یك مهندس راه و ساختمان مطرح كرد:

عدم نظارت بر اجرای استانداردها، علت نقصها ساختمانی

عدم نظارت بر اجرای استانداردها، علت نقصها ساختمانی به گزارش مركز املاك یك استاد دانشگاه و مهندس راه و ساختمان با اعلان اینكه استانداردهای جهانی و استانداردهای داخلی مقررات ساختمان در كشور ما شناخته شده است، اظهار داشت: علت نواقصی كه در بعضی از بخش ها شاهد آن هستیم؛ عدم نظارت بر اجراست و از بعد دانش و اطلاعات علمی كمبودی نداریم.


دکتر محمود گلابچی در گفت و گو با ایسنا، در این باره افزود: جامعه معماری و شهرسازی نسبت به استانداردهای داخلی و بین المللی آگاهی دارد که اگر در نظارت و اجرای کیفیت دقت های بیشتری به عمل آید این استانداردها در کشور قابل اجرا می باشد.
وی درباره اجرای ضوابط ساخت و ساز در کشور اظهار داشت: استانداردهای جهانی و در کنارش استانداردهای ایران ضوابط مختلفی را در حوزه کیفیت طراحی، کیفیت ساخت و نحوه ساخت تعیین می کند که در ایران به آن مقررات ملی ساختمان می گوییم و دانشجویان در دانشگاه ها و مراکز علمی با آن آشنا می شوند و به آن دسترسی دارند.
این استاد دانشگاه که درجه فوق دکتری خودرا در رشته سیستم های ساختمانی از دانشگاه لیدزانگلستان دریافت کرده است، اضافه کرد: در ایران به سبب وجود الزامات صدور پروانه ی ساخت از جانب شهرداری و صدور گواهی نامه ی فنی برای مصالح و فرآورده های ساختمانی از جانب وزارت راه و شهرسازی، اجرای این الزامات مانند استانداردهای مربوط به حریق و انرژی و غیره از مهندسان خواسته می شود.
بنیان گذار موسسه ی آموزش عالی معماری و هنر پارس افزود: اما نقصی که موجب عدم تحقق این استانداردها می شود نظارت بر کیفیت اجرای آنها است که اگر سیستم نظارت بر ساخت، سیستم های کامل تر و دقیق تری باشند گرفتار اشکال دراین زمینه نخواهیم شد.
این استاد دانشگاه با اعلان اینکه استانداردهای جهانی و استانداردهای داخلی مقررات ساختمان در کشور ما شناخته شده است، اظهار نمود: علت نواقصی که در بعضی از بخش ها شاهد آن هستیم؛ عدم نظارت بر اجراست و از بعد دانش و اطللاعات علمی، کمبودی نداریم؛ همین طور جامعه نسبت به استانداردهای بین المللی آگاهی دارد که اگر در نظارت و اجرای کیفیت دقت های بیشتری به عمل آید این استانداردها شامل استانداردهای داخلی و جهانی در کشور قابل اجرا می باشد.
دیگر شاهد معماری اکولوژیک ومنطبق بر اقلیم نیستیم
گلابچی با بیان تأسف درباره ی تناسب معماری ساختمان ها با اقلیم شهرهای کشور، اظهار داشت: نه فقط در تهران بلکه در خیلی از شهرهای ایران معماری با اقلیم آنجا هماهنگی ندارد که نمونه ی آنرا می توان در مواردی مانند افتتاح پروژه های چند صد واحدی در جنوب کشور نام برد که با پروژه هایی در شمال یا غرب کشور که اقلیمی متفاوت نسبت به جنوب کشور دارند؛ دارای ظاهری یکسان است. بدین سبب به اقلیم و منطقه ی ساخت توجهی نمی گردد.
وی با اعلان اینکه در مناطق مختلف کشور با وجود اقلیم های متفاوت طرح های معماری یکسانی اجرا می شود، به معماری شمال کشور اشاره نمود که در گذشته بخاطر وجود رطوبت در این اقلیم قسمت زیرین خانه ها خالی و سقف به صورت شیروانی ساخته می شد و در مناطق جنوبی کشور به سبب آب و هوای گرم دیوارهای خانه ها ضخیم، کوچه ها باریک و سایه بان ساخته می شد که حالا شاهد این نوع طراحی ها نیستیم.
بنیان گذار موسسه ی آموزش عالی معماری و هنر پارس اظهار داشت: متأسفانه حالا شاهد معماری اکولوژیک و مطابق بر اقلیم نیستیم و به اقلیم و شرایط آب و هوایی و مصالح مناطق مختلف توجه کافی نمی گردد.
عدم نظارت و عدم اطلاع از گسل فعال علت ساخت در حریم گسل ها
این استاد دانشگاه درباره ی ساخت وساز در مناطق زلزله خیز و دارای گسل فعال نیز اظهار داشت: ما هم اکنون شناخت نسبتا خوبی از وضعیت لرزه خیزی مناطق کشور داریم و بطور معمول در ضوابط شهرداری این مورد وجود دارد که اگر بر روی گسل ساخت و ساز می شود یا باید شرایط خاصی را رعایت نمایند و یا در حریم گسل ساخت و سازی انجام نشود.
وی با اعلان اینکه به سبب لرزه خیزی فلات ایران، ضوابط و قوانین به موضوع عدم ساخت در حریم گسل پرداخته اند؛ عدم نظارت و یا عدم اطلاع از گسل فعال در منطقه ی ساخت و ساز را علت اجرایی نشدن این ضوابط دانست.
مخالفت مطلق با نمای شیشه ای از نظر علمی پذیرفته نیست
گلابچی درباره ی استفاده از نمای شیشه ای در معماری اظهار داشت: نمی توان مخالفت مطلق با نمای شیشه ای داشت برای اینکه از نظر علمی پذیرفته نیست؛ برای مثال شیشه هایی که به صورت هوشمند میزان شفافیت آنها برای جلوگیری دید از بیرون تغییر می کند که می توان شیشه را به صورت مات و یا نقش دار تغییر داد و یا شیشه هایی که عایق گرما و حرارت هستند و حتی نباید نگران این مساله بود که چون در منطقه ی زلزله خیز هستیم استفاده از نمای شیشه ای تهدیدی شمرده می شود برای اینکه امروزه با پیشرفت تکنولوژی شیشه هایی تولید می شوند که در صورت شکستن پرت نمی شوند.
وی با تاکید بر ضرورت استفاده از نمای شیشه ای درمکان هایی که لزوم دارد، اضافه کرد: در مکان هایی که نیاز به نور طبیعی بیشتر، شفافیت و دید مناسب به بیرون داریم؛ استفاده از نمای شیشه ای سفارش می شود که این به معنای سفارش ی مثبت به استفاده از نمای شیشه ای نیست؛ بلکه جهت استفاده از آن نیاز به برنامه داریم.
در برخی موارد بلندمرتبه سازی به علاقمندی تبدیل گشته است
بنیان گذار موسسه ی آموزش عالی معماری و هنر پارس درباره ی نحوه بلندمرتبه سازی ها اظهار داشت: بلندمرتبه سازی ها باید در مکان هایی که لزوم دارد انجام گیرد برای مثال سازمانی نیاز به تمرکز فعالیت هایش در یک ساختمان دارد که با رعایت محاسبات می توان به بلندمرتبه سازی پرداخت بدین سبب مطلقا نمی توان با بلندمرتبه سازی ها مخالفت کرد.
به قول این استاد دانشگاه، در طرح تفصیلی شهر تهران، مناطقی از شهر که مناسب ساختمان های بلند هستند مانند مناطق یک، شش، ۲۲ و بخش هایی از مناطق ۲ تعیین شده اند که خاصیت ساخت ساختمان های بلند را دارند ولی شاید در بعضی موارد ساختن ساختمان های بلند تبدیل به علاقمندی شده است که ضرورتی ندارد.
وی با اشاره به بلندمرتبه سازی ها در دیگر کشورها اظهار نمود: در شهرهای دنیا طبق طرح تفصیلی شهرها، بلندمرتبه سازی در بخش های توسعه یافته ی شهر و یا مراکز شهرها انجام می شود ولی در ایران گاهی در خیابانی به عرض ۹ متر ساختمانی که بیش از ۲۰ یا ۳۰ طبقه دارد ایجاد می شود و دسترسی به ساختمان را در بحث اطفای حریق یا رفت و آمد به آنجا به سبب بار ترافیکی بالا مختل می شود.
گلابچی لزوم ساخت ساختمان های بلند را داشتن حریم دانست و به قول او به سبب محدود بودن زمین در شهرهایی مثل تهران گاهی برای تمرکز فعالیت ها در یک ساختمان نیاز به ساخت ساختمان های بلند داریم.
وی افزود: ایران دانش کافی برای طراحی و اجرا و مقاومت ساختمان های بلندمرتبه در مقابل زلزله را دارد و به لحاظ علمی گرفتار کمبود نیستیم ولی نسبت به اینکه این ساختمان ها در کجا و با چه ضرورتی ساخته می شوند و در ساختش چه ملاحظاتی رعایت شود؛ باید مراقب باشیم.
سیمای شهرهایمان معرف معماری غنی ایران نیستند
این استاد دانشگاه درباره ی شرایط معماری در کشور اظهار داشت: معماری و شهرسازی در شرایط مطلوبی نیست و گاهی احساس می شود معماری ما معماری بدون مرز شده است یعنی نه اقلیم و نه خاصیت های محلی و نه مصالح بومی رعایت نمی گردد بدین سبب حالا از معماری کشور رضایتی نداریم و دیگر سیمای شهرهایمان معرف معماری غنی و باشکوه سرزمین ما نیستند.
وی افزود: در خیلی از موارد دیگر شاهد ارزش های پایدار معماری ایران نیستیم. معماری در گذشته قسمتی از افتخارات سرزمین ما بوده است. آثار معماری ما قسمتی از تمدنمان را به جهانیان معرفی کرده است ولی امروزه اینگونه نیست؛ ما باید ارزش های معماری را بشناسیم؛ معماری ما معماری منطبق بر شرایط منطقه و اصطلاحا بوم آور بود، معماری ما پرهیز از بیهودگی داشت و منطبق بر اصولی بود که از انسان و خاصیت های انسان از آن استنتاج می شد.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: ساختمان ها با نیازهای انسان و برمبنای کیفیت زندگی هر فرد در مناطق مختلف طراحی می شد؛ برای نمونه در یزد کوچه ها باریک بود تا عابران در سایه ی کوچه ها از گرمای شدید هوا دور باشند، در شهرهای جنوبی مثل اهواز و آبادان سایه بان ها، شبادان ها نشان دهنده ی توجه معماران به وضعیت و شرایط اقلیمی بود و یا در یزد و کاشان بادگیرها وجود داشتند که انرژی پاک را در ساختمان ها فراهم می کردند؛ ما ارزش های معماری را از دست داده ایم و باید باتوجه به خاصیت ها و ارزش های معماری و کیفیت و وضعیت زندگی امروز یک طرح جدیدی برای معماری و شهرسازی خودمان اجرا نماییم تا همانند گذشته بتوانیم به معماری سرزمینمان افتخار نماییم.
وی با اشاره به تأسیس موسسه ی آموزش عالی معماری و هنر پارس برای تامین کمبود آموزش معماری در کشور، اظهار داشت: دانشگاه ها باید معماری مناسب کشور و شهرسازی مطلوب را به دانشجویان آموزش دهند و کارهای گسترده ای را در این راستای انجام دهند؛ به غیر از دانشگاه ها، سازمان هایی که نقش قانون گذاری دارند مانند وزارت راه و شهرسازی، نظام مهندسی و انجمن های تخصصی در حوزه معماری و شهرسازی باید درزمینه ی شناخت معماری ایران و چارچوب ها و ضوابط گام بردارند تا بتوانیم به معماری مطلوب دست یابیم.
گلابچی در آخر اضافه کرد: همین طور دستگاه های نظارت و اجرا باید تلاش کنند و با کنترل کیفیت اجازه ی اجرایی شدن معماری و شهرسازی که با اصول ارزش های پایداری معماری ایران مطابقت ندارد را ندهند و شرایط تحقق آموزشها و ضوابط را به صورت عملی در جامعه فراهم آورند تا بتوانیم به معماری و شهرسازی مطلوب که شایسته ی کشور ما است، دست یابیم.
منبع:

5.0 / 5
2244
1399/04/09
13:32:57
این پست مرکز املاک را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین