معاون وزیر كشور عنوان كرد

كاهش آمار طلاق در سه ماهه نخست سال ۹۹

كاهش آمار طلاق در سه ماهه نخست سال ۹۹ به گزارش مركز املاك معاون وزیر كشور از كاهش ۸ درصدی آمار طلاق در سه ماهه نخست سالجاری نسبت به زمان مشابه آن پارسال اطلاع داد.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، تقی رستم وندی در نشست خبری امروز چهارشنبه در تشریح اقدامات حوزه اجتماعی وزارت کشور همزمان با هفته دولت اظهار داشت: ظرف ۶ ماه گذشته با پدیده جدیدی به نام کرونا ویروس مواجه هستیم که اگر اسم آنرا ابر بحران بگذاریم شاید توصیف مناسبی باشد. شدت تأثیر این ویروس به همراه جهشی که در زمانهای کوتاه دارد و سرعت انتقال آن به تمام ابعاد زندگی بر جوامع تأثیر گذار بوده که به تبع آن کشور ما هم با این تاثیرات روبرو شده است.
وی ادامه داد: بر مبنای نظر برخی صاحب نظران، انسان وارد عصر جدیدی از ناشناخته ها، غافلگیری ها و شرایط بی ثبات شده که شهروندان باید خویش را با این وضعیت سازگار کنند و باید دید کدام جوامع بهتر می توانند خویش را با این شرایط تطبیق دهند.
رستم وندی با اشاره به اینکه صاحب نظران در مورد تأثیر این پدیده در دو حوزه اقتصاد و سبک زندگی مقالات بسیاری را ظرف شش ماه گذشته منتشر نمودند، افزود: گفته می شود تنها در کشور ما سه میلیون فرصت شغلی با شرایط پیش آمده از دست می رود و رکود و تورم، اقتصاد خانواده ها را تحت تأثیر شدید قرارخواهد داد. حتی بعضی از اظهار نظرها در خصوص کوچکتر شدن ۵ تا ۱۰ درصدی اقتصادهاست. امری که فشار آن به خانواده ها متحمل می شود.
استرس، ابهام و سرگردانی و نبود نشاط از عوارض انتشار کرونا ویروس است

وی اظهار نمود: محدودیت هایی که در حوزه های مختلف پیش آمده و سلب آزادی های عمومی و حتی محدودیت در مسافرت و بروز کمتر عواطف و احساسات و حتی بروزاحساساتی همچون استرس، ابهام و سرگردانی و نبود نشاط از عوارض انتشار کرونا ویروس می باشد که در مطالعات مطرح گردیده است.
رئیس سازمان امور اجتماعی کشور تصریح کرد: جامعه ایرانی تنها با این مشکل مواجه نیست بلکه علاوه بر فشارهای ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹ و تاب آوری مقابل آن از سالهای گذشته، فشارهای تحریم را متحمل بوده به شکلی که کمتر جامعه ای می تواند در مقابل چنین فشارهایی تاب بیاورد. از طرفی فشارهای مرسومی هم همچون بلایای طبیعی در کشور ما نسبت به سایر نقاط جهان با شدت بیشتری وجود دارد که بر زندگی مردم تاثیر منفی می گذارد.
وی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به این که از دیدگاه کارشناسی تحلیل چنین فشارهایی بر هر جامعه دیگری باعث فروپاشی و ایجاد مشکلات بسیاری می شد، اضافه کرد: خوشبختانه در کشور ما لنگرهای ثباتی همچون دین و خانواده وجود دارد که مردم را در مقابل فشارها مقاوم می کنند هر چند که این فشارها گاها باعث اعتراض و انتقادهایی می شود و خیلی از معاندین و مخالفین تصور می کنند که آنچه تحریم وبلایای طبیعی نتوانست انجام دهد کرونا درجامعه ایرانی اثر بگذارد تا کشور ما تسلیم فشارهای خارجی شود؛ اما خوشبختانه نشانه ای از این که جامعه ما ثبات خویش را از دست داده باشد علیرغم وجود انتقادها و اعتراض ها وجود ندارد و در شش ماه گذشته نهایت همکاری در جامعه ایرانی دیده شده است.
وی افزود: جرایم ظرف یک سال قبل انتظار می رفت که افزایش پیدا کند اما از آغاز اسفند ماه سال قبل تابحال وقتی آمارها را مقایسه می نماییم مشاهده می شود که چنین انتظاری به وقوع نپیوسته و جامعه در مقابل این فشارها تاب آوری نشان داده، شرارت، جرایم مالی و اقتصادی، جرایم یارانه ای، فرار از خانه، طلاق و خودکشی نسبت به سال گذشته، کاهش آمار داشته است و این شاخص ها نشان داده است در پدیده های مهم گرفتار مشکل قابل توجه نشده ایم.
رستم وندی تصریح کرد: در سه ماه نخست سالجاری در حوزه طلاق در مقایسه با مشابه سال قبل ۸ درصد کاهش را شاهدیم. همینطور شاهد کاهش ۱۱ و نیم درصدی در حوزه ازدواج هستیم. هر چند که این کاهش آمار ازدواج ظرف ۳ سال قبل به وقوع پیوسته است.

کاهش ۴.۷ دهم درصدی خودکشی از اسفند ۹۸ تا خرداد ۹۹
به قول وی، بر مبنای آنچه که وزارت بهداشت اعلام نموده از اسفند ۹۸ تا خرداد ۹۹ در حوزه خودکشی شاهد کاهش ۴.۷ دهم درصدی بوده ایم. البته باید در این عرصه از پزشکی قانونی هم آمارها استعلام شود.
معاون وزیر کشور در بخش دیگری از صحبتهای خود به انجام پیمایش و نظر سنجی ها از مردم در حوزه های مختلف اشاره نمود و اضافه کرد: در حوزه اعتماد عمومی شاهد افزایش اعتماد به سیاست های اجرایی کشور بوده ایم. اعتماد مردم به آمارها در ابتدای شیوع بیماری کووید ۱۹ کمتر بود اما رفته رفته ظرف ۶ ماه گذشته این اعتماد مردم به آمارها افزوده شده است. همینطور در حوزه همدلی و همراهی با سیاست های دولت بیشتر از ۸۳ درصد مردم در فرازهای مختلف ظرف ۶ ماه گذشته همراهی و همسویی نشان دادند.
وی تصریح کرد: البته برخی مصادیق صدمه های اجتماعی همچون بعضی از جرایم افزایشی بوده همانند سرقت، که البته اگر با یک سال قبل مقایسه شود افزایش سالجاری نسبت به سال قبل کمتر بوده و نقطه قوتی برای کشور به حساب می آید.
جامعه ایرانی جامعه ای مقاوم و تاب آور است

رستم وندی با تاکید بر این که جامعه ایرانی جامعه ای مقاوم و تاب آور است اضافه کرد: بر خلاف بعضی از اظهار نظرها در مورد این که جامعه ایرانی به جامعه ای جنبشی تبدیل گشته است باید اعلام کنم امروز مردم با درک درستی از مخاطرات موجود در کشور واکنشی تاب آورانه از خود نشان می دهند.
رئیس سازمان امور اجتماعی در تشریح اقدامات این سازمان و حوزه اجتماعی وزارت کشور اظهار داشت: سازمان امور اجتماعی از سال ۱۳۹۵ رسمیت پیدا کرد و اواخر سال ۹۶ ساختار آن اعلام گردید و حدود ۳ سال است در این عرصه فعالیت می کند که اصل این ساختار با تعریف مقام معظم رهبری تشکیل شده و دبیرخانه شورای اجتماعی را هم بر عهده دارد. در حقیقت سه مأموریت اصلی این سازمان رصد اجتماعی یا دیده بان اجتماعی است که با تشکیل مرکز رصد در وزارت کشور سه سال است به فعالیت مشغول شده و مأموریت دوم در حوزه سیاست گذاری و برنامه ریزی است که مصوبات شورای اجتماعی همواره از راه دبیرخانه در این سازمان پیگیری می شود و سیاست سوم هم هماهنگ سازی همه دستگاههایی است که در حوزه اجتماعی فعالیت می نمایند.
وی ادامه داد: این سازمان در موضوعاتی همچون جمع آوری معتادان متجاهر و تولی گری در حوزه زنان سرپرست خانوار را بر عهده ندارد اما ایده ها از راه این سازمان به دستگاهها ابلاغ و نظارت بر اجرای آن پیگیری می شود. از سال ۱۳۹۵ تقسیم کار ملی در حوزه اجتماعی به وجود آمده است که این امر بعنوان دستاوردی در دولت یازدهم و در حوزه مقابله با صدمه های اجتماعی به حساب می آید. در حقیقت در دولت یازدهم مسئله صدمه های اجتماعی در صدر سیاست های کشور قرار گرفت.
رستم وندی افزود: امروز تقسیم کار کاملی وجود دارد و همکاری بین دستگاهها ارتقاء پیدا کرده است و سیاستی که در شورای اجتماعی تصویب و ابلاغ می شود با تقسیم کار جدید توسط این دستگاهها اجرایی شده و سیاست ها به پیش می رود که خوشبختانه امروز شاهد اثرات مثبت این اقدامات هستیم.
معاون وزیر کشور با اشاره به جمعیت، مهاجرت و شهر نشینی بعنوان سه موضوعی که در گزارش عرضه شده به مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۴ مورد تاکید قرار گرفته بود اضافه کرد: توزیع نامناسب جمعیت سبب شده جمعیت در پهنه غربی کشور متمرکز شود به شکلی که حدود ۸۰ درصد جمعیت در این پهنه متمرکز است. البته در همین پهنه هم استان تهران با سهم یک و نیم درصدی از جغرافیای کشور ۱۷ درصد جمعیت را در خود جای داده است که این جمعیت از راه مهاجرت و جابجایی بی رویه با بر هم خوردن توازن خدمات، سکونت و اشتغال در کشور مشکلات بسیاری را بوجود آورده که یکی از آنها پدیده حاشیه نشینی است. به شکلی که امروز ۱۱ میلیون نفر در حاشیه شهرها و ۸ میلیون نفر در بافت فرسوده و تاریخی شهرها مستقر شده اند.

با افزایش تک خانواری مواجه بوده ایم
کاهش آمار ازدواج در سالهای اخیر
رستم وندی افزود: از سال ۱۳۹۳ تحت عنوان سیاست های کلان جمعیت ۱۴ سیاست مورد ارزیابی قرار گرفته که متأسفانه نتوانسته ایم در تحقق آنها به موفقیت دست پیدا نماییم. برای مثال در کشور با افزایش تک خانواری مواجه بوده ایم. در سیاست دیگر در مورد تسهیلات برای مادران آبستن هر چند که در این دولت و دولت های قبلی اقداماتی انجام شده اما هنوز با نتایج مورد هدف فاصله بسیاری داریم.
وی تصریح کرد: در حوزه ازدواج در سالهای اخیر شاهد کاهش ازدواج در کشور بوده ایم در حالیکه در سال ۸۹ بیشترین ازدواج را داشته ایم پارسال با ۵۳۰ هزار ثبت ازدواج شاهد کاهش این امر بوده ایم. در باروری هم از سال ۱۳۹۴ کاهش موالید شروع شده و کشور به سمت کاهش جمعیت می رود. رقم موالید هم در سال ۱۳۹۸ به یک میلیون و ۱۹۶ هزار نفر رسیده است.
رئیس سازمان امور اجتماعی کشور در تشریح آمار طلاق و ازدواج اظهار داشت: بیشترین ازدواج در سال ۱۳۸۵ بوده که تا سال ۹۵ از ۲۳ میلیون به ۲۰ میلیون کاهش پیدا کرده است. میانگین سن ازدواج هم از سال ۹۲ تا ۹۸ حدودا ثابت مانده و در مردان از ۲۷.۳ دهم به ۲۷.۵۹ صدم رسیده است.
ظرف دو سال گذشته در حوزه طلاق با کاهش مواجه بوده ایم

وی با اشاره به این که ظرف دو سال گذشته در حوزه طلاق با کاهش مواجه بوده ایم اضافه کرد: نتیجه اقدامات ۴ سال گذشته در حوزه خانواده، کاهش طلاق در کشور بوده به شکلی که در سال ۹۸، ۱۷۴ هزار و ۸۳۱ طلاق داشته ایم. همینطور آمار طلاق برای هر هزار زن متاهل ۸.۶ دهم درصد بود که در سال ۹۸ به ۷.۹ دهم درصد به ازای هر هزار زن متاهل رسیده است.
رستم وندی افزود: پرونده های طلاق توافقی، در سال ۹۳، ۱۶۴ هزار پرونده در قوه قضاییه بوده که پارسال این رقم به ۱۴۴ پرونده رسیده است. همینطور مطالبه مهریه در سال ۹۳، ۱۳۹ هزار پرونده بوده که درسال گذشته به ۹۰ هزار پرونده رسیده است، بنابراین بر مبنای شواهدی که دراختیار داریم نشان داده است در حوزه خانواده اقدامات موثر صورت گرفته است. همینطور میانگین مدت زندگی ظرف ۶ سال قبل یعنی از سال ۹۲ تا ۹۸ افزوده شده است و دوام زندگی هم افزایش داشته است.
افزایش خشونت خانگی همسر آزاری و کودک آزاری
وی تصریح کرد: خشونت خانگی شامل همسر آزاری و کودک آزاری بر مبنای داده هایی که از پزشکی قانونی داریم رو به افزایش است که لازم است اقدامات لازم صورت گیرد. همینطور ۴۶.۸ دهم درصد از خانمهایی که در سال ۹۲ طلاق گرفتند تا ۵ سال بعد باردیگر ازدواج کردند و به زندگی برگشته اند.
رئیس سازمان امور اجتماعی کشور افزود: در کشور ما الگویی برای جرایم و صدمه ها وجود دارد که ۵ صدمه شامل سرقت، مواد مخدر، دررتبه اول جرایم ضد اشخاص، ضرب و شتم و نزاع خشونت، مفاسد اخلاقی، جرایم مالی و قاچاق در رتبه های بعدی قرار دارند.
کاهش پرونده های کیفری در ۹ سال اخیر

وی اظهار داشت: طی سالهای اخیر، پرونده های کیفری ما از سال ۹۰ تا امروز ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده. ورودی زندان ها از سال ۹۰ که ۵۸۴ هزار نفر بوده روند کاهشی را طی کرده است. در پرونده های ورودی به قوه قضاییه پارسال در پرونده های کیفری شاهد کاهش ۴ درصدی بوده ایم. در حوزه نزاع، پرخاشگری و خشونت در ۴ سال قبل توفیقات خوبی داشتیم و این حوزه شامل نزاع فردی و جمعی است که ظرف یک دهه گذشته آمار نزاع کاهشی بوده و در نزاع فردی از سال ۹۴ تابحال ۸.۷ دهم درصد و در نزاع جمعی ۱۷ و نیم درصد کاهش داشته ایم. آمار قتل هم در کشور ما ظرف یک دهه گذشته کنترلی و کاهشی بوده به شکلی که از سال ۹۰ با ۲۴۰۰ قتل به ۲۳۷۳ قتل در سال ۹۸ رسیده است.
رستم وندی افزود: صدمه هایی همچون سرقت افزایشی بوده و ۴۳ درصد سرقت های کشور ما ویژه وسایل نقلیه، ۲۷ درصد مربوط به اماکن و ده درصد هم کیف قاپی بوده است. خودکشی هم با شیب ملایمی در دهه گذشته افزایشی بوده است. در سال ۹۰ به ازای هر صد هزار نفر ۴.۶نفر خودکشی داشته ایم و در سال ۹۸ به ازای هر صد هزار نفر ۶.۱ نفر خودکشی داشته ایم؛ این در شرایطی است که میانگین جهانی این حوزه ۱۲نفر به ازای صد هزار نفر است.
برخی پدیده های اجتماعی بعنوان صدمه های ریشه دار هستند

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور در پاسخ به ایسنا در مورد اثر گذاری طرح های ویژه در حوزه صدمه های اجتماعی درتهران همانند جمع آوری متکدیان، کودکان کار و معتادین متجاهر اظهار داشت: برخی پدیده های اجتماعی بعنوان صدمه های ریشه دار محسوب می شوند و این انتظار که در فرجه کوتاه اقدامات ضربتی چهره شهر را سالم سازی کند تجربه ای نیست که حتی در کشورهای پیشرفته اتفاق افتاده باشد. در جوامعی که عمده جمعیت آنها شهر نشین است پدیده هایی همچون این صدمه های اجتماعی عمومی شده اما برای ما بعنوان جامعه اسلامی این موارد پذیرفته نیست.
وی ادامه داد: متاسفانه در کشور ما در حوزه درمان معتادین و بازگشت آنها به جامعه حلقه مفقوده ای وجود دارد هر چند که سرمایه گذاری ما در این بخش نسبت به کشورهای پیشرفته فاصله زیادی دارد؛ اما به تازگی طرحی پیشنهاد شده که نگهداری آنها به یک سال افزایش پیدا کند و بعد از ترک تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرندو مهارت آموزی برای آنها صورت گیرد.1399/06/06
23:42:47
5.0 / 5
1836
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین