وزیر راه:

خط مستقیم به قطب جنوب داریم

خط مستقیم به قطب جنوب داریم وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ایران جزو معدود كشورهای منطقه و حتی در مقایسه با كشورهای جهان از نظر دسترسی به دریا بوده و خط مستقیم تا قطب جنوب داریم.به گزارش مرکز املاک به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در هشتمین جلسه شورای عالی اقیانوس شناسی با اشاره به تأخیر ۱۰ ساله در برگزاری جلسه این شورا که آنرا یک تأخیر تاریخی برشمرد، گفت: برمبنای فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند همه کشورها به دریا رسیدند و پیشروی کردند ما عقب نشینی داشتیم در بحث توسعه دریا محور، نقاط ساحلی در کشورهای بزرگ، قطب های مهم و تأثیرگذار در توسعه اقتصادی و اجتماعی بشمار می رود. به شکلی که کانون های فعالیت، کار و تلاش این کشورها پیرامون مناطق ساحلی شکل گرفته است.
وی افزود: به همین خاطر باید این کوتاهی تاریخی با همت اعضای این شورا جبران شده و در جهت فعال بودن به یک نقشه راه رسید. در این خصوص لازم است منابع مورد نیاز کارهای مطالعاتی در این شورا و اقدامات مورد نظر به دولت و سازمان برنامه بودجه گره زده نشده و با حضور چند سازمان توانمند، این امور متوقف نشود.
وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: ایران جزو معدود کشورهای منطقه و حتی در مقایسه با کشورهای جهان از نظر دسترسی به دریا بوده و خط مستقیم تا قطب جنوب داریم. به همین خاطر داشتن یک ایستگاه اقیانوس شناسی در قطب جنوب یک کار پسندیده بود و نباید آنرا در جهت رشد و نمو منابع انسانی خودمان یک کار بلندپروازانه قلمداد کرد.
وی با تاکید بر اینکه فرهنگ دریا و دریانوردی و توسعه ظرفیت های بهره برداری از دریا در مشاغل گوناگون باید به وجود آید، گفت: امروز ایران برخلاف گذشته دست بلند در دریاها داشته و به لحاظ ظرفیت دفاعی و امنیتی و همین طور عمق راهبردی، جمهوری اسلامی ایران در دریاها حرکت می کند. امروز ناوگان نفتکش و باری ایران و کاری که نیروهای مسلح در دریاها انجام می دهند، زمینه را برای جمع آوری اطلاعات فراهم نموده اند و کافی است مشخص شود که چه می خواهیم تا به امور دریا و اقیانوس شناسی بیش از پیش مسلط شویم.
لازم به ذکر است در این نشست به دستور وزیر راه و شهرسازی مقرر شد جلسات شورای عالی اقیانوس شناسی سالی ۲ بار و هر ۶ ماه یک دفعه اجرا شود که دومین جلسه سال ۹۹ در زمستان باشد. همین طور تشکیل کمیسیون دائمی این شورا با حضور اعضای فعال جهت بررسی طرح های کمیته های مربوطه و ایجاد یک همگرایی در تدوین و تلفیق کارها، دیگر بند مصوبه در جلسه هشتم شورای عالی اقیانوس شناسی بود. ارائه پیشنهادات اعضا برای جهت گیری و پیگیری ها در این شورا برای تهیه نقشه راه توسعه دریا محور ذیل طرح جامع توسعه دریاشناسی (شامل همه لایحه های بحث دریا و اقیانوس) از دیگر مواردی بود که در این نشست به تصویب رسید.
در این جلسه مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و رئیس سازمان هواشناسی بعنوان معاونان وزیر راه و شهرسازی و همین طور نمایندگانی از سازمان محیط زیست، شرکت نفت، شیلات، نیروهای دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دیگر دستگاه های عضو این شورا، حضور داشتند.

1399/07/16
14:28:06
5.0 / 5
1232
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین