دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه:

یك تخلف هم می تواند همه زحمات پلیس را از بین ببرد

یك تخلف هم می تواند همه زحمات پلیس را از بین ببرد به گزارش مرکز املاک دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با تاکید بر لزوم معرفی اقدامات خوب پلیس در حوزه حقوق شهروندی و صیانت از حق مردم اظهار داشت: نیروهای پلیس هشیار باشند که حتی یک تخلف ایشان می تواند همه ی زحمات را از بین ببرد.به گزارش مرکز املاک به نقل از سازمان قضایی نیروهای مسلح، علی باقری کنی دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و معاون امور بین الملل رئیس قوه قضائیه به همراه غلامعباس ترکی دادستان نظامی تهران، برای نظارت بر عملکرد ضابطان و ارزیابی از احترام به حقوق شهروندی، از ستاد فرماندهی انتظامی و پلیس های تخصصی آگاهی، مواد مخدر و امنیت اخلاقی تهران بزرگ بازدید کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر در این بازدید در نشستی که در ستاد فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با حضور فرمانده و معاونان وی برگزار شد، با اشاره به مسئولیت سنگین پلیس در تامین امنیت مردم، اظهار نمود: دشمنان قسم خورده ی نظام به دنبال سوءاستفاده از شرایط و ایجاد تقابل میان مردم و نیروهای خدوم انتظامی هستند پس نباید اجازه داد که شرایط برای سوءاستفاده بیگانگان و سیاه نمایی دشمن فراهم گردد.

وی با تاکید بر ضرورت معرفی اقدامات خوب پلیس در حوزه حقوق شهروندی و صیانت از حق مردم اضافه کرد: نیروهای پلیس هشیار باشند که حتی یک تخلف ایشان می تواند همه ی زحمات را از بین ببرد.

باقری کنی «فراگیری، خدمت ۲۴ ساعته و حضور موثر در همه ی صحنه ها» را از خاصیت های پلیس برشمرد و اشاره کرد: سازوکارهایی مثل بازرسی و ارتباط زنده و مستقیم تصویری با بخش های مختلف از طرف فرماندهان، نشان از هوشمندی در نظارت و پایش بخش های مختلف پلیس در سطح تهران است و این اطمینان را به مردم می دهد که سازو کارهای درونی ناجا به دنبال صیانت از حقوق آنهاست.

دبیر ستاد حقوق بشر در بازدید از پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ ضمن گفت و گو با کارکنان پلیس اخلاقی، مراعات حقوق افراد خاطی و اهتمام بیشتر به آکاهی بخشی و هشیارسازی ایشان نسبت به پیامدها و مخاطرات رفتارهای خلاف اخلاق و شئونات اجتماعی را متذکر شد.

دبیر ستاد حقوق بشر و دادستان نظامی تهران در ادامه، از کلاس های آموزشی و تحت نظرگاه های پلیس امنیت اخلاقی بازدید نمودند. در جریان این بازدید سرپرست دادسرای جرایم امنیت اخلاقی نیز حضور داشت.

در حاشیه این بازدیدها معاون امور بین الملل قوه قضائیه در مصاحبه ای ضمن تقدیر و تشکر از اهتمام فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در برقراری امنیت در جامعه و حفظ حقوق شهروندی، تاکید کرد و اظهار داشت: در بازدید از مجموعه های فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، جلوه هایی از خدمات این عزیزان در عرصه های مختلف همچون برقراری امنیت در شهر و اراده جدی آنان در صیانت از حقوق شهروندی را مشاهده کردیم.
دبیر ستاد حقوق بشر همین طور از بازداشتگاه پلیس آگاهی تهران بزرگ و پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ بازدید کرد.

شکایت مردم مقابل پلیس کاهش پیدا کرده است

غلامعباس ترکی، دادستان نظامی تهران نیز در نشست ستاد فرماندهی انتظامی تهران بزرگ از کاهش شکایت مردم مقابل پلیس آگاهی داد و اظهار داشت: نیروی انتظامی خصوصاً در استان و شهر تهران از شاکله مطلوب و منسجمی برخوردارست که هم به لحاظ مدیریتی و هم به لحاظ روحیه جهادی و انقلابی، پیشرفت های خوبی در جهت جلب رضایت مردم و اجرای ماموریت ها حاصل شده است.

وی اضافه کرد: تلاش فرماندهان پلیس بر جلب رضایت مردم است و اگر یک مأموری هم گرفتار اشتباه شد با وی برخورد می شود و گاهی با نیروهای متخلف در کمیسیون های انضباطی نیروی انتظامی برخورد شدید تری نسبت به مراجع قضایی صورت می گیرد.

دادستان نظامی تهران در ادامه، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در مراکز پلیس تخصصی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ اظهار داشت: در خیلی از این مراکز، دوربین های مداربسته نصب شده و بوسیله فرماندهی این مراکز کنترل می شوند و لازم است که با پوشش کامل مراکز به دوربین این کنترل ها توسعه یابد تا منجر به پیشگیری وضعی شود.

وی وضعیت بازداشتگاه ها و تحت نظرگاه های پلیس تهران بزرگ را در حد امکانات موجود نسبتاً مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: در عین حال نوسازی، استاندارد و بهینه سازی بازداشتگاه ها ضروری و شایسته است.

ترکی از ۵۵۰ مورد بازدید هیئت های قضایی از مراکز انتظامی استان تهران از شروع سال جاری آگاهی داد و اضافه کرد: به غیر از بازدیدهای غیرمترقبه معاون اجرای احکام و قاضی ناظر زندان دادسرای نظامی تهران، بازرسی ها و بازدیدهای مشترکی توسط دادسرای نظامی با مشارکت فرماندهان صورت گرفته و رویکرد ما در این بازدیدها نه مچ گیری بلکه آموزش و از بین بردن نقاط ضعف است.

در ابتدای این جلسه، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ، اظهار داشت: در طول چند سال اخیر، اقدامات صیانتی و نظارتی و برگزاری کلاس های آموزشی و تعامل با مجموعه دادسرای نظامی منجر به کاهش وقوع جرم در میان کارکنان نیروی انتظامی تهران بزرگ شده است.


وی در گزارشی از عملکرد فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با اعلان اینکه ۵۰ الی۶۰ درصد پرونده ها با مشاوره و مددکاری در کلانتری ها حل و فصل و کار به دادسرا کشیده نمی گردد، اظهار داشت: خیلی از اختلافات سطحی خانوادگی مردم در خود کلانتری ها حل و فصل می شود و بیش از ۸۳ درصد اینگونه پرونده ها با مشاوره و مددکاری منجر به مصالحه شده است.

در ادامه، حاضران از مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ و مرکز فرماندهی و کنترل تهران بزرگ بازدید کردند.

بازداشتگاه های ناجا مستقیما رصد می شود

سردار علیرضا لطفی رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ نیز در این بازدید اظهار داشت: در اقصی نقاط تهران ۹ پایگاه پلیس آگاهی مستقر است و ۹۳ درصد از جرایم حوزه آگاهی در رابطه با جرم سرقت، ۶ درصد جعل و کلاهبرداری و یک درصد جرایم جنایی است.

وی اظهار داشت: برای اشرافیت بیشتر بر مجرمانی که در زمان شیوع ویروس کرونا به مرخصی آمدند توان مضاعفی صرف شد تا اتفاقی نیفتد همین طور ضدعفونی بندها و سرویس ها، تهیه ماسک، ویزیت سلامت متهمان توسط دکتر بهداری و سایر اموری که ضرورت داشت در سطح وسیعی انجام شد و وضعیت بسیار خوبی داشتیم.

رئیس پلیس آگاهی تهران با اشاره به اینکه کشف جرم در آگاهی با بهره گیری از تکنولوژی های جدید به ۵۳ درصد رسیده است، اظهار داشت: برای رعایت بیشتر حقوق شهروندی، برای کشف جرم به سمت علمی شدن و استفاده از تکنولوژی های جدید در حرکت هستیم و این مساله را با جدیت دنبال می نماییم.

سردار لطفی اظهار داشت: تحت نظرگاه ها و بازداشت گاه های ما به دوربین مدار بسته مجهز هستند و فرمانده کل ناجا و فرمانده تهران بزرگ می توانند بطور مستقیم بازداشتگاه های ما را رصد کنند.

در این بازدیدها، هیأتی از مدیران ستاد حقوق بشر قوه قضاییه همین طور معاون اجرای احکام دادستان نظامی و قاضی نظارت بر ضابطان دادسرای نظامی تهران نیز حضور داشتند.

منبع:

1399/11/07
23:31:15
0.0 / 5
927
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین