رئیس كمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران:

شهرداری تهران نمی تواند پاركینگ پروانه را به ساختمان پلاسكو اختصاص دهد

شهرداری تهران نمی تواند پاركینگ پروانه را به ساختمان پلاسكو اختصاص دهد به گزارش مركز املاك رئیس كمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران ضمن اعتراض به مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری كشور در مورد عدم تأمین پاركینگ ساختمان پلاسكو اظهار داشت: شهرداری تهران نمی تواند پاركینگ «پروانه» را به ساختمان پلاسكو اختصاص دهد.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، محمد سالاری در دویست و چهاردهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری نسبت به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور درباب عدم تامین پارکینگ برای ساختمان پلاسکو اعتراض کرد و اظهار داشت: برمبنای مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مقرر شده است که پارکینگی برای ساختمان پلاسکو ساخته نشود اما متن مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری که در تاریخ 23 اردیبهشت ماه 99 به دست من رسید بسیار بدتر از آنچه ما اطلاع داشتیم بود.
وی ادامه داد: برمبنای مفاد طرح تفصیلی تمام پارسل ها و پروژه های شهر تهران مکلف به تامین پارکینگ هستند و قاعدتا اجرای این تکلیف با ضریب تامین پارکینگ بیشتر برای پروژه های جاذب سفر و بزرگ مقیاس لزوم بیشتری دارد. بعد از حادثه ساختمان پلاسکو و تخریب این بنا قرار شد تمام سازمان ها، نهادها و شهرداری و شورای شهر به راه اندازی ساختمان جدید کمک کنند و در این راستا اهتمام مدیریت شهری، شورای عالی شهرسازی و معماری کشور و هم مالک پروژه که بنیاد مستضعفان است باید مبتنی بر اجرای ساختمانی با رعایت تمام استانداردها شامل استانداردهای مربوط به سازه، تاسیسات، نما، معماری به خصوص اعلام و اطفای حریق و سیستم های ایمنی و پارکینگ باشد.
وی افزود: حالا جای تعجب است که شورای عالی شهرسازی و معماری کشور خودرا در حد مشاور کارفرما تنزل داده و همه ظرفیت خودرا برای عدم تامین ساختمان جدید پلاسکو به کار گرفته و در بند 2 مصوبه خود آورده است که نظر به تخریب قهری ساختمان پلاسکو و ضرورت تصویب حقوق مکتسبه و لزوم تامین پارکینگ در یک طرف و عدم امکان تامین پارکینگ مطابق ضوابط طرح تفصیلی در ساختمان جدید الاحداث و نیز عدم امکان استفاده از فضای باز مجاور که آن هم متعلق به بنیاد است بنابر ثبت ملی اراضی و ممنوعیت های میراثی وضع شده توسط وزارت میراث فرهنگی و همسو با سیاست های کاهش و کنترل حضور خودرو در بافت مرکزی شهر تهران مقرر می شود پارکینگ مورد توافق بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و شهرداری تهران موسوم به «پروانه» توسط بنیاد مقاوم سازی و بعنوان پارکینگ مورد نیاز ساختمان پلاسکو مورد استفاده قرار گیرد.
سالاری اشاره کرد: در این مصوبه مجموعه ای از دلیلهای برای عدم تامین پارکینگ بیان شده است. شورای عالی شهرسازی و معماری کشور این حق را ندارد که بدون مجوز شورای شهر، شهرداری را مکلف کند طی تفاهم با بنیاد، پارکینگ متعلق به شهرداری تهران را به ساختمان پلاسکو اختصاص دهد. ساختمان پروانه خود دارای سه طبقه و حدود 350 واحد تجاری است و پارکینگ آن برای حدود 350 واحد تامین شده است که حالا حتی بیش از ظرفیت آن نیز مورد استفاده خودرو قرار می گیرد، بدین سبب یک پارکینگ اضافه هم در آنجا وجود ندارد که به پلاسکو با حدود 600 واحد تجاری اختصاص یابد.
رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به بازدید خود به همراه شهردار منطقه 12 از این محدوده اظهار داشت: زمین موسوم به «اکبر» در مجاورت پلاسکو که متعلق به بنیاد و الان نیز بعنوان کارگاه همین ساختمان در حال استفاده است مساحت قابل توجهی دارد که می تواند باتوجه به محدودیت های میراثی مدرسه ژاندارک حداقل در سه طبقه برای پارکینگ ساخته شود. ضمن اینکه فضای زیرسطحی ملک مجاور قابلیت تامین پارکینگ های ساختمان پلاسکو را دارد.
سالاری خطاب به اعضای شورای شهر تهران اظهار داشت: تقاضا دارم که طی نامه ای مخالفت رسمی خودرا با این مصوبه و نگاه از بالا به پایین شورای عالی شهرسازی و معماری اعلام کنید. چونکه شورای عالی شهرسازی فاقد چنین اختیاری است که بخواهد جای شورای شهر تصمیم بگیرد و شهرداری تهران نیز حقی ندارد که پارکینگ متعلق به شهرداری را به ساختمان دیگری اختصاص دهد.
وی اشاره کرد: متاسفانه مصوبات در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور بدون رای گیری بندها و برمبنای جمع بندی هیاتی به تصویب می رسند که قابلیت تغییر هم دارد. پس مراتب اعتراض خود به شهرداری تهران و شورای عالی شهرسازی و معماری اعلام می کنم و تقاضا دارم رئیس شورای شهر از حقوق شهرداری دفاع کند.1399/02/28
14:42:01
5.0 / 5
2901
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین