از وجود 450 هزار زن سرپرست خانوار در تهران تا هزینه 50 هزار تومانی نگهداری معتادان در یك روز

از وجود 450 هزار زن سرپرست خانوار در تهران تا هزینه 50 هزار تومانی نگهداری معتادان در یك روز به گزارش مركز املاك سرپرست سازمان خدمات اجتماعی با اعلان اینكه هزینه مستقیم نگهداری یك معتاد در گرمخانه های شهرداری روزانه 30 تا 50 هزار تومان است اظهار داشت: اگر بتوانیم 100 معتاد را بعد از بهبود یافتن به چرخه اشتغال بازگردانیم و به خانواده هایشان بسپاریم ماهانه یك میلیارد تومان صرفه جویی می شود.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، مالک حسینی در افتتاحیه نخستین دوره آموزش و ارتقاء توانمندی های برنامه ریزی و تسهیل گری برای توانمندسازی، توسعه کارآفرینی و کسب وکارهای اجتماعی اظهار داشت: عمده ترین مشکل در ایران شروع کسب وکار و تداوم آن است که با شرایط فعلی همخوانی ندارد.
وی با بیان این که نگهداشت اجتماعی به اندازه حوزه خدمات شهری برای یک شهر به مانند تهران لازم است، اظهار داشت: ایجاد و رونق کسب وکارها علاوه بر این که سبب استواری خانواده ها می شود، از بروز مشکلات اجتماعی جلوگیری می کند.
وی با بیان این که امروز جلسه شروع به کار این دوره ها برگزار شده، اظهار داشت: موضوع کارآفرینی جزو ماموریت های سازمان رفاه قرار داده شده است هرچند که اصولا در گذشته نگاه شهرداری به موضوع کارآفرینی فقط ارائه ی زیرساخت های ارزان بود و در حالت عالی از کارآفرینان می خواست که از نیروهای انسانی مورد نظر شهرداری همچون زنان سرپرست خانوار و بهبود یافتگان استفاده نماید، ولی حالا رویکردمان تغییر کرده است و به دنبال تسهیل گری و نه ارائه زیرساخت ها هستیم و در هنگام ارائه ی زیرساخت نیز به فاکتورهای مختلفی همچون پوشش قرار گرفتن جمعیت هدف دقت کنیم.

حسینی با بیان این که ما متولی حل بیکاری نیستیم و نباید به این مساله ورود نماییم، اما رویکرد تسهیل گری را دنبال می نماییم، اشاره کرد: تلاشمان این است که در این دوره یکی از ماندگارترین اقدامات در حوزه اجتماعی را ایجاد نماییم و مدل کسب وکار نیز به صورت مشارکت پذیری خواهد بود.

وی با اشاره به تاثیر کرونا بر از بین رفتن برخی مشاغل اظهار نمود: وجود تحریم ها نیز بیشتر ما را در تنگنا قرار داده است و باید به سمت معاش پایدار قدم برداریم بعنوان مثال یکی از موضوعاتی که ما دنبال می نماییم آموزش ۵۰۰ خانواده کودکان کار است که با رویکرد دستیابی به معاش پایدار آنها را در دوره های عملیاتی وارد کردیم.

سرپرست سازمان خدمات اجتماعی با بیان این که ایجاد اشتغال برای هر فرد می تواند به کاهش لطمه های اجتماعی و هزینه های ناشی از آن تاثیر بگذارد، اظهار داشت: هزینه مستقیم نگهداری یک معتاد در گرمخانه های شهرداری روزانه ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان است و اگر بتوانیم ۱۰۰ معتاد را بعد از بهبود یافتن به چرخه اشتغال بازگردانیم و به خانواده هایشان بسپاریم ماهانه یک میلیارد تومان صرفه جویی می شود که می توانیم آنرا صرف اشتغال نماییم.

ایجاد فروش اینترنتی برای دستفروشان
به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، همین طور مهناز استقامتی – شهردار منطقه ۸ – نیز با بیان این که شهرداری تهران از مساله ی کارآفرینی در شهر استقبال می کند اظهار داشت: با این وجود هنوز بانک اطلاعاتی درستی نداریم و به یکپارچگی دراین زمینه نرسیده ایم.

وی با بیان این که کرونا با وجود آنکه تخریبی برای سلامتی جامعه بود اما فرصت هایی را نیز ایجاد کرد، افزود: مطمئن باشید اگر کرونا نبود ۳۰ سال طول می کشید تا می توانستیم بستر آموزش مجازی و گسترش IT را به درون خانواده ها ببریم، اما با وجود کرونا حالا می بینیم که حتی یک فرد آموزش ندیده نیز به آسانی می تواند از این فضا استفاده نماید.

شهردار منطقه ۸ با تاکید بر این که ما بانک اطلاعاتی جامعی از وضعیت دستفروشان در منطقه داریم که می توان فرصت فروش اینترنتی را برای آنها فراهم نمود، اظهار نمود: نخستین کارگاه تولید ماسک با مجوز وزارت بهداشت در منطقه ۸ به وجود آمد و حالا می توانیم با بهره گیری از ساختمان های مربوط به شهربانو و کوثر افراد را به سمت کارآفرینی سوق دهیم.
کارآفرینی متناسب با شرایط هر محله
به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، شیرزاد – سرپرست ستاد مدیریت محله – نیز در ادامه ی این جلسه با بیان این که سیاست گذاری های مختلفی در حوزه کارآفرینی باید متناسب با هر محله ایجاد شود، اظهار داشت: معمولا دو نوع نگاه به محله و محله محوری وجود دارد. از یک سو برخی معتقدند که کالبد و فیزیک محله مهمست و باید هویت و حفظ تعلق به محله را بالا ببریم که در این نوع نگاه ما با جامعه محله ای در ارتباط هستیم که نیازمند شیوه های کارآفرینی متناسب با کالبد محله است، اما رویکرد دوم به محله بجای مشارکت اجتماعی به شهروند محوری متمرکز است به شکلی که ما با افرادی مواجه هستیم که تعاملات محلی و ساختار شهر و محله برایشان مهم نیست و اصطلاحا فرد تمایلی به شناخته شدن ندارد و می خواهد در یک فضای آرام خودرا گم کند و تعاملات محدود داشته باشد که طبیعتا برای این شیوه محله محوری نیز باید یک مدل دیگر از کارآفرینی تعریف نماییم.
وی با بیان این که ما باید به سمتی پیش برویم که شهرداری نقش تسهیل گر داشته باشد و شهروند آموزش دیده متناسب با کسب وکار داشته باشیم، اظهار داشت: ما نمی خواهیم جای سازمان فنی حرفه ای را بگیریم یا رقیب بخش خصوصی باشیم بلکه باید در سیاست های شهری مان به مساله ی کارآفرینی توجه جدی داشته باشیم.

زهرا بهروزآذر - مدیر کل زنان شهرداری تهران – با بیان این که کارآفرینی باید مبتنی بر نوآوری باشد، اظهار نمود: کارآفرینی تقسیم بندی های مختلفی دارد که می توان به فراخور نوع جامعه از هر یک از شیوه های کارآفرینی استفاده نمائیم.
وی با بیان این که ۴۵۰ هزار زن سرپرست خانوار در تهران داریم که ۷۰ درصد آنها سرپرست خودرا براثر فوت و نه لزوما طلاق از دست داده اند، اظهار داشت: ما بعنوان شهرداری مسئول هستیم تا نهاد خانواده را حفظ نماییم و بنا بر این تصمیم گرفتیم بجای ماهی دادن به این زنان که از سر مجبوری به کار روی آوردند، ماهیگیری یاد دهیم و مسیرهای مختلفی را نیز امتحان کردیم و نهایتا متوجه شدیم این افراد معمولا به سبب دوربودن از محل کسب وکار و همین طور عدم آگاهی و آموزش لازم مایل هستند که کار کنند نه این که سرپرست کارگاهی باشند یا خودشان مشاغلی ایجاد کنند.
مدیر کل زنان شهرداری تهران با بیان این که بررسی ها نشان داده است که معمولا اینگونه زنان به سبب عدم آشنایی به قوانین گرفتار حواشی در محیط کار می شوند و حتی مسائل مختلف عاطفی را در خانواده هایشان تجربه می کنند، اظهار نمود: برهمین اساس مراکز کوثر شکل گرفت تا برای حل مساله اشتغال زنان سرپرست خانوار وارد عمل شود و یک مدل مشارکتی را با پیمانکاران و کارآفرینان آغاز کردیم.
بهروزآذر افزود: براین اساس شهرداری تهران زیرساخت ارزان قیمت و نه رایگان در اختیار کارآفرینان قرار می داد اما شرکت مذکور باید ۷۰ درصد فضای اشتغال اش را به زنان سرپرست خانوار اختصاص می داد که این مهم در حال انجام می باشد و موفقیت های زیادی کسب کرده ایم.
منبع:

1399/06/24
23:24:37
5.0 / 5
1673
تگهای خبر: بانك , پیمانكار , تخریب , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین