هدف فعالیت مراكز بهاران بازپروری معتادان بهبود یافته است نه درمان آنها

هدف فعالیت مراكز بهاران بازپروری معتادان بهبود یافته است نه درمان آنها پیرو انتشار برخی طرح برخی ادعاها در مورد وضعیت «مراکز بهاران»، روابط عمومی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران با انتشار اطلاعیه ای تصریح کرد: شهرداری تهران آمادگی دارد تا در کمترین زمان ممکن دو مرکز بهاران ۵ و ۸ را از بهزیستی بازپس گرفته در راه پیشبینی شده قبلی خود به کار گیرد.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، این اطلاعیه آمده است: ایجاد مراکز توان افزایی و مهارت آموزی افراد بهبود یافته از اعتیاد (بهاران) برپایه تکلیف شورای اجتماعی کشور توسط شهرداری تهران در سال ۹۴ در دستور کار قرار گرفت. این مراکز در گذشته هیچ گاه با حداکثر ظرفیت فعالیت نکردند و تا حدودی هم از اهداف خود فاصله گرفتند، اما لزوم و اهمیت پیاده سازی مدل مذکور در فرآیند بازپروری معتادان بهبودیافته برای همگان عیان بوده و هست. متاسفانه در گذشته مراکز بهاران گرفتار مشکلاتی مانند واگذاری به برخی نهادها و همینطور تغییر کاربری شده بودند؛ اما لازم به تاکید است به جز واگذاری دو مورد به سازمان بهزیستی کشور -که بر مبنای مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر استان، به پیش از سال ۹۸ برمی گردد- از انتهای سال ۹۷ تا کنون نه تنها مراکز بهاران تغییر کاربری پیدا نکرده اند، بلکه فرآیند بازپس گیری مراکز قبلی هم در دستور کار قرار گرفته است.
گفتنتی است شهرداری تهران برابر تکالیف برشمرده شده در ماده ۸۰ قانون برنامه ششم توسعه، تکالیف تعیین شده توسط شورای اجتماعی کشور و همینطور ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود تلاش می کند مراکز بهاران را احیا و در راه صحیح پیشبینی شده اولیه قرار دهد. در این میان به نظر می آید طرح برخی موضوعات نیازمند شفاف سازی و بازگویی صحیح است. طرح این ادعا که «شهرداری تهران چون تخصصی در حوزه اعتیاد ندارد، پس نمی تواند مراکز بهاران را مدیریت کند»، از اساس نادرست است؛ نخست آنکه هدف فعالیت مراکز بهاران بازپروری معتادان بهبود یافته و نه درمان معتادان است، درثانی شهرداری تهران طبق رویه و توافق خود بهره بردار مستقیم مراکز بهاران نبوده و بهره برداران را از میان مؤسسات تخصصی دارای مجوز از سازمان بهزیستی و یا وزارت کشور آن هم بر مبنای طرح توجیهی انتخاب می کند.
در ادامه این اطلاعیه آماده است:
در این میان با عنایت به شفافیت در اهداف، عملکرد و فعالیت مراکز بهاران و ضرورت اطلاع همکاران سازمان بهزیستی در حوزه ساماندهی صدمه های اجتماعی، موضع گیری یکی از مقامات بهزیستی هم در این خصوص تعجب برانگیز به نظر می آید. این مقام بهزیستی تاکید کرده اند که نه تنها این سازمان هیچ درخواستی برای در اختیار گرفتن مراکز بهاران شهرداری نداشته، بلکه دو مرکز مناطق ۵ و ۸ هم با اراده و پیشنهاد شهرداری برای نگهداری از کودکان کار و خیابان در اختیار سازمان بهزیستی قرار گرفته است. ازاین رو ضمن ابراز خرسندی از این مورد که سازمان بهزیستی کشور دیگر با مشکلات زیرساختی روب رو نیست، بر همین مبنا شهرداری تهران آمادگی دارد تا در کمترین زمان ممکن دو مرکز بهاران ۵ و ۸ را بازپس گرفته در راه پیشبینی شده قبلی خود به کار گیرد.
در ادامه برای شفاف سازی و عرضه اطلاعات صحیح و منصفانه به افکار عمومی تصریح می شود که واگذاری ۸ مرکز بهاران برابر مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران مورخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۸و تغییر کاربری دو مرکز ۵ و ۸ به کودکان کار هم بر مبنای بند یک مصوبات ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران مورخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸ بوده است و به صراحت اعلام می شود که پیشنهاد تحویل ۸ مرکز بهاران به بهزیستی و همینطور استفاده از ۲ مرکز بهاران بعنوان مرکز نگهداری از کودکان کار و خیابان هم بنابر پیشنهاد شفاف مدیرکل وقت بهزیستی استان تهران بوده که مستندات آن عرضه شد. لازم به ذکر است که شهرداری تهران همواره مخالفت خویش را با این شیوه نگهداری از کودکان کار و خیابان هم اعلام نموده است.1399/11/24
23:20:06
0.0 / 5
742
تگهای خبر: استان , توسعه , خدمات , رفاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین