معاون وزیر صمت:

الزامات مناسب برای موافقت نامه تجارت آزاد را نداریم

الزامات مناسب برای موافقت نامه تجارت آزاد را نداریم به گزارش مرکز املاک معاون وزیر صمت اظهار داشت: ما الزامات مناسب در بخش اجرای موافقت نامه تجارت آزاد را نداریم و عدم الحاق و پیگیری برای عضویت در سازمان تجارت جهانی موجب دانش کم در میان تجار و مقامات دولتی شده است.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، حمید زادبوم امروز در همایش «روابط ایران و اوراسیا» اظهار داشت: در کمتر از یک ماه آتی مذاکرات تجارت آزاد با اوراسیا را شروع خواهیم کرد و مقدمات فنی آن از طرف سازمان توسعه تجارت فراهم شده ولی بخش مهمی از آن فضای اطراف موافقت نامه و دانش بخش خصوصی و دولتی در بخش موافقت نامه های تجارت آزاد است. ما جز یک موافقت نامه با سوریه تجربه دیگری را دراین زمینه نداشته ایم و در بخش های دولتی و در نزد خیلی از تجار ما چنین تجربه ای موجود نیست.
معاون وزیر صمت عدم الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی را همچون نقصها موجود در زمینه اتخاذ رفتارهای متناسب با تجارت آزاد نام برد و اظهار داشت: ما الزامات مناسب در بخش اجرای موافقت نامه تجارت آزاد را با این کشورها نداریم و عدم الحاق و پیگیری برای عضویت در سازمان تجارت جهانی موجب دانش کم در میان تجار و مقامات دولتی شده است.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت با اعلان اینکه هم اکنون موافقت نامه تجارت ترجیحی با اوراسیا را درباره ۸۹۰ قلم داریم، اضافه کرد: پس از شروع اجرای موافقت نامه تجارت آزاد تنها ۲۰ قلم کالا می توانند در بخش تعرفه ای باقی بمانند و سایر کالاها باید به صورت پلکانی و در ضمن یک مدت زمان تعیین شده از نظام تعرفه ای بیرون بروند و باید سالانه قسمتی از تعرفه کالاها را به صفر برسانیم.
وی اظهار داشت: سوال این است که آیا الزامات حذف تعرفه ها در بخش تولید و تجاری و کنترل قواعد مبدا موجود است؟، من بطور قطع می گویم که نه، نیست.
زادبوم با اعلان اینکه هم اکنون موضوع پیوستن به اوراسیا مطرح نیست، اشاره کرد: همگرایی ها هنوز بین اقتصاد ما و این ۵ کشور اتفاق نیفتاده است و این اتحادیه هم مانند اتحادیه اروپا هم نیست که الزامات گمرکی و تجاری آن هماهنگ شده باشد.

وی اشاره کرد: از زمان پیشنهاد نورسلطان نظربایف رئیس جمهور پیشین قزاقستان برای ایجاد این اتحادیه اقتصادی در سال ۱۹۹۵ تا سال ۲۰۱۵ و ایجاد آن بیش از ۲۰ سال زمان برد و هنوز نیز با مشکلاتی در بخش پول و بانکی مواجه می باشد.
معاون وزیر صمت اظهار داشت: هم اکنون ویتنام دارای موافقت نامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیاست و ایران نیز با این اتحادیه موافقتنامه تجارت ترجیحی امضا نموده است. تمام مذاکرات فنی و تجاری مربوط به این مساله نیز توسط وزارت صمت، گمرک، وزارت جهاد کشاورزی و اتاق تجاری انجام شده است.
زادبوم افزود: هم اکنون اوراسیا ۲ عضو ناظر دارد اما ۴۰ کشور دیگر خواهان پیوستن به آن هستند؛ موضوع مهم برای ایران هم اکنون الحاق به این اتحادیه نیست، بلکه رسیدن به موافقت نامه تجارت آزاد است.
وی توضیح داد: با اجرای موافقت نامه تجارت آزاد با اوراسیا تنها می توانیم حداکثر ۲۰ قلم کالا را در بخش منفی برای نظام تعرفه ای قرار دهیم و باید مذاکرات خودرا نیز درباره ۲۰ قلم کالای منفی طرف مقابل برای صادرات به ایران شروع نماییم.


منبع:

1399/11/08
23:15:30
0.0 / 5
962
تگهای خبر: بانك , توسعه , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین