گزارش مركز املاك؛

راستی آزمایی ادعای كاهش قیمت مسكن

راستی آزمایی ادعای كاهش قیمت مسكن مركز املاك: در صورتیكه برخی مقامات ارشد وزارت شهرسازی اواخر آبان، ادعای كاهش قیمت مسكن را مطرح می كردند، بررسی ها نشان میدهد این ادعا تنها در چند منطقه تهران صحت دارد و میانگین قیمت ها افزایش داشته است.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، بااینکه مسئولان وزارت راه و شهرسازی و اتحادیه املاک اواخر ابان ماه از کاهش قیمت مسکن آگاهی داده بودند اما بررسی امار رسمی انتشار یافته نشان میدهد کاهش قیمت فقط در معدودی از مناطق تهران رقم خورده و میانگین قیمت ها همچنان با افزایش همراه بوده است؛ ضمن اینکه این کاهش قیمت نیز عمدتاً ناشی از افت شدید تعداد معاملات و کاهش انتظارات تورمی، ناشی از افت قیمت ارز، بوده و نمی توان این کاهش قیمت را به اثرگذاری سیاست های دولت در حوزه مسکن نسبت داد.
وزیر راه (۲۰ آبان): قیمت مسکن نزولی است
وزیر راه و شهرسازی ۲۰ آبان ماه در حاشیه مراسم الحاق ۱۲۲ دستگاه ناوگان تولید داخل به شبکه ریلی در جمع خبرنگاران درباره تأثیر کاهش قیمت ارز بر قیمت مسکن، بیان کرد: از سال ۹۷ تا کنون قیمت مسکن نظیر سایر کالاها متأثر از تحولات ارزی افزایش یافت و با ریزش قیمت ارز و طلا، باید قیمت هایی که با ارز افزایش قیمت داشته اند، برگردند اما متأسفانه چسبندگی قیمتی هم وجود دارد.
وی تاکید کرد: همانطور که قیمت خودرو با کاهش قیمت ارز برگشت، باید دیگر قیمت ها هم که بی خود بالا رفته بودند و متأثر از عرضه و تقاضا نبودند، برگردد؛ اخبار و رویدادهایی را مشاهده می نماییم که حاکی از آنست که قیمت مسکن روند نزولی را طی می کند.
رئیس اتحادیه املاک: قیمت مسکن افت ۱۵ درصدی داشت
پس از این اظهار نظر وزیر راه و شهرسازی، مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز ۲۷ آبان ماه در گفت و گو با شبکه خبر از کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مسکن در پایتخت آگاهی داده بود.
وی اظهار داشته بود: در ایام اخیر شاهدیم که قیمت های پیشنهادی ملک، بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته و انتظار افت بیشتر هم دور از ذهن نیست.
رد ادعای کاهش شدید قیمت مسکن با آمار اعلامی بانک مرکزی
با این حال انتشار گزارش بازار مسکن در آبان ماه امسال از طرف بانک مرکزی که منبع آن، سامانه املاک و مستغلات وابسته به اتحادیه مشاوران املاک بوده، چندان با این ادعا همسو نیست.(جزئیات گزارش بانک مرکزی)
بر اساس این گزارش، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران، ۲۷ میلیون و ۱۹۳ هزار و ۱۰۰ تومان بود ولی در مهر ماه امسال، ۲۶ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بود که سبب شد این شاخص با رشد ۱.۸ درصدی همراه شود.
ضمن اینکه متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در آبان ماه سال گذشته، ۱۲ میلیون و ۴۶۳ هزار و ۷۰۰ تومان بود که با این حساب، قیمت ها در آبان ماه امسال نسبت به آبان پارینه رشد ۱۱۸.۲ درصدی داشته است.
تعداد معاملات ناگهان نصف شد
آنچه سبب شده تا از رشد فزاینده قیمت مسکن در آبان ماه امسال کاسته شود، کاهش ۴۸ درصدی معاملات مسکن نسبت به مهر ماه است که نشان دهنده کاهش شدید عطش خریداران برای سرمایه گذاری در مسکن برای جلوگیری از کاهش ارزش نقدینگی آنهاست که بگفته کارشناسان اقتصاد مسکن، این موضع به دنبال کاهش قیمت دلار رخ داده است.
به گفته کارشناسان اقتصاد مسکن، افت قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کانال ۶۰ هزار تومان در یک هفته اخیر نیز حاکی از کاهش تقاضای خرید مسکن بوده است. از بین رفتن تورم انتظاری و پیش بینی احتمال ادامه رکود غیر تورمی در بازار مسکن از دیگر دلیلهای عدم تمایل خریداران مسکن به حضور فعالانه در این بازار است.
برخی کارشناسان بازار مسکن معتقدند بروز نشانه های رشد در بازار سرمایه و افزایش شاخص بورس در هفته های اخیر و ادامه روند نزولی سکه و ارز - هرچند با شیب بسیار ملایم- می تواند نمایشگر افزایش اقبال به بازار سهام و خروج تدریجی سرمایه گذاران از بازارهای سکه و ارز و مسکن باشد.
تعدادی از کارشناسان بازار مسکن هم بر این اعتقادند که بااینکه افت ۴۸ درصدی معاملات مسکن برای اولین بار بود که امسال رخ داد، اما بنظر می رسد در ماه های پیش رو، تعداد معاملات مسکن با همین روند ادامه یابد یا حتی اندکی صعودی باشد ولی باتوجه به روند کاهشی قیمت ارز، کارشناسان احتمال افزایش قیمت مسکن را بعید می دانند؛ به خصوص که هم اکنون قیمت مسکن با قیمت ارز گره خورده و سایر مؤلفه ها - غیر از تورم انتظاری - اثرگذاری کمتری در بخش مسکن دارند.
نکته مهم دیگر این است که بااینکه تعداد معاملات مسکن در آبان امسال، ناگهان به حدود نصف کم شد، اما در مقایسه با آبان سال قبل که تعداد معاملات، ۴ هزار و ۶۴ فقره بود، رشد ۹.۹ درصدی داشته است.
کدام مناطق تهران با کاهش قیمت روبه رو شد؟
منطقه ۶ با کاهش ۳ میلیون و ۶۴۵ هزار تومان در هر متر مربع، رتبه اول افت قیمت مسکن در فاصله آبان نسبت به مهر امسال را داشته است و رکورد بیشترین کاهش ماهانه متوسط قیمت مسکن در سالهای اخیر را به نام خود ثبت نمود.
بررسی ها نشان میدهد در منطقه یک تهران علاوه بر کاهش ۲۸۳ فقره ای معاملات، از قیمت هر مترمربع آپارتمان ۱ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان کاسته شده است.
به نظر می رسد علت کاهش متوسط قیمت مسکن در لوکس ترین و گران ترین منطقه پایتخت، بالا بودن قیمت باشد که افت کمتر از ۱۰ درصدی، سبب اثرگذاری ناگهانی حدود ۲ میلیون تومانی به ازای هر متر مربع می شود.
از دیگر مناطقی که با کاهش قیمت روبه رو شده، منطقه ۴ با کاهش حدود ۱۴۰ هزار تومان در هر متر مربع، منطقه ۱۳ با کاهش ۱۸۰ هزار تومانی به ازای هر متر، منطقه ۱۸ با کاهش متری ۴۲۷ هزار تومان، منطقه ۲۰ با کاهش متری ۲۲۵ هزار تومان، منطقه ۲۱ با کاهش متری ۱۵۰ هزار تومانی و منطقه ۲۲ با کاهش ۸۱۷ هزار تومان در هر متر مربع؛ بوده اند.
۱۴ منطقه دیگر پایتخت با رشد متوسط قیمت مسکن در آبان نسبت به مهر ماه روبه رو بوده اند.
بیشترین افزایش قیمت به مناطق پایین شهر اختصاص داشت
در آبان امسال به جز منطقه ۲ که افزایش قیمت حدوداً ۲ میلیون تومانی در هر متر مربع ولی افت ۵۰ درصدی تعداد معاملات را به خود دید، بیشترین افزایش قیمت ها به مناطق میانی و پایین شهر اختصاص داشت.
به عنوان مثال، منطقه ۱۰، رشد حدوداً یک میلیون تومانی، منطقه ۱۱ رشد تقریباً ۲ میلیون تومانی، منطقه ۱۲ حدوداً ۳ میلیون تومانی و منطقه ۱۴ رشد ۶۰۰ هزار تومانی به ازای هر متر مربع را داشته اند. تعداد معاملات نیز در این مناطق بااینکه در آبان ماه نسبت به مهرماه، کاهشی بود، اما نسبت به افت تعداد معاملات در مناطق پر طرفداری چون منطقه یک، منطقه ۵ و منطقه ۳، چندان قابل توجه نبود.

1399/09/10
18:30:36
5.0 / 5
1312
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین