معاون وزیر سرمایه گذاری ازبكستان:

پرواز مستقیم در راه تهران-تاشكند برقرار می شود

پرواز مستقیم در راه تهران-تاشكند برقرار می شود به گزارش مركز املاك معاون وزیر سرمایه گذاری ازبكستان، از پیشنهادهای طرف ایرانی برای برقراری پرواز مستقیم در راه تهران-تاشكند استقبال كرد.به گزارش مرکز املاک به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در اولین نشست ویدئو کنفرانسی خود با معاون اول وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان، ضمن بررسی راهکارهای تقویت همکاریهای دوجانبه تجاری با مکانیزم تهاتر، بر آمادگی طرفین جهت برگزاری چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی فی درخلال در تهران و همینطور مبادله فهرست موافقت نامه تجارت ترجیحی در هفته آتی تصریح کرد.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: پیرو توافقات حاصله از نشست ویدئو کنفرانس معاون اقتصادی رئیس جمهور و عمر زاق اف، معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان در مرداد ماه سالجاری، اولین جلسه گروه کاری پیگیری توافقات فی درخلال با مسئولیت سازمان توسعه تجارت ایران و معاون اول وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان برگزار گردید.
معاون وزیر صمت، به کاهش حجم روابط تجاری میان دو کشور در ۴ ماهه اول سال به علت شیوع کرونا و بسته شدن مرزهای مشترک با ترکمنستان در فصل بهار اشاره نمود و اضافه کرد: باید جهت ارتقای روابط تجاری و کاهش موانع تلاش مضاعف کرد و از مسیرهای جایگزین (دریای خزر و افغانستان) جهت دسترسی به ازبکستان بهره برد.
وی بر لزوم بهره گیری از ظرفیت مناطق آزاد چابهار و نوایی ازبکستان جهت تقویت همکاریهای دو جانبه تاکید و از پیشنهاد طرف ازبکی جهت تأسیس شرکت سه جانبه ایرانی_ازبکی_هندی در زمینه حمل و نقل و لجستیک استقبال کرد.
زادبوم، همینطور از سوی ازبک جهت برگزاری نمایشگاه محصولات ازبکی در تهران دعوت به عمل آورد که این پیشنهاد مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفت.
تشکیل کمیته مشترک تجارت ترجیحی بین ایران و ازبکستان
بر اساس این گزارش، در ادامه این نشست مقرر شد جهت تقویت همکاریهای چندجانبه حمل و نقلی نیز، نشست چهارجانبه وزرای راه و حمل و نقل در آینده برگزار گردد.
همچنین توافق شد به منظور آغاز مذاکرات جهت نهایی کردن سند موافقت نامه تجارت ترجیحی، کمیته مشترک تجارت ترجیحی با مسئولیت مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت ایران و مدیر امور بین الملل وزارت سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان تشکیل گردد و بر آمادگی دو طرف جهت نهایی کردن و امضای اسناد کمیته مشترک بازرگانی دو کشور و تیر الکترونیکی گمرکات دو کشور تاکید شد.
تاکید بر برقراری پرواز مستقیم در راه تهران-تاشکند
قدرت اف، معاون وزیر سرمایه گذاری ازبکستان نیز، ضمن استقبال از پیشنهادهای طرف ایرانی به برقراری پرواز مستقیم در راه تهران-تاشکند توسط شرکت های هواپیمایی ایران به منظور توسعه صنعت توریسم در کنار توسعه تجارت تصریح کرد.
وی اضافه کرد: از امروز شرایط قرنطینه به علت شیوع کرونا تسهیل شده و مدت زمان قرنطینه اتباع کشورهایی که در شرایط سختی در انتشار کرونا قرار دارند، از ۱۴ روز به هفت روز کاهش پیدا کرد.
در آخر مقرر شد مسائل حمل و نقلی به صورت چندجانبه (ایران، ازبکستان، ترکمنستان و هندوستان) و همکاری مناطق آزاد هم به صورت دوجانبه توسط مسؤلان دو کشور پیگیری شود.
گفتنی است، حجم تجارت خارجی ایران و ازبکستان پارسال با رشد صد درصدی نسبت به سال ۱۳۹۷ مواجه بود.

1399/05/27
11:12:22
5.0 / 5
2008
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین