مركز املاك گزارش می دهد؛

افتتاح بزرگراه نجفی رستگار بعد از 11 سال انتظار

افتتاح بزرگراه نجفی رستگار بعد از 11 سال انتظار آنطور كه مسؤلان شهرداری تهران اعلام نمودند بزرگراه شهید نجفی رستگار به مرز ۹۶ درصد رسیده، پروژه ای كه مقرر است در آینده ای نزدیك افتتاح شود؛ اما هنوز نتوانسته رضایت بخشی از اهالی جنب این پروژه بزرگ را جلب نماید.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، پروژه بزرگراه شهید نجفی رستگار را شاید بتوان یکی از قدیمی ترین پروژه های عمرانی تهران دانست که سالها بلاتکلیف مانده بود، چون که اولین تلاش ها برای راه اندازی این بزرگراه ۶ کیلومتری از اواخر سال ۸۸ یعنی ۱۱ سال پیش شروع شده بود و حالا آنگونه که مسؤلان مدیریت شهری گفته اند در ماه های آتی این پروژه افتتاح می گردد.
برپایه اطلاعاتی که از معاونت فنی و عمرانی دریافت شده، بزرگراه "شهید کاظم نجفی رستگار " از بزرگراه آزادگان در محدوده غرب تقاطع بزرگراه امام علی(ع) شروع شده و بعد از عبور از شمال شهرک دولت آباد و جنوب شهرک های مشیریه و کاروان، در محدوده سه راه کارخانه سیمان به بزرگراه امام رضا(ع) می رسد. بدین سان مسیر بزرگراه شهید رستگار علاوه بر داشتن تقاطع هایی غیرهمسطح با بزرگراه آزادگان و بزرگراه امام رضا(ع) در ابتدا و انتهای مسیر، از یک تقاطع غیرهمسطح با بزرگراه امام علی(ع) هم برخوردار می باشد. این مسیر حدودا ۶ کیلومتری در محدوده مناطق ۱۵ و ۲۰ شهرداری تهران قرار گرفته است.
این بزرگراه که از نظر کارکرد ترافیکی به مانند یک کمربندی عمل خواهد کرد، سبب تفکیک ترافیک ترانزیتی و بزرگراهی از رفت و آمدهای محلی خواهد شد. افزون بر این، بزرگراه شهید رستگار برای میدان بسیج، بزرگراه بسیج، بزرگراه بعثت و بخش شرقی بزرگراه آزادگان نقش یک محور کمکی را ایفا کرده و سبب کاهش بار ترافیک این معابر خواهد شد.
همینطور برپایه اطلاعات مندرج در مورد خصوصیت های این بزرگراه آمده است که بزرگراه شهید رستگار دارای دو مسیر کندروی شمالی و جنوبی بوده و علاوه بر ایجاد تسهیلاتی برای ترافیک محلی، دسترسی ساکنان شهرک های اطراف به شبکه بزرگراهی شهر تهران را تسهیل می کند، اما برپایه آخرین اخبار بدست آمده از راه ساکنان محله گویا در نیمه دوم سالجاری فقط شاهد افتتاح لاین تندرو و نه کندرو هستیم، مساله ای که نارضایتی ساکنان این محلات را فراهم نموده است.
به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، خانم عالمی پور از اهالی شهرک رضوی است که به نمایندگی از برخی از اهالی محل که در منازلشان در مجاورت این بزرگراه در حال راه اندازی قرار دارد در گفتگو با ایسنا، می گوید: خانه های ما و چند نفر از اهالی در طرح توسعه بزرگراه نجفی رستگار قرار دارد و در سال ۹۰ هم تفاهم نامه ای با شهرداری منطقه پیرامون خرید املاکمان امضا کردیم و قرار شد ظرف مدت ده روز کاری، ۷۰ درصد بهای ملک را به ما بدهند تا ما هم نسبت به اسباب کشی و تحویل منازلمان به شهرداری برای ساخت بزرگراه اقدام نماییم و ۳۰ درصد باقی مانده را هم در محضرخانه و حین به نام زدن سند به اسم شهرداری پرداخت کنند، اما شهرداری به ما پولی نداد و حدودا مبحث لغو شد؛ حالا چند سالی هست که منتظریم خانه هایمان را تخلیه نماییم.
وی ادامه می دهد: حالا شنیده شده که آبان ماه مقرر است فقط لاین تندرو افتتاح شود در حالیکه خانه های ما در مجاورت اتوبان قرار خواهد گرفت و به علت شیب زمین بطور قطع اگر کامیون یا خودروی سنگینی در حین تردد کنترل خودرا از دست دهد می تواند با منازل ما برخورد کند.
این شهروند ادامه می دهد: برای دسترسی مردم به آن سمت اتوبان یک زیر گذر افتتاح کردند که این سبب شد این زیرگذر به محلی برای بروز انواع و اقسام صدمه های اجتماعی بدل شده است.
عالمی پور با تاکید بر اینکه اگر این پروژه به صورت ناقص افتتاح شود بطور قطع دیگر منازلمان خریداری ندارد، می گوید: ما سالها فضای کارگاهی اتوبان را تحمل کردیم و حالا در افتتاحیه این بزرگراه، لاین کندرو در اولویت افتتاح نیست و خانه های ما هم جنب بزرگراه قرار گرفته است.
به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، برخی از اهالی شهرک رضوی از افتتاح لاین تندرو بدون کندرو بزرگراه شهید نجفی رستگار در حالی گلایه دارند که «وحید رضا محمدی» شهردار منطقه ۱۵ در مورد جزئیات این پروژه فرامنطقه ایش می گوید: متاسفانه پروژه نجفی رستگار یکی از پروژه های زمانبر شده چون که در گذشته املاک معارض این بزرگراه، به صورت غیرمنطقی و دندانه ای تملک شده بود، بگونه ای که گاها شاهد بودیم که املاک معارض موجود در لاین تندرو به درستی تملک نشده اما لایه های دوم و حتی سوم خریداری شده بود که این مساله باعث به تاخیر افتادن راه اندازی لاین ها شد.
وی با اشاره به اینکه کارگاه بزرگراه نجفی رستگار هم معضلاتی برای اهالی و ساکنان بوجود آورده بود، می افزاید: طول این پروژه شش کیلومتر است که ۲ کیلومتر آنرا آذرماه سال قبل افتتاح کردیم و حالا برنامه ریزی برای راه اندازی ۴ کیلومتر دیگر انجام شده، بگونه ای که در ماه های اخیر سرانجام ۴ الی ۵ پلاک باقی مانده در لاین تندرو هم تملک شد و زمین ها برای راه اندازی در اختیار قرارگاه قرار گرفت و باید بگویم سال قبل بیشترین رقم تملک در شهرداری تهران را ما برای انجام پروژه هایمان داشتیم که امید است برپایه برنامه ریزی در ماه های اخیر افتتاح شود.
محمدی در مورد احتمال صدمه رساندن کامیون ها به منازل شهرک رضوی به علت شیب زمین هم می گوید: این پروژه بطور قطع ایمن سازی می شود بگونه ای که مقرر شده حتی با عنایت به احتمال سرقت گاردیل ها توسط سارقان، از نیوجرسی استفاده نماییم و کاملا ایمن سازی شده و در اختیار شهروندان قرار داده خواهد شد.
شهردار منطقه ۱۵ در واکنش به عدم افتتاح لاین های کندرو با تاکید بر اینکه برای راه اندازی بزرگراه نجفی رستگار با عنایت به محدودیت های مالی فازبندی کرده ایم، می افزاید: فاز اول حدفاصل بزرگراه آزادگان تا امام علی (ع) در آذرماه سال قبل راه اندازی شد و حالا فاز دوم حدفاصل امام علی(ع) تا بزرگراه امام رضا(ع) به طول ۴ کیلومتر افتتاح می گردد و پس از آن با تملک املاک معارض لاین کندرو راه اندازی آن هم در دستور کار قرار خواهد گرفت؛ اما مساله این است که در گذشته املاک دندانه ای تملک شد و اگر اعتبارات تملک نابجا صرف راه اندازی تندروها نمی شد چندسال قبل این لاین افتتاح می شد.
وی ادامه می دهد: در فاز سوم تملک املاک کندرو در دستور کار قرار می گیرد و تا آن زمان تلاش داریم با نورپردازی و انجام کارهای فرهنگی، صدمه های اجتماعی مورد انتقاد را کاهش دهیم؛ اما در این راه نیازمند همراهی مردم و اهالی هستیم، بگونه ای که مجبور شدیم برای ادامه پروژه چند ملک را در کمیسیون ماده ۹ اعمال قانون نماییم و با حضور دادستانی و... توانستیم املاک را به قیمت روز خریداری نماییم چون که در این محلات شاهد می باشیم برخی سکنه به علت تعلق محلی و برخی هم برای دریافت قیمت بالاتر از فروش املاک داخل طرحشان به شهرداری خودداری می کنند.
محمدی با تاکید بر اینکه تمهیداتی انجام شده که سکنه قدیمی که حس تعلق محلی دارند در همان محله سکونت کنند، ادامه می دهد: شهرداری تهران قیمت خانه ها را برپایه قیمت روز و نظر کارشناس رسمی دادگستری خریداری می کند اما نیازمند همراهی سکنه هم هستیم.
به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، آنگونه که از سخنان مدیران شهری متوجه شدیم افتتاح بخشی از بزرگراه نجفی رستگار(لاین تندرو) در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت و باید دید افتتاح لاین کندرو و ساماندهی املاک شهرک رضویه که بنا به قول شهردار منطقه۱۵، در فاز سوم ساماندهی می شود به کجا خواهد رسید؟هرچند که برخی از اعضای شورای شهر هم قول داده اند به این مورد رسیدگی خواهند کرد تا مدیران شهرداری به وعده شان عمل کنند.
منبع:

1399/06/12
08:42:15
5.0 / 5
1827
تگهای خبر: اخبار , تسهیلات , توسعه , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین