بررسی طرح پیشنهادی وزارت بهداشت برای مدیریت كرونا در دو هفته پیش رو

بررسی طرح پیشنهادی وزارت بهداشت برای مدیریت كرونا در دو هفته پیش رو به گزارش مركز املاك در جلسه ویژه بررسی گام های جدید در ابعاد اجتماعی، انتظامی مدیریت بیماری كرونا، طرح پیشنهادی وزارت بهداشت برای مدیریت كرونا در دو هفته پیش رو بررسی گردید.


به گزارش مركز املاك به نقل از ایسنا، جلسه ویژه بررسی گام های جدید در ابعاد اجتماعی، انتظامی مدیریت بیماری كرونا در وزارت كشور با حضور وزرای كشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، سخنگوی دولت، فرمانده ناجا، دادستان تهران و معاونین دادستان كل كشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، ستاد كل نیروهای مسلح، بسیج، وزارت صمت، وزارت راه و شهرسازی، ارتباطات و فن آوری اطلاعات و سایر دستگاه های ذیربط در وزارت كشور برگزار گردید.
عبدالرضا رحمانی فضلی در انتها این جلسه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به دستور رئیس جمهور و مصوبه امروز ستاد ملی مبارزه با كرونا، كمیته امنیتی و اجتماعی ستاد امروز تشكیل جلسه داد. این جلسه در مورد پیشنهاداتی برگزار گردید كه وزارت بهداشت برای شرایط كنونی كشور به ستاد ارائه داده است.
وی افزود: بر مبنای جمع بندی جلسه امروز كه باید به تصویب ستاد ملی برسد، در مسیری كه پیش رو داریم باید همه ظرفیت های كشور از منظر امكانات، سازمان ها، تجهیزات، قوانین و مقررات، با جدیت و با پیگیری و دقت لازم پای كار بیایند تا بتوانیم دوره شیوع این ویروس را كاهش دهیم.
وزیر كشور با تاكید بر این كه مثل همیشه محور اصلی این كار به دوش مردم خواهد بود اظهار داشت: این كه ما چقدر موفق به كوتاه كردن این دوران هستیم و چقدر موفق می شویم جلوی هزینه های انسانی را بگیریم، سه مولفه مهم دارد؛ نخستین مؤلفه خود مردم هستند مولفه دیگر نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده و تجهیزات درمانی است و مولفه سوم شرایط عمومی از نظر تأمین كالاها و امكانات و نیازهای عمومی است.
رحمانی فضلی با تاكید بر این كه در حوزه تأمین امكانات و كالاهای مورد نیاز عموم مردم، تا الان هیچ مشكلی نداشته ایم اظهار داشت: به علاوه در حوزه نیروی انسانی و تجهیزات و خدمات لازم هم هیچ مشكلی نداریم و تمام نیروهای متخصص و تمام مجموعه های مرتبط در حوزه بهداشتی و درمانی شامل نیروهای نظامی و نیروهای وزارت بهداشت و بهزیستی و هلال احمر پای كار هستند. خوشبختانه از سوی مردم هم، تمام ظرفیت های لازم در این عرصه بسیج شده است ازاین رو تا كنون مشكل ویژه ای در روند مدیریت و مبارزه با بیماری نداریم.
وی در همین زمینه اضافه كرد: حتی از نظر تخت های درمانی و امكانات، شرایط موجود، بیشتر از نیازهای فعلی است، و از سوی دیگر ارتش و سپاه همه پای كار آمدند و مراكز نقاهتگاهی و استراحتگاهی را درست كردند.
وزیر كشور با بیان این كه در كنار همه آمادگی های موجود، نقش مولفه اول یعنی مردم بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: میزان همكاری و نقش آفرینی مردم؛ بسیار مهم می باشد و چگونگی همكاری مردم با دولت، نیروهای تخصصی و وزارت بهداشت درمان، نیروی انتظامی و با فضای كلی جامعه می تواند هم تعداد بیماران و میزان هزینه های مادی و معنوی را بكاهد و هم می تواند طول دوره شیوع بیماری در كشور را كاهش دهد؛ چون كه هر چقدر طول دوره شیوع افزایش پیدا كند، هزینه ها و خسارت های ما زیادتر می شود و از سوی دیگر خطرات جانی ما هم زیاد خواهد شد.
رحمانی فضلی با اشاره به اینكه در جلسه امروز كما فی السابق بر اصل مشاركت مردم تاكید شد، اظهار داشت: مثل همیشه از مردم می خواهیم كه نسبت به این مورد توجه ویژه داشته باشند.
وزیر كشور اضافه كرد: به علاوه بر مبنای تصمیمات امروز، اگر در جایی لازم باشد كه اعمال حاكمیت شود و مقررات و قوانین سختگیرانه تری اعمال شود از ستاد خواستیم كه مجوز این كار داده شود؛ چون كه خواست اكثریت مردم یعنی حتی بیشتر از ۸۰ درصد از مردم، این است و از ستاد و دولت این را می خواهند كه شرایط باید بگونه ای باشد كه همه مردم در آن مشاركت داشته باشند.
وی با بیان این كه عده زیادی از مردم ما حدود یكماه است كه در منزل خود هستند و سفارش ها را رعایت كرده اند اظهار داشت: با این حال، بخشی هم سفارش ها را رعایت نكردند و هر چند كه تعداد كمتری هستند اما همان تعداد هم باید همكاری كنند.
رحمانی فضلی اضافه كرد: مسئله بعد تأمین مواد اولیه و كالای اساسی است كه بنا بر گزارشی كه وزارت صمت عرضه كرد، كاملا اطمینان بخش است. و هیچ مشكلی در حوزه تأمین كالاهای اساسی نداریم و انبارها و ذخایر كاملا مهیا است و همچنین كه تا الان مشكلی نداشتیم این روند دنبال خواهد شد.
وزیر كشور افزود: در این نشست همینطور از قوه قضاییه درخواست كردیم كه در تحقق ضمانت های اجرایی شرایط جدید ما را كمك كنند. به علاوه مقرر شد، وزارت ارشاد الزامات متناسب رسانه ای و همینطور تقسیم كار لازم برای روند تولید محتوا از جانب صدا و سیما و بقیه رسانه هایی كه باید همكاری كنند تا مشاركت عمومی مردم را داشته باشیم، تدوین كند.
وی اظهار داشت: امیدواریم بعد از نهایی شدن تصمیمات جلسه امروز كمیته در ستاد مسیر كار مدیریت بیماری را كوتاه تر نماییم و سرعت بهبودی و مشاركت عمومی را افزایش دهیم و كشور در مسیری قرار بگیرد كه مردم با اطمینان خاطر جمعی به كارهای خود برسند.
رحمانی فضلی تصریح كرد: لازم است كه از همه كسانی كه در این مدت در حوزه های مختلف همكاری كردند تشكر كنم؛ امروز هم در این نشست همه بخش ها از جمله؛ نیروهای انتظامی، نظامی و امنیتی، وزارت بهداشت؛ وزارت صمت، صدا و سیما و سایر دستگاه های عضو، همه پای كار بودند و قول دادند كه به صورت شبانه روزی در اجرای طرح مواظبت داشته باشند تا به امید خدا بتوانیم در این حوزه موفق باشیم.
وی درباره این كه برخی مراكز و صاحبان كسب و كارها نسبت به مقررات تمكین نكردند و تعطیل نكردند اظهار داشت: طبق گزارش هایی كه از اتاق اصناف داشتیم، رسما به ما اعلام شده است كه ۸۰ درصد فروشگاه ها و واحد های صنفی كه خارج از روند تأمین كالاها و مایحتاج ضروری هستند، با اتاق اصناف همكاری كردند. امروز هم مصوب كردیم كه این همكاری تداوم داشته باشد و اگر لازم باشد جاهایی اعمال قانون شود حتما این كار صورت خواهد گرفت. اما مثل گذشته انتظار ما این است كه با مشاركت صنوف مختلف، مسیر كار با همكاری و موفقیت دنبال شود.
وزیر كشور درباره ممنوعیت رفت وآمد به مناطق با شیوع بیشتر بیماری اظهار داشت: در این حوزه هم جمع بندی هایی عرضه شده است كه باید ستاد نسبت به آن تصمیم گیری نهایی را انجام دهد اما درخواست ما از كسانی كه به مسافرت رفتند، این است كه كمترین تجمع و ارتباط را با دیگران داشته باشند و در كوتاه ترین زمان به استانها و شهرستان های خود برگردند.
وی ادامه داد: افرادی كه به مسافرت رفته اند، حتما سفر خویش را مدیریت كنند چون كه در اجرای این طرح، خروجی های همه شهرها كنترل خواهد شد. البته كنترل به نفع خود مردم است بگونه ای كه اطمینان خاطر به همه بدهیم كه با كنترل های بهداشتی كه انجام خواهیم داد آنها در سلامت كامل هستند.
رحمانی فضلی در همین زمینه تصریح كرد: اگر همه كسانی كه بر خلاف سفارش ها عازم سفر شده اند؛ بخواهند در ایام آخر تعطیلات برگردند با عنایت به كنترل خروجی ها از نظر بهداشتی حتما با صفهای طولانی مواجه خواهند شد. در این صورت مسافران گلایه مند نشوند كه چرا در این صف های طولانی ایستاده اند. بنابراین برای این كه این مشكلات واقع نشود، سفارش جدی ما این است كه مسافران، سفر خویش را مدیریت كنند و برگشت به روزهای آخر موكول نشود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت كشور، وی تصریح كرد: البته جزئیات الزامات بازگشت و پروتكل های مرتبط پس از تصویب در ستاد اعلام می شود.1399/01/06
21:26:28
5.0 / 5
2897
تگهای خبر: استان , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین