رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خبر داد؛

نصب ۱۵ هزار كانكس در مناطق زلزله زده كرمانشاه

نصب ۱۵ هزار كانكس در مناطق زلزله زده كرمانشاه مركز املاك: رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی از نصب ۱۵ هزار دستگاه كانكس در شهرها و روستاهای زلزله زده استان كرمانشاه با همكاری سپاه، ارتش، خیرین و بنیاد مسكن اطلاع داد.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، تفاهم نامه همكاری مشترك بنیاد مسكن انقلاب اسلامی و دانشگاه تهران در زمینه امور فنی بازسازی مناطق سانحه دیده استان كرمانشاه و همكاری در زمینه پژوهش های توسعه آموزش های تخصصی عصر امروز با حضور علیرضا تابش، رئیس بنیاد و محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران به امضا رسید.
بر اساس این تفاهم نامه این دو نهاددرزمینه ارزیابی میزان، توزیع و دلایل خسارت های ناشی از زلزله در حوزه های محیط زیست، زیرساخت های كالبدی، اقتصادی و اجتماعی در محیط های شهری و روستایی و بررسی نتایج مربوط به آن و همینطور در مورد مستندسازی كالبدی آثار به جا مانده از زلزله و تحلیل ریسك لرزه ای لرزه شناسی و زمین شناسی مهندسی و هم ارزیابی تاب آوری لحظه ای شهر و روستا با استفاده از ورود اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران به مباحث مربوط به زلزله استان كرمانشاه همكاری خواهند داشت.
از دیگر مفاد این تفاهم نامه همكاری دانشگاه تهران و بنیاد مسكن در انجام كنترل مضاعف و نظارت عالیه بر طرح های شهری تهیه شده توسط نظام مهندسی و بررسی نقشه ها و مدلهای یارانه ای توسط طراحان و هم انجام آزمایشات میدانی ارتعاشات الزامی و محیطی و همینطور بهینه سازی مصرف انرژی و استفاده از انرژی های نو همكاری خواهند داشت.
گفتنی است این تفاهم نامه چهار سال زمان برده و هر یك از دو طرف كارگروه های مشتركی را برای پیگیری اجرای تفاهم نامه تعیین خواهد نمود.
در ادامه این نشست علیرضا تابش رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی درباره روند بازسازی مناطق زلزله زده استان كرمانشاه تصریح كرد: هم اكنون این روند مطلوب بوده و در روستاها برای بیش از پنج هزار واحد با بانك ها به منظور دریافت تسهیلات قرارداد بسته ایم و به همین میزان هم قرارداد اعطای تسهیلات با بانك ها برای احداث واحدهای شهری قراردادی امضا شده است.
به گفته رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در مجموع شهر و روستا ۵۰ هزار واحد مسكونی نیازمند تعمیرات هستند كه روند معرفی این واحدها به بانك ها مطلوب است.
وی خاطرنشان كرد: از ۵ هزار واحد نیازمند احداث در شهر پرونده بیش از دو هزار واحد به نظام مهندسی استان ارجاع شده و این سازمان اعلام نموده است تا یكی، دو هفته آینده پرونده ۱۵۰۰ واحد را جهت معرفی به شهرداری تحویل خواهد داد. از جانب دیگر شهرداری ها هم قول تسریع در صدور پروانه را داده اند، از آنجایی كه ساخت و ساز در شهر نیازمند رعایت قوانین مربوطه است روند بازسازی در شهر نسبت به روستاها طولانی تر بوده و تا سال ۹۸ به طول خواهد انجامید.
تابش با اشاره به اینكه تابحال وام بازسازی برای ۱۰ هزار واحد مسكونی تعمیراتی پرداخت شده خاطرنشان كرد: برای مقاوم سازی واحدها هم شركت مشاور در حال تهیه طرح است.
وی در مورد مصالح ساختمانی اظهار داشت: به اندازه كافی فولاد در منطقه وجود دارد و از قبل ۲۵ هزار تن فولاد خریداری نموده بودیم كه تابحال ۵ تا ۶ هزار تن فولاد به منطقه حمل شده است. سیمان و بتن هم توسط تولیدكنندگان استان كرمانشاه در حال تولید بوده و به مناطق زلزله زده حمل می گردد.
رئیس بنیاد مسكن تصریح كرد: امروز هم با دانشگاه تهران قرارداد نظارت بر مقاوم سازی امضا كردیم تا توسط دانشجویان این دانشگاه كنترل مضاعف بر پروژه ها و نقشه ها اعمال شود.
تابش ادامه داد: تابحال بیش از ۱۲ هزار واحد از منازل روستایی و شهری توسط ۵۲۰ دستگاه ماشین آلات سنگین آواربرداری شده كه به همین منظور واحدهای تجاری در اولویت بازسازی قرار دارد.
وی تصریح كرد: از آنجایی كه رونق كسب و كار و ادامه فرایند زندگی در اولویت قرار دارد ستاد معین بازسازی زلزله از اداره كل بنیاد مسكن استان اصفهان در سر پل ذهاب حاضر بوده و بازسازی واحدهای صنفی و كسبه را كه به هزار و ۵۰۰ واحد می رسد در اولویت قرار داده است.
وی تصریح كرد: به صورت كلی تابحال ۳۰ هزار واحد مسكونی به بانك معرفی شده كه ۱۶ هزار واحد به عقد قرارداد منجر گردید.
تابش در پاسخ به این پرسش كه نحوه ضمانت تسهیلات بانك ها به چه صورت است، اظهار داشت: در روستاها وام ها با سفته زنجیره ای پرداخت می گردد و نیازی به ضامن كارمند و سند نیست ازاین رو پرداخت وام در روستاها به آسان ترین حالت ممكن پرداخت می گردد. همینطور در مورد وام شهرنشینان هم عرضه سند زمین ملك تخریب شده به بانك كفایت می كند.
تابش در مورد ارسال كانكس برای زلزله زدگان خاطرنشان كرد: هم اكنون ۱۵ هزار كانكس برای خانوارهایی كه محل سكونت آنها در شهر و روستا تخریب شده نصب شده كه كانكس روستاییان را سپاه و كانكس های شهرنشینان را ارتش و بنیاد مسكن به همراه خیرین تامین و نصب كرده اند.

1396/11/04
15:22:35
5.0 / 5
4698
تگهای خبر: احداث , استان , بازسازی , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین