رییس كمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران:

نگرانی از ایجاد انحراف در بهره برداری از ساختمان خانه شهر

نگرانی از ایجاد انحراف در بهره برداری از ساختمان خانه شهر رئیس كمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاكید بر لزوم تبدیل ˮخانه شهرˮ به محلی برای گفت و گوی شهروندان با مدیران شهری از امكان انحراف در بهره برداری این ساختمان ابراز نگرانی كرد.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، محمد سالاری در مورد بازدیدی که به همراه شهردار منطقه ۱۲ از پروژه های این منطقه داشت، اظهار داشت: یکی از بناهای تاریخی و پرارزش منطقه، خانه اردیبهشت در محله عودلاجان است که شهرداری آنرا تملک کرده و با مشارکت توسعه گر در حال مرمت و احیا است و در مراحل پایانی قرار دارد.
وی افزود: اتفاق خوبی که در مورد این بنای تاریخی افتاده اینست که با آغاز احیاء این بنا، این رویکرد به مجموعه خانه های اطراف این بنا هم تسری پیدا کرده و تبدیل این مورد به یک پارادایم، همان هدفی است که ما آنرا دنبال می نماییم. چونکه اساسا اگر یک مبحث تبدیل به دغدغه و مطالبه عمومی شود، مسؤلان تصمیم گیر و تصمیم ساز به سمت تحقق آن گام برمی دارند. خوشبختانه این مورد در حوزه حفظ و احیاء بناهای تاریخی و هویت بخشی به شهر و بازگرداندن حیات به منطقه مرکزی شهر در حال وقوع است.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به حضور موثر توسعه گران و سرمایه گذاران در احیاء بناهای تاریخی منطقه ۱۲، اظهار نمود: این مورد بعنوان یک کارنامه خوب از این دوره مدیریت شهری باقی می ماند، باآنکه نقش جامعه مدنی و حرفه ای بسیار در این امر موثر بوده است.

سالاری در ادامه به بازدید خود از ساختمان بلدیه اشاره نمود و اظهار داشت: ساختمان معروف به بلدیه (خانه شهر) در یکی از مهمترین میدان های پایتخت یعنی میدان امام خمینی(ره) واقع شده است که حالا در این میدان اقدامات خوبی در جهت بازآفرینی و هویت بخشی در حال انجام می باشد.

وی ادامه داد: ساختمان بلدیه در دهه های گذشته در شمال میدان امام خمینی(ره) قرار داشت اما در یک مقطع زمانی تخریب و تبدیل به میدان و محل حضور اتومبیل ها می شود. مدیریت شهری در شهر تهران از دوره گذشته این دغدغه را پیدا کرد که در جهت سیاست ساماندهی میادین مهم شهر، این میدان را هم ساماندهی کند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به طولانی شدن فرآیند تصمیم گیری برای ساماندهی میدان امام خمینی اظهار داشت: نظرات مختلفی در بحث شیوه و نحوه ساماندهی میدان وجود داشت که باعث طولانی شدن فرایند تصمیم گیری شد اما نهایتا نظر جامعه کارشناسی و حرفه ای غالب شد و توانست همه کسانی که مانع تحقق این کار بزرگ بودند را مجاب به پذیرش کند و بالاخره در کمیسیون ماده ۵ و صحن شورای شهر تهران به تصویب رسید.

سالاری اضافه کرد: امروز خانه شهر بعنوان محلی برای گفت و گوی شهروندان با مدیران شهری در ۲ طبقه روی صفر- صفر و ۲ طبقه زیرزمین در حال اجرا می باشد و ما اجازه ساخت هیچگونه پارکینگی را برای این بنا صادر نکردیم، چونکه مقرر است مناطق مرکزی تهران، انسان محور باشند و مردم با استفاده از حمل و نقل عمومی در این محدوده ها حضور پیدا کنند.

وی افزود: محدوده شمالی میدان به یک پلازای شهری که میدان را به خانه شهر ملحق می کند، تبدیل می شود. مقرر است در این پروژه ما تجلی عینی تالارهای شهر و خانه گفتگو برای شهروندان و نمایندگان شهروندان و جامعه حرفه ای و مدنی را فراهم نماییم تا مردم با حضور در آنجا از مدیران شهری درباره پروژه ها و برنامه های شهری سوال و پاسخ دریافت نمایند و مدیریت شهری، طرح های شهری را در آنجا و در منظر عموم به قضاوت بگذارد و اساسا مقرر است که بهره برداری از خانه شهر در جهت عملیاتی کردن مفهوم خانه گفتگو باشد.

این عضو شورای شهر تهران با انتقاد از تاخیر طولانی که در اتمام پروژه وجود داشته است، بیان نمود: امیدواریم با شتاب گرفتن روند اجرایی این پروژه، ما شاهد بهره برداری از آن در همین دوره مدیریت شهری باشیم تا دغدغه ما نسبت به این مسئله که بهره برداری از خانه شهر به انحراف رود و مدیران شهری در فرایند بهره برداری با رویکردهای آمرانه، بهره برداری را به سمت و سوی دیگری ببرند، رفع گردد. انحراف در بهره برداری از ساختمان "خانه شهر" به هیچ عنوان قابل پذیرش نمی باشد و اگر چنین اتفاقی رخ دهد بطور قطع ما بعنوان نمایندگان مردم آنرا پیگیری خواهیم کرد.

سالاری همینطور در مورد بازدید خود از سینمای رودکی در خیابان لاله زار هم اظهار داشت: صاحب این سینما مرحوم بهبهانی بوده اند و الان پسر ایشان مسئولیت حفاظت از این سینما را به عهده دارند، این سینما در سال ۱۳۲۸ با مساحت حدود ۱۰۰۰ مترمربع توسط معمار وارتان آوانسیان ساخته شده و تا سال ۱۳۸۶ هم فعال بوده است.

وی ادامه داد: این سینما که در دو طبقه طراحی شده است، هزار صندلی دارد که پس از گذشت این همه سال، هنوز سازه و صندلی ها پابرجا هستند. با عنایت به اقدامات خوبی که در مناسب سازی و ساماندهی خیابان لاله زار انجام شده، جای امیدواری است که با بازگشت حیات شهری به منطقه مرکزی شهر، باردیگر بتوان این سینما را زنده کرد.

طبق گزارش روابط عمومی این عضو شورای شهر تهران، سالاری تصریح کرد: یکی از اولویت های دوره پنجم مدیریت شهری، اتخاذ مجموعه ای از رویکردها برای بردن مناطق مرکزی شهر از خودرو محوری به سمت انسان محوری است که البته نیازمند زمان و مجموعه ای از اقدامات است که حالا شروع شده و انشالله با بازآفرینی و اتمام مجموعه اقداماتی که در خیابان لاله زار و محدوده های بلافصلش در حال انجام می باشد، شاهد این اتفاق باشیم.
منبع:

1399/08/04
18:08:41
5.0 / 5
1462
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین