حناچی:

حل مشكل آلودگی هواو ترافیك تهران حاكمیتی است

حل مشكل آلودگی هواو ترافیك تهران حاكمیتی است به گزارش مرکز املاک شهردار تهران اعلام نمود که حل مشکل آلودگی هوا و ترافیک در تهران یک مبحث حاکمیتی است و شهرداری به تنهایی نمی تواند بار این حجم زیاد را به دوش بکشد.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، پیروز حناچی بامداد امروز در مراسم تجلیل از سفیران هوای پاک با بیان اینکه ترافیک و به تبع آن آلودگی هوا جزو مشکلات همه کلانشهرها است، اظهار داشت: به تناسب جمعیت، کلانشهرها این مشکلات را تجربه می کند اما این بدین معنا نیست که مشکل لاینحل است.
وی با بیان اینکه معمولا در چنین شرایطی فعالیتها و اقدامات مثبت را فراموش می نماییم، اظهار داشت: اگر نمودار دو دهه شهر تهران را نگاه نماییم می بینیم که آلاینده ها روند کاهشی داشته است، اما میزان کاهش و سرعت آلاینده ها بگونه ای است که می تواند تمام زحمات را به باد بدهد.
وی با بیان اینکه یکی از نعمتهای کشور ما نفت می باشد اما از طرفی یکی از خصوصیت های نفت ما داشتن گوگرد بالا است، اظهار داشت: البته در شهر تهران گازوئیلی که از این فرآورده نفتی استفاده می شود گوگرد استانداردی دارد و مسئولین به درستی می گویند که در تهران مازوت سوزانده نمی گردد، اما دقت داشته باشید که آلودگی از مرز تقسیمات کشوری پیروی نمی کند و اگر در "قزوین و آب یک" گازوئیل پر گوگرد سوازنده می شود، تاثیرش به تهران هم می رسد.
وی ضمن اشاره به قانون هوای پاک و نقش ۱۸ دستگاه در اجرای این قانون، اظهار نمود: اتفاقا در این قانون کمترین نقش به شهرداریها داده شده است که تنها نقش توسعه حمل و نقل عمومی را برعهده دارند و ما در شهرداری تهران هم ۷۰ درصد بودجه آزاد خویش را به این مساله اختصاص دادیم. اما باید بگویم که حل مشکل آلودگی هوا و ترافیک در شهری به مانند تهران یک مساله حاکمیتی است و شهرداری نمی تواند به تنهایی بار این حجم سنگین را به دوش بکشد.
شهردار تهران در ادامه ضمن اشاره به سخت گیرانه تر شدن شاخص های سنجش آلودگی هوا در تهران خاطرنشان کرد: به صورت طبیعی در آذر و دی شاهد وارونگی هوا در تهران هستیم و این خصیصه هوای تهران است و حتی در سابقه تاریخی هم آمده که هوای زمستان تهران مه داشته و حالا مه و آلودگی با هم وجود دارد.
وی با بیان اینکه اثبات شده که افزایش کرونا با آلودگی هوا ارتباط دارد اظهار داشت: سال جاری به روشهای مختلف عکسهای ماهواره ای تهران را با سال قبل بررسی کردیم و تفاوت معناداری را به خصوص در نزدیکی کانون های آلایندگی که نزدیک به صنایع بزرگ بودند مشاهده کردیم که یا مازوت و یا گوگرد بی کیفیت می سوزاندند و عکسهای ماهواره ای نشان داده است وضعیت سال جاری حادتر شده است که البته شاید شرایط تحریم بی تأثیر نبوده است.
وی با بیان اینکه البته دقت داشته باشید که ۶۰ درصد علت آلودگی هوای تهران منابع متحرک هستند و هیچ راهی جز کنترل آلاینده ها نیست اظهار داشت: کاهش مصرف سوختهای فسیلی راهبرد اصلی ما است که البته نباید اجرای همه چاره ها را به گردن دولت انداخت و باید روش و شیوه زندگی را تغییر داد.
وی ضمن اشاره به افزایش مشکلاتی همچون فشار خون، دیابت، چاقی و غیره در میان شهروندان با قرائت یک بیت شعر اظهار داشت: "کَس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من " و خودمان باید اراده نماییم و خیلی از مشکلات را حل نماییم.
وی ضمن اشاره به ضرورت مدیریت یکپارچه شهری اظهار داشت: این روزها نیازمند این مورد هستیم و باید همه دستگاه ها در یک شهر هم جهت حرکت کنند و نباید هر دستگاهی به روش خود عمل کند. البته دقت داشته باشید مردم تاثیرگذاری تصمیمات را می خواهند اما باید از دستگاهی توقع داشته باشیم که مسئولیت و اختیار داشته باشد.
وی ضمن اشاره به نقش سمنها و رسانه ها در ایجاد مطالبه گری اجتماعی تصریح کرد: تقاضا و درخواستها در حوزه های غیر دولتی سبب فشار بر تصمیم گیران شد و آنها را به سر خط آورد که در این حوزه سمن ها و نهادهای غیر دولتی بسیار اثرگذار هستند.1399/10/30
11:09:38
0.0 / 5
967
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین