رئیس كمیسیون فرهنگی-اجتماعی شورای شهر تهران عنوان كرد

نام گذاری هریك ازخیابان های تهران به نام یكی از بزرگان كشور

نام گذاری هریك ازخیابان های تهران به نام یكی از بزرگان كشور به گزارش مركز املاك رئیس كمیسیون فرهنگی-اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: شورای شهر تهران مصمم است تا نام هر یك از بزرگان نظام كشور تنها بر روی یك خیابان نام گذاری شود و نامهای تكراری حذف شوند.


محمدجواد حق شناس در گفتگو با ایسنا، در تشریح تغییر نام خیابان تختی در محدوده شمیران به نام استاد جلیل شهناز اظهار داشت: هنگامی که این نام گذاری در شورا مصوب شد توضیحات علت این تغییر نام داده شد. در نامگذاری ها یکی از وظایفی که شورای شهر تهران بر عهده دارد تنظیم قاعده و قواعد نامگذاری در شهر تهران است. یکی از گلایه های شهروندان در تهران با عنایت به وجود برخی بلاتکلیفی ها به علت برخی نامگذاری ها است.
وی ادامه داد: در دهه اول انقلاب با عنایت به برخی رویکردها نام هایی که با فرهنگ و رویکردهای انقلاب هم خوانی نداشت باعث برخی تغییرات در سطح شهرها شد که خارج از مصوبات شورا این تغییرات شکل گرفته بود که همین مساله باعث نامهای تکراری در شهرها شده است.
حق شناس افزود: هم اکنون و در دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران نامهای معابر تهران از راه سیستم داده پردازی شناسایی و مورد توجه قرار گرفته و از همین مسیر، اطلاعات دقیقی به دست آورده ایم که همچون آنها می توان به فراوانی تکرار برخی نام ها در معابر تهران اشاره نمود به شکلی که فراوانی تکرار برخی نام ها ۱۵۰ و یا ۲۰۰ بار در سطح شهر تهران تکرار شده است. این روند سبب شده که شهروندان در بعضی معابر بزرگ با مشکلات جدی روبرو شوند. همچون این نام ها در حوزه طبیعت می توان به لاله، لادن، مریم و ارکیده اشاره نمود. نام هایی که بعد از انقلاب با اقبال بسیاری روبرو شده بودند و هم در معابر تهران بارها تکرار شده، نام هایی چون شریعتی، مطهری، بهشتی، رجایی و....
وی تاکید کرد: یکی دیگر از این نام ها که پرتکرار بوده نام شادوران پهلوان تختی است. باید به این نکته دقت کنیم که پهلوان تختی برخواسته از خانی آباد بود. در حقیقت خانی آباد زادگاه و محل رشد این پهلوان بود که با پیگیری دوستداران تختی خیابانی در خانی آباد به نام غلامرضا تختی نام گذاری شد و البته در ابتدا و انتهای این خیابان مجسمه این بزرگمرد هم رونمایی گردید.
رئیس کمیسیون فرهنگی- اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تلاش مدیریت شهری برای تملک خانه پدری و زورخانه ای که جهان پهلوان تختی در آن کشتی می گرفت، اضافه کرد: البته برای تملک زورخانه ای که پهلوان تختی در آن کشتی می گرفت صاحب این باشگاه ورزشی همراهی نکرد و این ملک را به شهرداری نفروخت اما همچنان این مورد در حال پیگیری است. اگر یک خیابان به نام این پهلوان بخواهیم حفظ نماییم بطور قطع همین خیابان است که در خانی آباد محل رشد این پهلوان قرار گرفته است که بدون شک مورد توجه مدیریت شهری هم هست.
وی تاکید کرد: در فراوانی نام ها ۲۶ گذر شامل میدان، خیابان، کوچه و گذر عمومی به نام تختی نام گذاری شده که با معیارها و ضوابط نام گذاری شهری هم خوانی ندارد. این در شرایطی است که درخواست های زیادی داشتیم که از طیف های متفاوت جامعه شامل شاعران بزرگ، نامگذاری هایی در معابر شهری داشته باشیم. ده ها شاعر بزرگی همچون اخوان ثالث داریم که حتی یک کوچه به نام آنها نامگذاری نشده است.
به قول حق شناس، در حوزه هنرهای موسیقی هم اساتیدی همچون جلیل شهناز معبری به نام شان نبوده در حالیکه شهر متعلق به همه اقشار همچون چهره ها و مشاهیر است. بدون شک مجموعه ای از ارزش ها شهر را شکل می دهند. در همین راستا باید نام گذاری هایی از شهید حججی، سردار شهید قاسم سلیمانی، شهدای مدافع سلامت و حتی خانواده هایی که چندین شهید به انقلاب تقدیم کرده اند، داشته باشیم و سهم آنها را هم به همراه مشاهیر و هنرمندان و پژوهشگرانی همچون استاد مجتهدی و انوار داشته باشیم.
وی در مورد انتقادی که آقای طالقانی از پیشکسوتان کشتی کشورمان در مورد تغییر نام خیابان تختی در محدوده شمیران داشته است، اظهار داشت: من از آقای طالقانی تشکر می کنم که توجه ویژه ای به این مورد دارند اما احیانا ایشان از تعداد نامهای تختی در ۲۶ معبر شهر خبر نداشته اند. ما در خیابان تختی در محدوده خانی آباد علاوه بر نام گذاری معبر از مجسمه این پهلوان هم رونمایی کرده ایم. با عنایت به این که معبر جدیدی شاید در شهر وجود نداشته باشد و از طرفی تقاضا برای نامگذاری چهره های نامی از جانب مردم وجود دارد، نیاز است که در معابری که نام گذاری آنها پرتکرار بوده، استفاده نماییم. در این راه هم باید به مواردی دقت کنیم همچون اینکه کیارستمی در کنار موزه سینما باید معبری به نامش نامگذاری شود و برای استاد جلیل شهناز هم نامگذاری معبری در کنار موزه موسیقی نسبت پیدا می کند و بر همین مبنا این تغییر نام در شهر تهران انجام شده است.1399/03/23
15:09:57
5.0 / 5
2604
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین