تعیین تكلیف مشروط شهرك پیكان شهر در جلسه امروز شورای شهر

تعیین تكلیف مشروط شهرك پیكان شهر در جلسه امروز شورای شهر به گزارش مركز املاك اعضای شورای اسلامی شهر تهران با رای خود اعلام نمودند كه شهرك قدیمی پیكان شهر دیگر باغ نیست.به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، صبح امروز بررسی پرونده پلاک ثبتی مربوط به باغات روی میز بررسی شورای اسلامی شهر تهران قرار گرفت و در ابتدای جلسه محمد سالاری در تشریح جزئیات این پلاک ثبتی اظهار داشت: مساحت این پرونده ۲۲۰ هزار و ۹۱۲ متر مربع در محدوده پیکان شهر است که سال های قبل کمیسیون ماده ۷ اعلام نموده بود که این زمین به علت دارا بودن ۱۹۰۶ اصله درخت، نهال و غیره باغ است اما حد نصاب درختان این مجموعه با عنایت به سطح اشغال می بایست ۱۱ هزار و ۵۸۴ اصله درخت باشد.

وی با اشاره به وضعیت شهرک پیکان شهر اظهار داشت: در این زمین بلوک های ساختمانی قرار دارد و مردم زیادی در واحدهای مسکونی کوچک مقیاس این شهرک زندگی می کند و وضعیت به قدری نابسامان است که گاها مجبور شده اند برای پیشگیری از تخریب منازل به آنها بتون تزریق کنند.

سالاری با اشاره به اینکه با همکاری ستاد بازآفرینی شهری قرار شده که یک توسعه گر نسبت به تخریب و نوسازی این شهرک اقدام نماید، اظهار داشت: از آن جایی که چندین هزار نفر از بهبود شرایط سود می برند و باعث نوسازی این بافت ناپایدار می شود نظر کمیسیون شهرسازی این است که این ملک باغ نیست.

در ادامه حجت نظری با طرح این سوال که چه کسانی پشت این قضیه هستند، اظهار داشت: برایم جای سوال است که اگر این ملک باغ باشد حقوق مکتسبه رعایت می شود یا نه و اگر باغ اعلام نکنیم آیا امکان دارد باغ را برای بارگذاری بیشتر تخریب کنند؟

سالاری در پاسخ به این سؤال با تاکید بر این که حفظ درختان دغدغه همه اعضای شورای شهر است و ما همواره در بررسی هایمان این مورد را در نظر گرفتیم، اظهار داشت: واقعیت این است که این شهرک برای کارگران قدیمی ایران خودرو است که به علت شرایط معیشتی امکان تغییر منزل شان را ندارند و حالا که یک توسعه گر آمده باید مدل اقتصادی بگونه ای باشد که این فرد هم بتواند کار کند. این الگوی توسعه در بافت فرسوده و ناپایدار در ستاد بازآفرینی شهری و شورایعالی به تصویب رسیده است اما می توانیم نظارت های حین ساخت را افزایش دهیم که این دغدغه هم رفع گردد.

در ادامه محسن هاشمی با تاکید بر این که این شهرک در نزدیکی ایران خودرو ساخته شده و یک شهرک موقت بوده است، اظهار داشت: در این شهرک تراکم جمعیت زیاد است و طرحی که برای نوسازی عرضه شده می تواند خیابان کشی ها را به هم بریزد و درختان هم احیانا در معرض خطر هستند اما می توانیم باغ نبودن این شهرک را مشروط به حفظ درختان نماییم. یعنی در پرانتز بگویم که حتما این درختان باید حفظ شوند.

در ادامه زهرا صدراعظم نوری - رئیس کمیسیون محیط زیست - هم با بیان این که این پرونده خاص است بگونه ای که ذی نفعان این شهرک از سطح اقتصادی پایینی هستند، اظهار داشت: به نظر می آید بهتر باشد تصمیم گیری در مورد این شهرک را به کمیسیون ماده ۵ محول نماییم تا آنها در این خصوص تصمیم بگیرند.

زهرا نژاد بهرام - عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران - هم با بیان این که این شهرک ۶۰ سال پیش ساخته شده و واحدهای بین ۳۰ تا ۶۰ متر دارد که به علت قدمت سازه هر چند روز یک مرتبه فاضلاب این محدوده باید تخلیه شود، اظهار داشت: جالب است بدانید معمولا طبقات اول این شهرک با انواع و اقسام حشرات و بوی نامناسب فاضلاب مواجهند که حتی امکان زندگی را از آنها سلب می کند و دقت داشته باشد که در این شهرک 4000 نفر زندگی می کنند و تصمیم ما در مورد زندگی این 4000 نفر است و جالب است بدانید که در این شهرک بلوک های فرسوده ای وجود دارد که شاهد بودیم یک آپارتمان ۴ طبقه به مانند «برج پیزا» کج شده و خطر جدی جان شهروندان این شهرک را تهدید می کند.

وی در انتها اظهارکرد: ما نمی دانیم چه کسی پس و پیش این ماجرا است اما می دانیم توسعه گر این شهرک به ساکنان قول داده است که خانه های ۸۰ متری به آنها تحویل دهد.

به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، در نهایت اعضای شورای اسلامی شهر تهران نظر کمیسیون شهرسازی در خصوص باغ نبودن این ملک را به رای گذاشت وبه آن رای مثبت دادند همچنین آنان به پیشنهاد محسن هاشمی در خصوص این که در داخل پرانتز عبارت باغ نبودن این ملک مشروط به حفظ درختان قید شود رای مثبت دادند.
1399/02/23
13:59:29
5.0 / 5
2968
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین