گزارش مركز املاك

سفته بازان چگونه قیمت اوراق تسهیلات مسكن را افزایش دادند؟

سفته بازان چگونه قیمت اوراق تسهیلات مسكن را افزایش دادند؟ در حالیكه قرار بود اوراق تسهیلات مسكن به ابزاری برای خانه دار شدن مردم تبدیل گردد، به سدی در مقابل دریافت تسهیلات خرید مسكن تبدیل شده است.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، اوراق گواهی حق تقدم امتیاز استفاده از تسهیلات مسکن که در بازار سرمایه با عنوان «تسه» خرید و فروش می شود، برگه هایی است که سقف ارزش هر یک ۵۰۰ هزار تومان بوده و بسته به سقف تسهیلات خرید یا ساخت مسکن، متقاضی می بایست برخی از این برگه ها را برای دریافت این تسهیلات از معاملات فرابورس خریداری کند.
اگرچه صادرکننده این برگه ها، بانک عامل بخش مسکن می باشد، اما این بانک مالک این برگه ها نیست؛ بلکه این اوراق به پشتوانه حساب سپرده ممتاز برای دارندگان این حساب در بانک مذکور صادر شده و بر مبنای میزان سپرده ای که در بانک دارد، بعنوان سود این حساب سپرده، اوراق حق تقدم امتیاز تسهیلات مسکن دریافت می کند؛ وی می تواند این اوراق را برای فروش به فرابورس عرضه نماید.
رشد لحظه ای قیمت مسکن، سیستم پس انداز را فلج کرد / ‏‬فقط وام مسکن با اوراق فعلاً به صرفه است
رواج سفته بازی در خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس در حالی فراگیر شده که این ابزار مقرر است برای خانه دار شدن مردم به کار گرفته شود؛ به عبارت دیگر، افرادی که می خواهند به سرعت تسهیلات دریافت نمایند و امکان سپرده گذاری طولانی مدت ندارند، با خرید این برگه ها، مدت زمانی که قرار بود پس انداز خویش را سپرده گذاری کنند، از افرادی که این اقدام را انجام داده اند، حق تقدم می خرند.
به خصوص که در یک سال گذشته، به علت رشد عجیب و افسار گسیخته قیمت مسکن در تهران و دیگر شهرها، امکان دریافت تسهیلات مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم و با استفاده از مکانیزم پس انداز عملاً غیر امکان دارد.
شاهد این مدعا هم رشد متوسط قیمت مسکن در تهران طی ۴ ماه نخست است که از متری ۱۵ میلیون تومان در فروردین ماه به متری ۲۱ میلیون تومان در تیرماه رسید که عملاً پس انداز کردن را اقدامی بی فایده برای بخش مسکن نشان داده است.
سفته بازان اوراق را برای متقاضیان واقعی وام مسکن گران کرده اند
بنابراین تنها تسهیلاتی که برای خرید مسکن می تواند سرعت بالایی در پرداخت داشته باشد، تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق است که با عنایت به افزایش عجیب قیمت این برگه ها از جانب سفته بازان، دریافت این نوع تسهیلات را برای زوجین که در تهران به ۲۴۰ میلیون تومان می رسد، تا ۳۵ میلیون تومان با قیمت فعلی این برگه ها در روز جاری که بین ۷۷ تا ۸۰ هزار تومان است، گران کرده است.
با توجه به اینکه در ماه های اخیر، بازار سرمایه از رشد بالایی برخوردار است، بعضی از معامله گران و سفته بازان با ترغیب سرمایه گذاران خرد و بدون دادن آگاهی نسبت به این مورد که خرید این برگه ها، دارای محدودیت زمانی ۴ ماهه فروش است، نسبت به خرید انبوه این برگه ها اقدام نموده اند تا با افزایش قیمت آن، اوراق خریداری شده را به فروش برسانند؛ ولی با سد محکم محدودیت زمانی فروش این برگه ها مواجه می شوند.
موضوعی که سبب شده بود تا قیمت این برگه ها از ۴۵ هزار تومان در فروردین سال جاری ناگهان به دامنه ۹۰ هزار تومانی به ازای هر برگه در معاملات بازار سرمایه در نیمه دوم تیرماه برسد.
مدیرعامل فرابورس: سفته بازان وارد بازار اوراق تسهیلات مسکن شده اند
امیر هامونی مدیرعامل فرابورس هم با اشاره به نوسانات غیرمتعارف قیمت اوراق تسهیلات مسکن در ماه های اخیر، ایجاد تغییراتی در قوانین معاملاتی این بازار را ضروری دانست و اظهار داشت: به منظور حفظ قیمت های تعادلی در اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، موضوعاتی همچون کاهش دامنه نوسان، استفاده از حجم مبنا، تغییر در نحوه انجام معاملات و حضور بازارگردان برای این اوراق را مطرح کرده ایم.
هامونی با تاکید بر اینکه اوراق تسهیلات مسکن صرفا ابزاری برای کمک به تأمین مالی افراد برای خرید مسکن می باشد و ورود سفته بازان به بازار این اوراق مورد رصد و پیگیری های فرابورس قرار دارد، اظهار نمود: با هدف کنترل هیجانات و ایجاد تعادل قیمت پایانی در نمادهای اوراق تسهیلات مسکن، دو مبحث کاهش دامنه مجاز نوسان قیمت و استفاده از حجم مبنا در این نمادها از پیشنهادهای مورد بررسی است.
مدیر طرح و برنامه بانک تخصصی بخش مسکن: عرضه اوراق نه تنها کمتر نشده، بلکه رشد هم داشته است
همچنین محمد حسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن هم علت افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن در ایام اخیر را مربوط به تحولات بیرونی بازار اوراق دانست و این اتفاق را بی ارتباط با سیاست ها و تحولات داخلی بانک مذکور عنوان کرده است.
مرادی در تشریح این مورد اعلام نمود: علت افزایش محسوس قیمت اوراق تسهیلات مسکن را نباید در بانک تخصصی این بخش و سیاست ها و برنامه های آن در این حوزه جست و جو کرد بلکه مهمترین علل این مورد در بازار معاملات اوراق و تا حد زیادی، تحولات و نوسانات بازار سرمایه نهفته است.
به گفته این مقام مسئول در بانک عامل بخش مسکن، نه تنها در هفته های گذشته و از زمانی که افزایش قیمت اوراق آغاز شد، عرضه اوراق تسهیلات مسکن کمتر نشده است بلکه به دلیل افزایش مانده سپرده های ممتاز که پشتوانه انتشار اوراق تسهیلات است و حل مشکل سجامی برخی از دارندگان حساب، عرضه تا حدی نسبت به قبل افزایش یافته است. ازاین رو افزایش قیمت اوراق در ایام گذشته را نمی توان ناشی از کاهش انتشار اوراق از جانب بانک و کاهش مانده سپرده های حساب ممتاز دانست.
انگیزه کسب سود از خرید اوراق تسهیلات مسکن؛ عامل گرانی تسه
وی اضافه کرد: عمده ترین دلیلی که می توان از آن بعنوان عامل افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن در ایام اخیر یاد کرد انجام معاملات و عرضه اوراق از جانب افرادی است که فقط در قیمت های بالا حاضر به عرضه اوراق بازار شده اند و در مقابل افرادی هم در سمت تقاضا حاضر به خرید اوراق با قیمت بالاتر شده اند شاید با این انگیزه که همزمان با سایر بازارها و سایر سهم ها، قیمت اوراق تسهیلات مسکن هم در آینده افزایش یابد و بتوانند از این طریق سود قابل توجهی کسب کنند.
محدودیت های جدید برای اوراق تسهیلات مسکن در راهست / برای سرمایه گذاری نخرید
مرادی با اشاره به اینکه در ایام اخیر تغییر محسوسی نه از جانب بانک و نه از جانب تقاضای تسهیلاتی از جانب متقاضیان صورت نگرفته است که بتوان از آن بعنوان عوامل افزایش قیمت اوراق یاد کرد، اظهار داشت: با این وجود بانک با هماهنگی فرابورس محدودیت هایی برای معاملات اوراق وام مسکن در نظر گرفته است که هدف از اعمال این محدودیت ها پیشگیری از رشد افسار گسیخته قیمت اوراق و ممانعت از ورود اوراق به بازار سفته بازی و سوداگری است.
وی افزود: این محدودیت ها شامل محدودیت در سقف خرید اوراق، در نظر گرفتن مدت زمان انقضا برای مصرف اوراق و محدودیت های معاملاتی اوراق به لحاظ تعیین حداقل مدت زمان انتظار (چهار ماهه) از زمان خرید تا فروش اوراق است.


منبع:

1399/05/09
11:43:23
5.0 / 5
2091
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین