گزارش مركز املاك

رانندگان اتوبوس در تسهیلات كرونایی فراموش شده اند؟!

رانندگان اتوبوس در تسهیلات كرونایی فراموش شده اند؟! مركز املاك: از آنجایی كه تسهیلات 12 درصدی پشتیبانی از كسب و كارهای لطمه دیده از كرونا، به شركت های حمل ونقلی تعلق می گیرد، مشخص نیست رانندگان اتوبوس چه سهمی از این تسهیلات خواهند داشت.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، با شیوع ویروس كرونا و لغو سفرهای بین استانی و بین شهری در جاده های مواصلاتی كشور آن هم در آستانه سفرهای نوروزی كه همیشه یكی از بهترین فرصت ها برای درآمدزایی رانندگان اتوبوس است، این قشر با مشكلات عدیده ای روبه رو شده كه بااینكه دولت قول اعطای تسهیلات به كسب و كارها و بنگاه های لطمه دیده از بحران كرونا داده، اما از آنجائیكه این تسهیلات به شركت های تعاونی حمل و نقل مسافری عمدتاً اختصاص می یابد، رانندگان اتوبوس مشخص نیست بتوانند بهره ای از تسهیلات ۸ هزار میلیارد تومانی بخش حمل و نقل ببرند.
این وضعیت برای رانندگان اتوبوس های «دیگرمالك» بمراتب بدتر از رانندگان «خودمالك» اتوبوس هاست؛ چونكه رانندگان اتوبوس های دیگرمالك درآمدشان در دو ماه اخیر بطور میانگین ۱۰۰ هزار تومان از هر سرویس سفر است.
از سوی دیگر به سبب آنكه بیمه تامین اجتماعی رانندگان حمل و نقل جاده ای، خویش فرما بوده و نه بیمه اجباری، پس با توجه به این كه برمبنای قانون بیمه بیكاری، فقط آنهایی كه بیمه الزامی از طرف كارفرما رد شده و همزمان، ۳ درصد بیمه بیكاری سهم كارفرما هم اعمال شده باشد، می توانند مشمول مصوبه ستاد ملی مبارزه با كرونا مبنی در دریافت بیمه بیكاری در سه ماهه اسفند ۹۸ تا اختتام اردیبهشت ۹۹ قرار گیرند؛ بدین سبب رانندگان اتوبوس شامل دیگرمالك یا خودمالك نمی توانند در دوره توقف سفرهای بین شهری، بیمه بیكاری دریافت نمایند كه این اتفاق، مشكلات عدیده اقتصادی برای خانوارهای تحت پوشش رانندگان ایجاد كرده است.
وزیر راه: ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به بخش حمل و نقل تسهیلات ۱۲ درصد می دهیم
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی شنبه شب در برنامه تلویزیونی، از توافق وزارت راه با بانك مركزی درباره اختصاص ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از تسهیلات ۷۵ هزار میلیارد تومانی مبارزه با كرونا با سود ۱۲ درصد آگاهی داد.
اگرچه اسلامی ارقام بخش حمل و نقل هوایی و ریلی را اعلام كرد، اما جزئیاتی از ارقامی كه مقرر است به حمل و نقل جاده ای پرداخت گردد، گزارش نداد.
پای درد دل رانندگان اتوبوس
یك راننده اتوبوس خودمالك در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: هم اكنون اقساط خرید اتوبوس مشمول مصوبه امهال تسهیلات كسب و كارها شده كه اقدام مناسبی است؛ اما از طرف دیگر بیمه تامین اجتماعی با تعویق حق بیمه خویش فرما مخالفت كرده؛ با توجه به این كه حق بیمه اسفند ماه را پرداخت نكرده ایم، با جریمه سنگین از طرف تامین اجتماعی روبه رو شده ایم.
یك راننده اتوبوس دیگرمالك نیز اظهار داشت: هم اكنون به سبب كاهش سفرها، برخی رانندگانی كه برای اتوبوسداران كار می كنند، مجبورند حتی مسیرهای طولانی را با حداقل دستمزد قبول كنند؛ راننده ای داریم كه حاضر شده تا ایرانشهر با دستمزد ۱۰۰ هزار تومانی سفر كند.
به گفته این راننده اتوبوس، رانندگان مجبورند ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بابت حق بیمه تامین اجتماعی ویژه مشاغل خویش فرما برای ماه های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ پرداخت كنند كه در صورت عدم پرداخت آن، با جریمه های سنگین از طرف سازمان تامین اجتماعی مواجه خواهند شد.
وی اضافه كرد: درآمد رانندگان دیگرمالك در اسفند ماه سال قبل ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود كه امسال این رقم تقریباً به صفر رسیده است.
یك راننده اتوبوس خودمالك نیز در این گفت و گو به خبرنگار مهر می افزاید: در طول سال های اخیر به سبب كاهش شدید مسافران و استفاده مردم از خودروی شخصی كه سبب شده خیلی از سفرها با ضریب اشغال زیر ۷۰ درصد تردد نماییم، حدود ۳۰ میلیون تومان از درآمد اتوبوس را بابت تعویض روغن، لاستیك، اقساط تسهیلات خرید اتوبوس و دیگر خرج ها پرداخت می كند و نهایتاً ماهانه بطور متوسط كمتر از ۳ میلیون تومان برای وی باقی می ماند كه اگر مالك، راننده نباشد، ماهانه ۱ میلیون تومان نیز به راننده پرداخت خواهدنمود.
رانندگان از دیگر مشكلات صنف خودرا عدم رعایت نظافت و ضد عفونی در خوابگاه ها برای رانندگان اتوبوس در پایانه های شهرهای مختلف عنوان و اعلام كردند: از همین رو مجبوریم در اتوبوس بخوابیم.
اعضای صنف رانندگان: سازمان راهداری جزئیات صورت وضعیت های صادرشده برای هر سرویس سفر را دارد
برخی اعضای صنف رانندگان حمل و نقل مسافری جاده ای نیز به خبرنگار مهر درباره اعطای تسهیلات كرونایی به كسب و كارهای در رابطه با بخش حمل و نقل گفتند: این تسهیلات كه گفته شده به ازای هر كارگر، ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان و به شرط عدم اخراج كارگران است، فقط مشمول شركت های حمل و نقل می شود؛ البته مقرر است شركت ها با این تسهیلات از رانندگان نیز حمایت كنند؛ این در حالیست كه رابطه رانندگان با شركت های حمل و نقلی، رابطه كارگری و كارفرمایی نیست و فقط جنبه قراردادهای همكاری را دارد؛ بدین سبب باید در هنگام اعطای قسمتی از این تسهیلات به رانندگان، نظارت دقیق صورت گیرد؛ چون اسامی رانندگان در سامانه بیمه شركت های حمل و نقلی ثبت نمی گردد و فقط صورت وضعیت های رانندگان برای هر سرویس سفر، به سازمان راهداری ارائه می شود. درنتیجه معتقدیم این حمایت را بجای تشكل های صنفی، سازمان راهداری در اختیار بگیرد؛ چون بطور دقیق می تواند وضعیت سفرهای اعزامی رانندگان در اسفند و فروردین سال قبل را با سفرهای نوروزی امسال مقایسه كرده و برمبنای آن، كمك هایی را در اختیار رانندگان اتوبوس ها و مینی بوس ها قرار دهد.
برخی رانندگان نیز با اعلان اینكه خیلی از رانندگان اتوبوس های بین شهری، به سبب مشكلات اقتصادی حاضر شده اند به رانندگی در اتوبوس های درون شهری منتقل شوند، به خبرنگار مهر گفتند: این در حالیست كه رانندگان اتوبوس های درون شهری روزانه ۸ ساعت كار می كنند و هزینه قطعات و تعمیرگاه نمی دهند، بعد از بازنشستگی نیز حقوق متناسب با دوره اشتغال دریافت می كنند؛ اما رانندگان اتوبوس بین شهری با حداقل دریافتی قانون كار در زمان بازنشستگی مواجهند و خیلی از مواقع بیش از ۱۲ ساعت رانندگی می كنند.
رئیس اتحادیه شركت های حمل و نقل مسافر: تا كنون هیچ كمكی به رانندگان اتوبوس نشده است
احمدرضا عامری رئیس اتحادیه كشوری شركت های تعاونی حمل و نقل مسافر در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: درباب پشتیبانی از رانندگان اتوبوس، كانون رانندگان پیگیر كارهای آنهاست؛ اما هم اكنون ۸۰ درصد حمل و نقل جاده ای متوقف شده است از آنجایی كه رانندگان اتوبوس حقوق ثابت ندارند و با هر سرویس سفر، حق الزحمه دریافت می كنند كه هم اكنون به سبب توقف سفرها، دستمزدها نیز به شدت كاهش یافته است.
وی اضافه كرد: سازمان راهداری از هر صورت وضعیتی كه برای هر سفر صادر می شود، باخبر است بدین سبب دولت از وضعیت اقتصادی رانندگان آگاه است. چون می تواند تعداد سفرهای فروردین ۹۹ را با سفرهایی كه در فروردین ۹۸ انجام شده، مقایسه كند.
این فعال صنفی افزود: گزارش هایی از وضعیت اقتصادی شركت های حمل و نقل مسافر به سازمان راهداری عرضه كرده و مكاتباتی با آنها داشته ایم؛ سازمان راهداری نیز قول همكاری داده اما تا كنون نه بر روی اعداد و ارقام به توافق رسیده ایم و نه هنوز كمكی به شركت های حمل و نقلی پرداخت شده است.

5.0 / 5
3091
1399/02/01
14:04:23
تگهای خبر: استان , بانك , بانك مركزی , بیمه
این پست مرکز املاک را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین