بانك مركزی اعلام كرد

کاهش ۱۵ و سه دهم درصدی نرخ رشد پایه پولی

کاهش ۱۵ و سه دهم درصدی نرخ رشد پایه پولی به گزارش مرکز املاک، برپایه اعلام بانک مرکزی، رشد پایه پولی با کاهش ۱۵.۳ واحد درصدی، از ۴۲.۹ درصد در انتهای سال ۱۴۰۱ به ۲۷.۶ درصد در انتهای سال ۱۴۰۲ رسیده است.



به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، برپایه اعلام معاونت سیاستگذاری پولی بانک مرکزی، رشد پایه پولی با کاهش ۱۵.۳ درصدی، از ۴۲.۹ درصد در انتهای سال ۱۴۰۱ به ۲۷.۶ درصد در انتهای سال ۱۴۰۲ رسیده است. بخشی از رشد پایه پولی در سال ۱۴۰۱ به واسطه افزایش نسبت سپرده قانونی رخ داد که فاقد اثر پولی بود و همانطور که بنظر می رسید، با کاهش اثر متغیر مذکور، رشد پایه پولی در سال ۱۴۰۲ روند نزولی قابل توجهی را تجربه نمود.

همچنین، رشد نقدینگی هم از ۳۱.۱ درصد در انتهای سال ۱۴۰۱ به ۲۴.۳ در انتهای سال ۱۴۰۲ رسیده است که حاکی از کاهش ۶.۸ واحد درصدی رشد نقدینگی در سال ۱۴۰۲ است.

این گزارش در مورد تحولات اجزای پایه پولی در سال ۱۴۰۲ می افزاید؛ با عنایت به تکلیف مجمع عمومی بانک مرکزی در خصوص تسعیر دارایی های ارزی (با توجه به کیفیت آنها) و بدهی های ارزی بانک مرکزی در سال ۱۴۰۲، صورت وضعیت دارایی ها و بدهی های بانک مرکزی در انتهای سال مذکور مورد بازبینی و تعدیل قرار گرفت.

علاوه بر این، برپایه دستورالعمل تهیه آمارهای پولی و مالی صندوق بین المللی پول (MFSMCG، ۲۰۱۶) و با در نظر گرفتن اصل قلمروی اقتصادی و اقامت و همینطور مقیم و غیر مقیم بودن واحدهای نهادی در تهیه آمارهای پولی و مالی و با هدف افزایش دقت و کیفیت آمارهای پولی، طبقه بندی اجزای پایه پولی مورد بازنگری قرار گرفت.





گفتنی است؛ در سال ۱۴۰۲ خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی با رشد ۴۳۰.۹ درصدی، سهمی معادل ۱۷۴.۳ واحد درصد در رشد پایه پولی سال ۱۴۰۲ (۲۷.۶ درصد) داشته که این امر عموما به واسطه مبحث تسعیر بوده است.

در سال مورد بررسی، مطالبات بانک مرکزی از بانک ها، سهمی معادل ۴۴.۵ واحد درصد در رشد پایه پولی داشته است. عامل اصلی افزایش مطالبات بانک مرکزی از بانکها افزایش اضافه برداشت بانکها از منابع بانک مرکزی است.

در خصوص تحولات بدهی بانکها به بانک مرکزی که در یک سال قبل سهم مهمی در رشد پایه پولی داشته است، لازم به توجه است که علاوه بر اثر افزایش نسبت سپرده قانونی، بخش عمده ای از اضافه برداشت بانکها و موسسات اعتباری متاثر از عواملی همچون مشکلات ترازنامه ای و ضعف حاکمیت شرکتی آنها است که این امر هم در کوتاه مدت و ظرف سالهای اخیر به وجود نیامده و عموما معطوف به رفتار گذشته بانکها و انباشت ناترازی های مختلف در ترازنامه آنها است. در این ارتباط بانک مرکزی اقدامات و سیاست هایی را ناظر بر اصلاح ناترازی بانکها در دستور کار خود قرار داده است.

عامل دیگر رشد پایه پولی در انتهای سال ۱۴۰۲، خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی با سهمی معادل ۷.۹ واحد درصد در رشد پایه پولی است.

لازم به توضیح است؛ بخشی از افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی به علت افزایش رقم اسناد پرداختنی به تعهد دولت و سهمیه و سهام دولت در صندوق بین المللی پول بوده است که به علت ثبت مشابه در سرفصل سایر بدهی های بانک مرکزی، واجد آثار پولی نیست.

همچنین یکی دیگر از عوامل اصلی افزایش سهم خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در رشد پایه پولی، افزایش کمتر سپرده های بخش دولتی نزد بانک مرکزی نسبت به افزایش بدهی های بخش دولتی است که نشان داده است پرداخت های دولت در سال ۱۴۰۲ عموما با اتکای به منابع سپرده ای خود صورت گرفته است. در عین حال دولت طی این مدت از تن خواه گردان خزانه استفاده نکرده است.

بنابر گزارش معاونت سیاستگذاری پولی بانک مرکزی، عامل کاهنده پایه پولی در انتهای سال ۱۴۰۲، خالص سایر اقلام بانک مرکزی بوده که سهمی کاهنده معادل ۱۹۹.۱ واحد درصد در رشد پایه پولی داشته است. دلیل اصلی کاهش خالص سایر اقلام بانک مرکزی نسبت به پایان سال ۱۴۰۱، مبحث ذخیره تسعیر دارایی ها و بدهی های ارزی بانک مرکزی و افزایش سایر بدهی های بانک مرکزی به علت افزایش جزء اسناد پرداختنی به صندوق بین المللی پول و بانک جهانی است.

این گزارش تاکید می کند که در انتهای سال ۱۴۰۲ هم در نتیجه عملیات سیاست پولی بانک مرکزی مانده اوراق بهادار عملیات بازار باز با ۱۰۶.۴ درصد افزایش از ۹۸۸.۴ هزار میلیاردریال در انتهای سال ۱۴۰۱ به ۲۰۴۰.۰ هزار میلیاردریال در انتهای سال ۱۴۰۲ افزایش پیدا کرده که مبین سیاست فعالانه بانک مرکزی در مدیریت بازار پول و ذخایر بانکها در دوره یاد شده است.

جدول تحولات کل های پولی طی سالهای اخیر







منبع:

1403/04/17
12:49:26
0.0 / 5
54
تگهای خبر: اقامت , بانك , بانك مركزی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین