معاون وزیر راه:

جواب پیامك ندهید مشمول مالیات خانه خالی می شوید

جواب پیامك ندهید مشمول مالیات خانه خالی می شوید معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: حدود ۱.۵ میلیون پیامک به مالکان واحدهای خالی از سکنه ارسال شده که پاسخ ندادند و اصلاح وضعیت سکونتی آنها، به منزله خالی بودن واحد مدنظر تلقی می شود.به گزارش مرکز املاک به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده اضافه کرد: سامانه املاک و اسکان قابلیت های لازم را از نظر زیرساختی دارد، اما قانون تکلیفی بر عهده دستگاه ها گذاشته که مکلف هستند اطلاعات برخط را به سامانه ارائه نمایند که امیدواریم دستگاه ها اهتمام لازم را در این حوزه صورت دهند ضمن اینکه خانوارها هم موظفند اطلاعات سکونتی شأن را در سامانه ثبت کنند.
وی افزود: مسئولیت وزارت راه و شهرسازی هم این است که اطلاعات دریافتی را پالایش و برنامه ریزی لازم را در سطوح مختلف بخش مسکن انجام دهد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تکیه بر اینکه سامانه مشکل خاصی از نظر فنی ندارد اظهار داشت: بر مبنای اطلاعاتی که از دستگاههای مرتبط به دست آوردیم و واکاوی (آنالیز) سامانه ۱.۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه شناسایی شد که به مالکان آنها پیامک ارسال شد مالکان باید این اطلاعات را اصلاح یا در صورت صحت، تأیید می کردند؛ عدم تأیید به منزله خالی بودن واحد تلقی می شود.
محمودزاده اضافه کرد: ما جهت بررسی مرحله آخر به مالکان پیامک ارسال کردیم که پاسخ بدهند اگر اعتراضی به نحوه شناسایی وضعیت خانه از جانب سامانه املاک و اسکان دارند باید در اختیار ما قرار می دادند. مثلاً عنوان می کردند که واحد فروخته شده یا اجاره داده شده است. این رفت و برگشت اطلاعاتی صورت گرفته و برخی افراد پاسخ نداده اند؛ ازاین رو اطلاعاتی که وجود دارد تقریباً قطعی تلقی شده و به معنای خالی بودن واحد است.
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به اصلاح قانون مالیات بر خانه های خالی که اخیراً انجام شده تفاوت هایی با قانون سال ۱۳۹۴ دارد که در حال بررسی تفاوت ها هستیم تا متناسب با قانون جدید، مالیات ها اعمال شود.
خاطرنشان می شود، دو فوریت طرح مالیات بر خانه های خالی روز ۲۲ تیرماه ۱۳۹۹ در مجلس شورای اسلامی تصویب و بعد از آنکه مجلس ۱۶ ایرادی که شورای نگهبان به طرح گرفت را رفع کرد، روز ۲۶ آذرماه ۱۳۹۹ از جانب شورای نگهبان به تصویب رسید. از سوی دیگر تا کنون ۱۰۹ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه برای دریافت مالیات توسط وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است.
بنا بر ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم هر واحد مسکونی واقع در همه شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور مبحث تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون، در هر سال مالیاتی در مجموع بیشتر از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد بعنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیشتر از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های تبصره ۱۱ ماده ۵۳ این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی بر اساس مالیات بر درآمد اجاره در سال اول معادل ۶ برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

1399/10/11
00:59:25
0.0 / 5
1278
تگهای خبر: اجاره , جمعیت , خانه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین