داشت یا خیر؟ ادامه می دهد: من اعتقاد دارم دولت و خصوصا وزارت صمت به عنوان متولی نمایشگاه های بین المللی، بهترین شریک ما در نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب خواهد بود و در صورت توافق، آنها می توانند بهترین سهام دار این مجموعه باشند و با واگذاری املاک، سهام دار این نمایشگاه شوند؛ البته یک روش دیگر نیز متصور است که از سود سالانه نمایشگاه شهرآفتاب، هزینه این واگذاری را به مدیریت شهری تهران پرداخت کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که این سه مجموعه همشهری، شهرآفتاب و شهروند برند شهرداری هستند، می افزاید: متاسفانه در وضعیت فعلی و برمبنای گفته مسئولان شهرداری تهران، شهر تهران روزانه ۱۲ میلیارد تومان سود بانکی پرداخت می کند و ماهانه این سود بانکی، ۳۶۰ میلیارد تومان می شود.

بگفته امانی، بعد از واگذاری قسمتی از سهام مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب، موسسه همشهری و فروشگاه رفاه، مدیریت و سیاستگذاری بر این مجموعه ها همچنان در اختیار شهرداری تهران باقی خواهد بود و هیچ برنامه ای برای واگذاری کل سهام یا سهام مدیریتی این مجموعه ها در مدیریت شهری وجود ندارد.

وی با تأکید بر این که هنوز شورای شهر تهران هیچ تصمیم قطعی در خصوص واگذاری این مجموعه ها نگرفته و شورای شهر تنها به یک فوریت بررسی آن رأی داده است، ادامه می دهد: نکته قابل توجه این است که بدهی شهرداری به رقم ۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و روز به روز بر میزان این بدهی افزوده می شود و این در حالیست که اگر میزان بدهی سالانه شهرداری از اعتبار مصوب سالانه آن پیشی بگیرد، عملا شهرداری ورشکست می شود و ما نباید اجازه دهیم کار به این نقطه برسد؛ پس ما بدنبال آن هستیم تا با اتخاذ سیاست ها و تصمیمات جدی، این میزان بدهی را حداقل به نصف برسانیم و یکی از راه های کاهش این حجم بدهی، واگذاری قسمتی از سهام تعدادی از شرکت های شهرداری به گونه ای شفاف با قیمت روز است؛ آن هم به نحوی که مدیریت این مجموعه ها همچنان در اختیار شهرداری تهران باقی بماند.

وی با تأکید بر این که هنوز جزییات دقیق واگذاری این مجموعه ها کاملا بررسی نشده و این بررسی ها طی ۲ هفته آتی به انجام می رسد، می گوید: این لایحه طی روزهای آینده در کمیسیون ها بررسی و چکش کاری می شود و بعد از تکمیل بررسی ها، این لایحه به صحن شورا می آید و همه چیز بطور واضح و شفاف به مردم اعلام می شود.

امانی در پاسخ به این که آیا شهرداری تهران منابع و سرمایه دیگری بجز شرکت های نامدار خود برای تامین قسمتی از بدهی های خود در اختیار ندارد؟ می افزاید: شهرداری تهران، املاک و مستغلات بسیاری را در اختیار دارد ولی متاسفانه عمده آنها دارای مشکلات سند و یا معارض هایی هستند که این املاک و مستغلات را با مشکل مواجه کرده؛ علاوه بر این، شورای شهر تهران مجوز لازم را در بودجه امسال برای فروش املاک و مستغلات داده، ولی گزارش ۶ ماه نخست خزانه دار نشان داد که متاسفانه به سبب مشکلات موجود در وضع بازار املاک، شهرداری تهران در بخش غیرنقدی چندان موفق نبوده است.
وی با تأکید بر این که واگذاری سهام این مجموعه ها در شورای چهارم و پنجم که طیف مخالف فکری ما بودند و همین طور شورای فعلی مطرح بوده و این امر نشان دهنده درستی این مسیر است، می گوید: شورای شهر چهارم که طیفی متشکل از دوستان اصلاح طلب و اصولگرا بود و در شورای پنجم که شورایی یک دست با نگرش فکری متفاوت با شورای فعلی بود، همگی در موضوع واگذاری قسمتی از سهام این مجموعه های در اختیار شهرداری، وفاق داشتند.

امانی اضافه می کند: متاسفانه این نخستین بارست که قرار شده این مصوبه اجرائی شود و ما در این راه تجربه نخست را پشت سر می گذاریم چونکه بعد از تصویب این مساله در شورای چهارم، دوره پنجمی ها آنرا اجرا نکردند؛ شورای پنجمی ها این مساله را اصلاح کردند و بر واگذاری بوسیله بورس که نیازمند اجرای مقداماتی است تاکید نمودند و حالا ما امروز درحال بررسی چگونگی واگذاری این ۳ مجموعه هستیم و هنوز بررسی ها به نتیجه نهایی نرسیده است.

وی درباب ارزش این مجموعه ها نیز ادامه می دهد: برمبنای برخی گزارشات، گفته شده که ارزش سهامی که قصد واگذاری آنها را دارند حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان است ولی به نظر من ارزش این سهام بیش از این اعداد است چونکه اوایل امسال برآوردی که از قیمت شهرآفتاب انجام شد نشان داد که این مجموعه حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد که با احتساب واگذاری ۴۹ درصد سهام این مجموعه، درآمد حاصل از واگذاری این مجموعه حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است که با اضافه شدن سهام فروشگاه شهروند و موسسه همشهری، این رقم بیشتر خواهد شد.
به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، یک فوریت لایحه شهرداری در مورد واگذاری سهام چهار مجموعه فروشگاه رفاه، شهروند، همشهری و شهر آفتاب به تصویب رسیده و مقرر است اعضای شورای شهر نسبت به بررسی ابعاد مختلف این واگذاری در کمیسیون ها تصمیم گیری کنند و باید منتظر ماند و دید که نهایتاً چه اتقاقی برای این برندهای شهرداری تهران رخ می دهد.1401/09/04
13:38:07
0.0 / 5
253
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین