مدیرعامل سازمان بنادر اعلام كرد

مشكلات اسنادی مهم ترین دلیل انتظار كشتی های تجاری در بنادر

مشكلات اسنادی مهم ترین دلیل انتظار كشتی های تجاری در بنادر به گزارش مركز املاك مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی مهم ترین اقدامات صورت گرفته در سال ۹۸ و هم مهمترین اهداف و برنامه های تعریف شده امسال از جانب این سازمان را شرح داد.به گزارش مرکز املاک به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در نشستی خبری که بامداد امروز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، با اشاره به وضعیت تجارت و حمل و نقل جهانی بخصوص در حوزه دریایی و آثار و تبعات ناشی از ویروس کرونا، اظهار نمود: از اوایل سال میلادی، جهان درگیر شیوع کرونا بود و بنابراین هم اقتصاد و تجارت بین المللی از این مساله متأثر شد و حمل و نقل دریایی را هم تحت تاثیر قرار داد که در نهایت منجر به افت حمل و نقل دریایی در جهان شد.
وی اضافه کرد: در سال ۲۰۱۹ میلادی بالغ بر ۱۱ میلیارد تن حجم جابجایی کالا از مسیر دریا بود و پیشبینی می شود امسال میلادی ۶۰۰ میلیون تن نسبت به سال قبل کاهش داشته باشیم که در سه دهه اخیر بی سابقه است.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی سفارش ساخت کشتی در اثر کاهش تقاضا در ابتدای ۴ ماهه میلادی کاهش یافته و باید اعلام نمود که ۱۰۰ فروند سفارش ساخت در این مدت عرضه شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۷۱ درصدی را نشان داده است.
راستاد افزود: در بخش اجازه روزانه کشتی های تجاری به علت کاهش تقاضا هم شاهد کاهش قابل ملاحظه مبالغ مربوطه هستیم و اجاره ۳۵ هزار دلاری کشتی ها در سه ماهه اول به کمتر از ۵ هزار دلار در روز کاهش یافته است.
وی با اشاره به اینکه افت میزان حمل و نقل دریایی، بنادر جهان و ایران را تحت تاثیر قرار داده است، اظهار نمود: علیرغم پیش آمد این مسائل، با تمهیداتی که پیشبینی شده در بنادر تجاری کشور از زمان شیوع کرونا از ۳۰ بهمن ماه سال گذشته، باید اعلام نماییم حتی یک روز هم توقف عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر کشور را نداشته ایم و به صورت شبانه روزی فعالیت ها ادامه دارد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه از آغاز سالجاری تا کنون بالغ بر ۱۴ میلیون تن عملیات تخلیه و بارگیری صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۳۵، ۸ درصدی را نشان داده است که امیدواریم با تعدیل شیوع کرونا و عادی شدن شرایط منطقه ای و جهانی، عقب ماندگی به وجود آمده را در این راستا جبران نماییم.
راستاد با بیان اینکه پارسال علیرغم محدودیت های و فشارهای به وجود آمده و ناشی از تحریم های ظالمانه و غیرقانونی، رشد ۷ درصدی حجم تخلیه و بارگیری را تجربه کردیم و در مجموع ۱۵۰ میلیون تن کالا در طول سال ۹۸ در بنادر کشور عملیات تخلیه و بارگیری صورت گرفت.
وی افزود: از حجم ۱۴، ۳ میلیون تن حجم کلی عملیات تخلیه و بارگیری، محموله های غیر نفتی ۹.۷ میلیون تن بوده که ۳۹.۸ کاهش داشته و محموله های فله مایع در بنادر کشور معادل ۴.۶ میلیون تن بوده که ۲۵.۶ درصد کاهش یافته است، علاوه بر این تخلیه و بارگیری کانتینر در بنادر کشور ۱۷۲ هزار و ۲۰۷ TEU از آغاز سال تا به امروز بوده است که حدود ۳۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته ایم.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه فعالیت ها و برنامه در بخش جابجایی مسافر به علت شیوع کرونا بیشترین تاثیر منفی را داشت، اظهار داشت: پیک سفرهای دریایی در بازه زمانی نوروز است و امسال عملاً گردشگری و سفرهای دریایی بر مبنای پروتکل های تعریف شده تقریباً ممنوع بود و صرفا برای بومیان سفرهای دریایی انجام شد و باید اعلام نمود که ۱۴۱ هزار و ۸۳۴ نفر مسافر دریایی از آغاز سالجاری تا کنون جابجا شده اند و در مجموع کاهش ۹۷ درصدی کاهش جابجایی از مسیر بنادر وجزایر کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده ایم.
وی در مورد وضعیت موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور، اعلام نمود: میزان کالاهای اساسی موجود در بنادر کشور ۴ میلیون و ۱۵۴ هزار و ۱۷۷ تن است که بالغ بر ۳ میلیون تن آن در بندر امام خمینی (ره) و مابقی آن در سایر بنادر کشور قرار دارد و ذرت به میزان ۲ میلیون و ۴۱۳ هزار و ۶۳ تن بیشترین میزان را به خود مختص کرده است و سایر محموله ها در حوزه کالاهای اساسی در بنادر کشور شامل جو، سویا، برنج، شکر، روغن خام، دانه های روغنی و…است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ارتباط با میزان محموله در حال تخلیه کالاهای اساسی در بنادر کشور، اظهار نمود: ۲۵ فروند کشتی به میزان ۵۸۸ هزار و ۷۸۲ تن محموله کالاهای اساسی در بنادر کشور در حال تخلیه است و ۲۳ فروند کشتی با ۱ میلیون و ۷۳ هزار و ۳۷۱ تن کالا منتظر ورود به بنادر ایران هستند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مورد محموله کالاهای اساسی در شرف ترخیص و خروج از بنادر کشور، بیان نمود: ۸۰۳ هزار تن کالا در بندر امام خمینی (ره) پروانه گمرکی صادر و در شرف خروج قرار دارد و ۴۵۰ هزار تن در مرحله اتمام تشریفات گمرکی و هم ۳۰۰ هزار تن در مرحله کارشناسی و ارزیابی قرار دارد.
راستاد در ارتباط با میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه روبناها و مراکز تولیدی و ارزش افزوده ای در بنادر کشور است طی سال ۱۳۹۸، اعلام نمود: ۱۱ قرارداد با بخش خصوصی پارسال در حوزه راه اندازی پایانه های مختلف مخازن نگهداری فراورده های نفتی، انبارهای نگهداری کالا و همینطور کارخانه های تولیدی که سرمایه گذاری بخش خصوصی در این راستا ۵۵ هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال است و حجم سرمایه گذاری برای سالجاری که تا کنون نهایی شده پنج مورد قرارداد در شرف نهایی شدن بوده که میزان آن ۱، ۰۸۱ میلیارد ریال است.
وی افزود: جمع کل سرمایه گذاری بخش خصوصی در بنادر کشور تا آخر سال ۱۳۹۸، ۱۵۸ هزار میلیارد ریال بوده که بیشترین میزان سرمایه گذاری مربوط به بندر امام خمینی (ره) با ۳۰ هزار و ۹۹ میلیارد ریال است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مورد پروژه های در شرف بهره برداری در بنادر کشور نیز، تصریح کرد: عمده این پروژه ها در بنادر شهید رجایی و مجتمع بندری امام خمینی (ره) قرار دارد و بزودی مراسم رسمی آغاز عملیات اجرایی مخازن نگهداری فراورده های نفتی، آغاز عملیات اجرایی راه اندازی پایانه صادراتی و ترانزیتی، شروع بهره برداری از پروژه راه اندازی مخازن نگهداری نفتی و اسکله های شناور برای گردشگری را در بندر شهید رجایی خواهیم داشت که میزان سرمایه گذاری صورت گرفته معادل ۱، ۶۰۴ میلیارد ریال و اشتغالزایی پروژه ها ۲۰۶ نفر است.
راستاد با اشاره به پروژه های در دست افتتاح در بندر امام خمینی (ره) نیز، خاطرنشان کرد: این پروژه ها به تعداد ۸ مورد و شامل انبارهای چند منظوره کالا برای غلات و کالاهای عمومی و هم انبارهای چند منظوره مخازن نگهداری مواد نفتی، کارخانه تصفیه و بسته بندی روغن و سیلوی نگهداری دانه های روغنی و دو پروژه کارخانه ای دیگر در حوزه دانه های روغنی و سویا و هم روغن های خوراکی افتتاح می شود در مجموع حجم سرمایه گذاری در بندر امام خمینی (ره) معادل ۴ هزار و ۸۵۳ میلیارد ریال است.
وی در مورد شناورهایی که هم اکنون در کشور ثبت شده اند و تحت پرچم ایران فعالیت می نمایند به صورت کلی ۱۲ هزار و ۶۷۹ فروند که بخش عمده شناورهای ناوگان منطقه ای و سنتی به تعداد ۱۰۶۳ فروند است و کشتی های اقیانوس پیمایی که تحت پرچم ایران فعالیت می نمایند و توسط سازمان بنادر و دریانوردی به ثبت رسیده اند ۱۷۹ فروند است که ظرفیت ناخالص آنها ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار GT است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مورد عملکرد سال قبل این سازمان در حوزه جست و جو و نجات دریایی، بیان نمود: در سال ۹۸ جمعاً ۱۹۸ عملیات جست و جو و نجات دریایی انجام شده است که در حوادث به وجود آمده ۲۴ فروند شناور مغروقه شدند که عموماً مربوط به ناوگان سبک و سنتی بودند و در این عملیات ها مجموعاً ۹۹۲ نفر نجات پیدا کردند و متأسفانه ۱۱ نفر جان خویش را از دست دادند.
راستاد افزود: در جهت حصول اطمینان از ایمنی کشتی های اقیانوس پیمای متردد به بنادر کشور، ۳ هزار و ۷۷ مورد بازرسی فنی و ایمنی از راه افسران کنترل و بازرسی فنی و ایمنی سازمان بنادر و دریانوردی انجام شده است و همینطور در جهت حفاظت از محیط زیست دریایی ۴۹ عملیات مقابله با آلودگی دریایی و پاکسازی داشته ایم و لایروبی آبراهه های منتهی به بنادر و حوضچه ها به میزان ۱۲ میلیون متر مکعب از دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه تأمینی ایمنی بوده است.
به گفته او همینطور ۷۶ هزار و ۸۱۵ گواهینامه شایستگی، گواهینامه دوره های جانبی و شناسنامه دریانوردی در طول سال قبل برای دریانوردان صادر گردیده است و ۲۸ هزار و ۴۳۷ مورد هم عملیات راهنمایی برای ورود و خروج کشتی ها به بنادر داشته ایم.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به مقوله توسعه زیرساخت های بنادر کشور در سال ۹۸، اظهار نمود: ۲، ۱۰۰ میلیارد تومان منابع پارسال صرف توسعه زیرساخت ها شده که شامل تعمیرات اساسی در حوزه راه و راه آهن بود و در نهایت ۸ کیلومتر راه راه اندازی و ۱۵۱ هکتار محوطه سازی شد؛ علاوه بر این ۳۳۰۸ متر ساختمان در ۳ بندر راه اندازی شد تعمیرات اساسی به میزان ۱۹ هزار و ۱۲۳ متر مربع در ۵ بندر انجام گرفت.
راستاد اضافه کرد: آغاز عملیات ۷۰۰ متر اسکله در بنادر کوچک که عمدتاً ناوگان سنتی و منطقه ای در آنها فعالیت می نمایند انجام شده است و ۶ هزار متر طول اسکله هم در دو بندر کشور ارتقا ظرفیت داشته اند.
وی در ادامه به فعالیتهای صورت گرفته در حوزه تجهیزات بندری اشاره نمود و اظهار داشت: ۱۵ دستگاه ترنستینر به میزان ۹ میلیون و ۴۵۰ هزار یورو و معادل ۴۸، ۵ میلیارد ریال در بندر شهید رجایی و یک دستگاه جرثقیل موبایل ساحلی به میزان ۲ میلیون یورو در بندر امیر آباد به بهره برداری رسید، همینطور ۱۵ فروند انواع شناورهای عملیاتی مورد نیاز بنادر کشور به میزان ۱۵۰ میلیون و ۲۷۰ هزار یورو و معادل ۳۸.۵ میلیارد ریال و هم ۵۱ دستگاه آتش نشان برای ایستگاه های آتش نشانی به میزان ۱۷۰ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو مدنظر قرار گرفته است.
وی با تاکید بر اتکا به توان داخلی برای تعمیرات قطعات مورد نیاز تجهیزات بندری و دریایی، اعلام نمود: ۷۶۸ قطعه از راه سازندگان داخلی منجر به ۷۰ درصد صرفه جویی نسبت به تأمین این قطعات از خارج بود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، با تاکید بر اینکه طرح توسعه بندر شهید رجایی یکی از برنامه های مهم سازمان بنادر و دریانوردی امسال است، اظهار نمود: پیشبینی می شود امسال پیشرفت ۶۱، ۵ درصدی پروژه را شاهد باشیم و امیدواریم از ۱۴۰۰ متر طول اسکله، ۴۰۰ متر آن به بهره برداری برسد؛ این پروژه بعنوان یکی از پروژه های سال جهش تولید هم تعریف شده است و امیدواریم بخشی از این پروژه تا آخر سال به بهره برداری برسد.
راستاد با اشاره برنامه های مورد نظر در حوزه گردشگری دریایی، عنوان کرد: در این عرصه اقدامات متنوعی از جانب سازمان بنادر و دریانوردی مدنظر قرار گرفته که شامل راه اندازی بندر چمخاله و اسکله های گردشگری برای تالاب انزلی است و در بنادر هرمزگان هم ۶ نقطه از سواحل استان در حال تکمیل و مراحل ساخت اسکله ها و پایانه های گردشگری هستیم و ۹ فروند اسکله شناور مستقر شده است و در سایر استان های ساحلی پروژه های مربوطه در حال مطالعه و اجرا است و در مورد بندر چمخاله هم تا کنون پیشرفت فیزیکی ۲۷، ۳ درصدی را شاهد بوده ایم و امیدواریم امسال این پیشرفت به ۶۲ درصد برسد.
وی در مورد طرح تحول صنایع دریایی، بیان نمود: طرح تحول صنایع دریایی طی سال قبل از جانب سازمان بنادر و دریانوردی مدنظر قرار گرفت و ۸۳ فروند شناور برای ناوگان عملیاتی سازمان بنادر و دریانوردی در شرف سفارش و ساخت قرار دارد و ۳، ۶۰۰ میلیارد تومان از محل منابع سازمان بنادر و دریانوردی اختصاص داده خواهد شد که الان ۴۳ فروند در مرحله ترک تشریفات به سازندگان داخلی قرار دارد و باید از این طرح بعنوان عامل یک تحول حدی در بخش صنایع دریایی یاد کرد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه این نشست خبری با تشریح مهمترین اهداف و برنامه های کلان سازمان بنادر و دریانوردی امسال نیز، اظهار نمود: افزایش ظرفیت اسمی بنادر بازرگانی همواره یکی از دغدغه های اصلی این سازمان بوده است و امسال می خواهیم ظرفیت اسمی بنادر بازرگانی کشور را از ۲۴۶ به ۲۶۴ میلیون تن افزایش دهیم.
راستاد افزود: بعضی از مهمترین پروژه ها امسال شامل سیلوهای غلات ۱۰۰ هزار تندی در بندر چابهار و پروژه فاز ۳ بندر شهید رجایی است و اسکله های نفتی هم در بندر شهید رجایی برای صادرات و ترانزیت فراورده های نفتی راه اندازی می شود.
وی همینطور به افزایش ظرفیت کانتینری بنادر بازرگانی از ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار به ۸ میلیون TEU امسال اشاره نمود و اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه های مهم سازمان بنادر و دریانوردی در سال ۹۹ است که با برنامه ریزی صورت گرفته در جهت تحقق آن گام برخواهیم داشت.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مورد اهداف تعریف شده به منظور افزایش ظرفیت مسافری و گردشگری دریایی و هم پایانه های مسافری دریایی، اعلام نمود: بنادر چمخاله و تعدادی اسکله های گردشگری در بنادر هرمزگان و بوشهر در این راستا مدنظر قرار دارند.
راستاد با تاکید بر ضرورت افزایش میزان جذب سرمایه گذاری بخش غیردولتی در بنادر، اظهار داشت: افزایش میزان جذب سرمایه گذاری بخش غیردولتی در بنادر به ۱۳۸ هزار میلیارد ریال از دیگر اهداف کلان سازمان بنادر و دریانوردی امسال خواهد بود و فرآیند ۱۰ قرارداد سرمایه گذاری در بنادر کشور شروع شده است و همینطور قراردادهایی در حوزه پایانه های کانتینری و غیر کانتینری از راه بخش خصوص در بندر شهید رجایی مدنظر قرار می گیرد.
وی افزود: ارتقا توان عملیاتی بنادر از راه رشد نرم های عملیاتی، ارتقا سطح ایمنی دریانوردی در آبراه های تحت حاکمیت کشور و ناوگان تحت پرچم، ارتقا سطح ایمنی بندری و ارتقا سطح امنیت بندری، ارتقا سطح پیشگیری و مقابله با آلودگی محیط زیست دریایی ناشی از شناورها و تأسیسات بندری، ارتقا مدیریت و نظارت بر سواحل کشور از دیگر اهداف مهم سازمان بنادر و دریانوردی در سال ۹۹ است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همینطور با اشاره به اینکه توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی بنادر امری اجتناب ناپذیر است که سازمان بنادر و دریانوردی طی چندسال اخیر اقدامات جدی و مناسبی را در این بخش مدنظر قرار داده است، بیان نمود: توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی بنادر یکی دیگر از اهداف مهم سازمان بنادر و دریانوردی است و در همین زمینه سامانه جامعه بندری از تیرماه سالجاری بعنوان یکی از زیربناهای مهم هوشمندسازی و توسعه دولت الکترونیک در بنادر کشور راه اندازی می شود و در انتها رشد بهره وری کل عوامل تولید یکی دیگر از اهدافی است که امسال از جانب سازمان بنادر و دریانوردی دنبال می شود.

5.0 / 5
2453
1399/02/22
17:32:48
این پست مرکز املاک را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین