معاون وزیر راه و شهرسازی:

3 میلیون و 200 هزار خانوار حاشیه نشین در كشور داریم

3 میلیون و 200 هزار خانوار حاشیه نشین در كشور داریم به گزارش مركز املاك مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری اظهار داشت: ۷۸۰ هزار خانوار در بافت تاریخی، حدود یك میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار در بافت فرسوده و سه میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار در سكونتگاه های غیر رسمی زندگی می كنند.به گزارش مرکز املاک به نقل از شرکت بازآفرینی شهری ایران، مهدی عبوری در حاشیه بازدید از پروژه های بازآفرینی بروجرد همراه با عباس گودرزی و فاطمه مقصودی نمایندگان مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: الان حدود ۱۴۸ هزار هکتار بافت فرسوده، سکونتگاه غیررسمی و بافت تاریخی در کشور وجود دارد. پنج میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در این بافت ها ساخته شده است و جمعیتی بالغ بر ۲۰ میلیون نفر در این بافت ها زندگی می کنند.
او افزود: ۷۸۰ هزار خانوار در بافت تاریخی، حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار در بافت فرسوده و سه میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار در سکونتگاه های غیر رسمی زندگی می کنند.
ابلاغ ۱۰۰ هزار وام نوسازی خودمالکی در کشور
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به این که دولت دوازدهم، اهمیت ویژه ای برای بازآفرینی در محدوده های محلات هدف قائل است و در این راستا حمایت های خوبی از پروژه های بازآفرینی شهری انجام می دهد، اظهار داشت: امسال حدود ۱۰۰ هزار فقره وام نوسازی به صورت خودمالکی در سرتاسر کشور ابلاغ گردیده است. مبلغ این تسهیلات در شهرهای بالای ۲۵۰ هزار نفر مانند خرم آباد ۵۰ میلیون تومان است که با سود ۹ درصد به متقاضیان پرداخت می شود؛ همینطور ۵۰ میلیون تومان دیگر با سود ۱۸ درصد در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
وی با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای نوسازی بافت های فرسوده یادآوری کرد: این وام برای انبوه سازان صاحب صلاحیت حدود ۲۲۰ میلیون تومان است. همینطور صدور پروانه برای آنها کاملاً مجانی است، هزینه های نظام مهندسی هم از مرحله طراحی و نظارت بر اجرا مشمول ۵۰ درصد تخفیف می شود.
عقد تفاهم نامه ای برای بازسازی همزمان بافت تاریخی و مسکونی
عبوری با اشاره به بافت های تاریخی استان لرستان که در مجاورت بافت های مسکونی قرار دارند، خاطرنشان کرد: در ستاد ملی بازآفرینی فعالیتهایی را در این خصوص در دست اقدام داریم، همچون مقرر است بین دستگاه های متولی این دو مبحث یعنی سازمان میراث فرهنگی، ستاد گردشگری، وزارت راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور تفاهم نامه ای منعقد شود تا کار بازسازی در اماکنی که بافت تاریخی و بافت مسکونی فرسوده همپوشانی دارد، به شکل همزمان صورت گیرد.
او با اشاره به اینکه در این خصوص پروژه هایی از قبل هم شروع شده است، توضیح داد: این پروژه ها در چارچوب ستاد بازآفرینی شهرستان، ستاد بازآفرینی استان و مصوبات ستاد ملی بازآفرینی در دست اجراست، الان در استان لرستان حدود ۵۰ میلیارد تومان پروژه در دست اجرا داریم.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در بازدید امروز چند پروژه را در دستور کار قرار دادیم، اظهار نمود: امروز در شهر بروجرد از محله طباطبایی ها، بازار قدیمی، اراضی دشت لاله، امامزاده جعفر، دره غریب و خیابان های مرکزی شهر و محلاتی که به شکل مصوب، هدف بازآفرینی شهری قرار گرفته اند بازدید کردیم. پروژه های خوبی با اولویت های زیربنایی، روبنایی از قبیل راه اندازی سرای محله، سرانه ورزشی، خانه بهداشت، مدرسه و هم توسعه فضای سبز در دستور کار قرار گرفته است.


منبع:

1399/06/10
15:51:09
5.0 / 5
1843
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین