معاون وزیر راه:

عمده شناورهای ایران در آب های منطقه تردد دارند

عمده شناورهای ایران در آب های منطقه تردد دارند به گزارش مرکز املاک مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اعلان اینکه از نظر ناوگان تحت مالکیت، جزء 20 کشور اول دنیا هستیم، اظهار داشت: بخش قابل توجه شناورهای ایران، در خلیج فارس و دریای عمان به تردد می پردازند.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، محمد راستاد دقایقی قبل در برنامه زنده تلویزیونی شبکه خبر درباره ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: ناوگان تحت پرچم و مالکیت شرکت های ایرانی از نظر نوع و کاربری متنوع هستند همین طور از نظر اندازه نیز تنوع قابل توجهی در ناوگان کشتیرانی وجود دارد.
وی افزود: تعداد قابل توجهی ناوگان منطقه ای داریم که عمدتاً در آب های خلیج فارس و دریای عمان تردد دارند و برای صادرات و واردات و کاپوتاژ (جابه جایی کالا بین بنادر و جزایر داخلی) استفاده می شوند.
معاون وزیر راه اضافه کرد: عمده ناوگانِ تحت مالکیتِ اشخاص و شرکت های ایرانی، این دسته از شناورها هستند.
راستاد بیان کرد: هم اکنون ۶ هزار فروند لنج سنتی ثبت شده داریم که ۴ هزار فروند آن فعال می باشند.
وی درباره کشتی های اقیانوس پیما اظهار داشت: ۳۰۰ فروند انواع شناور اقیانوس پیما تحت مالکیت و پرچم جمهوری اسلامی ایران است که در آب های بین المللی و یا به صورت اقیانوس پیما تردد دارند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: این ناوگان از نظر تناژ، بالاترین سهم را به خود اختصاص می دهد.
وی اشاره کرد: در مجموع از نظر ظرفیت ناوگانِ تحت مالکیتِ شرکت های ایرانی، جمهوری اسلامی ایران همیشه بعنوان ۲۰ کشور اول دنیا مطرح است.
معاون وزیر راه و شهرسازی همین طور درباره پرداخت تسهیلات به شناورها اظهار داشت: ما تسهیلات را به خریداران شناورهای مسافری پرداخت می کنیم؛ مکانیزم کار به شکلی است که از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریا نوردی این تسهیلات پرداخت می شود و متقاضیانی که شناورها را بخواند در قالب نیازهای کشور ارزیابی شده و به تصویب کمیته رسیده است.
راستاد اظهار نمود: برای پرداخت تسهیلات به شناورها، طرح های رسیده، مطرح و به کمیته بررسی ارسال می شود؛ بانکهای عامل نیز دراین زمینه همکاری کرده و طرح ها به آنها ارجاع و تسهیلات به سازندگان داخلی پرداخت می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه تسهیلات خرید شناور به سازندگان پرداخت می شود اضافه کرد: این تسهیلات به نفع خریداران است اما تسهیلات به حساب سازندگان واریز می شود تا این مبالغ در راه ساخت شناورها صرف شود.
وی با تاکید بر اینکه عمدتاً باتوجه به محدودیت منابع، اعطای تسهیلات به تولید ناوگان منطقه ای، گردشگری و مسافری در اولویت برای پرداخت این تسهیلات هستند اضافه کرد: در مجموع ۲۷۲ قرارداد تولید انواع شناور منعقد شده که ۲۲۳ فروند آن به بهره برداری رسیده و ۴۹ فروند هم در حال ساخت است.
راستاد گفت: تا حالا بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت انواع شناور پرداخت شده و به تناسب نوع قرارداد قسمتی از سود تسهیلات به صورت یارانه ای توسط سازمان بنادر و دریا نوردی پرداخت می شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: بازپرداخت این تسهیلات، پس از دوره ساخت بوده و قسمتی از سود تسهیلات هم بوسیله سازمان بنادر و دریا نوردی پرداخت می شود؛ اولویت بازپرداخت قسمتی از سود تسهیلات مذکور، با شناورهای مسافری و گردشگریست.


منبع:

1399/10/30
00:00:39
0.0 / 5
1064
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین