قالیباف:

تمركزگرایی در حكمرانی از چالش های جدی كشور است

تمركزگرایی در حكمرانی از چالش های جدی كشور است رئیس مجلس شورای اسلامی تمرکزگرایی در حکمرانی را یکی از چالش های جدی کشور خواند و اضافه کرد: باید از ظرفیت های شوراها همانند آنچه که در قانون اساسی تعیین شده است بهره بگیریم.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در سی و نهمین اجلاس عمومی شورای عالی استانها بعنوان میهمان ویژه حضور پیدا کرد و ضمن تبریک دهه فجر و میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدا اظهار داشت: امامی که جز در راه خدا گامی برنداشت و امامی که جز برای خدا کلامی نگفت بی گمان این امام و شهدا نقطه آغازین تحول بزرگ و عظیم در آن مقطع تاریخی بودند. امام توانست موجب احیای مجدد اسلام شود. امام و شهدا توانستند عزت را برای مسلمین به دست بیاورند و اگر در گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری از خاصیت های انقلاب نام می برند و دو قطبی میان اسلام و استکبار را یاد می کنند در حقیقت این مساله معنابخش ایستادگی در مقابل ظلم و ایستادگی حق در مقابل باطل است. بی شک این ایستادگی در بین همه آزادگان دنیا مورد توجه است و این مساله به برکت انقلاب اسلامی و برکت امام و خون شهدا است. اساسا ظلم است که بخواهیم امام را در چند جمله تعریف نماییم و یا در چند کلمه از امام تمجید نماییم. عظمت امام به راه اوست، راهی که شاخصه های مشخصی دارد.
وی تاکید کرد: امام خداباور، مردم باور و خودباور بود. وقتی که فرمودند جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر یعنی هم اسلام موضوعیت دارد و هم مردم. این دو پایه های اساسی راه و اندیشه امام بودند. امام در حینی که خداباور بودند و مردم باور بودند، خودباور هم بودند و بر همین مبنا فرمودند که ما می توانیم پس اگر بر طبق سنت های الهی حرکت نماییم پیروزی وعده الهی است هر چند که ظالمان و استکبار دارای قدرت باشند. سنت های الهی ثابت و پابرجا هستند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر وجود چالش و مشکلات امروز کشور با عنایت به عدم وجود خداباوری و مردم باوری در جامعه امروز اظهار داشت: امروز به علت مشکلات، مردم با سختی و مشقت مواجه گشتند و دلیل عمده و اصلی این مساله این است که از خداباوری و مردم باوری فاصله گرفته ایم. از اندیشه امام و میراث امام و شهدا که خط اصیل انقلاب هستند فاصله گرفتیم و این ریشه مشکلات است.
وی افزود: در متن پیروزی انقلاب و در دوران جنگ تحمیلی ما شاهد موفقیت حق بر باطل بودیم. با هر معادله ای که حساب کنید و با حساب های امروز و تجربه بشری و علم حوزه نظامی ما محکوم به شکست می شدیم. ابتدایی ترین قواعد جنگ می گوید که برای مقابله در یک تهاجم باید سه برابر نیرو امکانات و پشتیبانی بیشتر از دشمن داشته باشیم اما ما یک دهم امکانات، تجهیزات و پشتیبانی های سیاسی و مالی حزب بعث را نداشتیم. در عصری که دو قطبی جنگ سرد حاکم بود و هیچ جنگی شروع و خاتمه پیدا نمی کرد مگر یک طرف آن اتحاد جماهیر شوروی و یک طرف آن آمریکا باشد. در دوران دفاع مقدس این معادلات بهم خورد و شرق و غرب به حزب بعث کمک می کردند اما خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران به پیروزی رسید.
وی افزود: در حوزه دفاعی توانمندی های بسیاری کسب کرده ایم و در خیلی از حوزه ها بی گمان جزو پنج کشور اول دنیا و در بعضی دیگر جزو ۱۰ کشور نخست دنیا هستیم. در تولید علم، در حوزه هوافضا جزو کشورهایی هستیم که ماهواره ای با صددرصد توان فنی و علمی خود در مدار قرار داده ایم. اگر امروز مردم در زندگی روزمره خود گرفتار مشکل هستند و هر روز در صف تهیه مرغ و قیمت مرغ اذیت می شوند یا اینکه هر روز ارزش پول ملی ما کاسته می شود ریشه آن در فاصله گیری از باورها و اندیشه امام و شهدا است. ما از راه و خط امام فاصله گرفتیم و به مردم و جوانان خود باور نداریم. هر آنچه که در کشور داریم و در اندیشه و خلاقیت جوانان باید جست و جو نماییم از دشمنان و دیگران تمنا می نماییم.
وی تاکید کرد: امروز هم در اندیشه کج اندیشی داریم و هم در مدیریت سوء مدیریت داریم. اگر سوء مدیریت در کشور نبود چرا کشور وقتی که ۱۰۰ میلیارد دلار در آمد داشت با زمانی که ۱۵ میلیارد دلار درآمد داشت در حوزه اقتصادی هیچ تفاوتی را نمی بینیم. این جز سوء مدیریت چیزی نیست. در حقیقت امروز دو قطبی کارآمدی و عدم کارآمدی را شاهد می باشیم.
قالیباف در بخش دیگری از صحبت های خود درباب جایگاه شورای عالی استانها و جایگاه شوراهای شهر و روستا اظهار داشت: امام راحل مردم باور بود. در قانون اساسی نیز که میثاق ملی همه ملت ما است و تبلور عزت ایرانی، افتخار ایرانی و ارزش های دینی ما است هفت اصل از آن به صورت خاص به شوراهای شهر و روستا پرداخته، در حقیقت پس از قوا شوراها هستند که توجه خاصی در قانون اساسی به آنها شده است. اما جای این سوال وجود دارد که آیا در قانون های پایین دست که ظرفیت های قانون اساسی در آنها مورد استفاده قرار می گیرد به درستی به بار نشسته اند و در قانون گذاری ها از این ظرفیت شوراها به درستی استفاده شده است؟ بی شک تمرکز گرایی در حکمرانی یکی از چالش های کشور است. برای یک موضوع جدی مهم تا موضوعی کوچک و جاری همگی در مرکز و در یکی از سه قوا تصمیم گیری می شود. من معتقدم این نحوه کشورداری درست نیست. در حکمرانی های محلی مهم ترین و اساسی ترین محور شوراهای شهر و روستا هستند و قانون اساسی نیز این ظرفیت را به درستی تبیین کرده است. باید اجازه دهیم مردم در مورد مسائل جاری خود تصمیم بگیرند و اساس راه امام و انقلاب اسلامی مشارکت خود مردم در حل مشکلات است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود به شیوع ویروس کرونا ویروس اشاره نمود و اضافه کرد: چرا به جایی رسیدیم که روزانه نزدیک به ۵۰۰ نفر عزیز خودرا در کرونا از دست دادیم و به فاصله کمتر از یک ماه و نیم برگشتیم و باردیگر آمارها دو رقمی شد. تحقق این مساله آیا غیر از مشارکت مردم و تبلور حضور مردم و مدیریت محلی و خانه به خانه توسط بسیج عزیز که با کمترین هزینه و بیشترین اثربخشی این کار را انجام داده است؟ این یعنی مشارکت مردم و نقش آفرینی مردم.
وی تاکید کرد: امروز اسیر بروکراسی شده ایم، بروکراسی که همه به دست مردم قل و زنجیر زده و هم مسئولین و این حل نمی گردد مگر با حضور مردم که تبلور آن همین شوراها هستند.
قالیباف ضمن اشاره به سابقه ۱۲ ساله خود در مدیریت شهری اظهار داشت: شناخت قابل قبولی نسبت به شوراها، شهرداری ها و دهیاری ها دارم. اساسا نمی خواهم بگویم اشکالی وجود ندارد اما اگر به کمیت و گستردگی شوراها نگاه کنید در مقایسه اشکالات موجود با سایر جاها متوجه می شوید اشکالات در شوراها کمتر از جاهای دیگر است هر چند که شوراها نتوانستند آن طور که باید بدرخشند. اگر پیشرفت و رشد را می خواهیم باید خداباور باشیم، مردم باور باشیم و خودباور باشیم. بی شک شوراهای ما محور مهم حضور مدلول دار مردم و مردمی ترین نهادی هستند که مردم می توانند تصمیم گیرنده روزمره خود باشند. اساسا شوراها نباید شوراهای شهرداری و دهیاری باشند بلکه باید شوراهای شهر و روستا باشند.
وی تاکید کرد: یکی از وظایفی که برای خودم بعنوان نماینده مردم و خدمتگزار نمایندگان در ریاست مجلس بعنوان اولویت در نظر گرفته ام این است که بحث تحقق مدیریت و تقویت شوراها را انجام دهم و در این راستا از همه شوراها، شهرداران و دهیاران خواهش می کنم با عمل، کار و خدمت خود اعتماد مردم را جلب کنند.1399/11/16
23:53:35
0.0 / 5
706
تگهای خبر: استان , تولید , خانه , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین