معاون استاندار تهران:

شوراها تبلور جمهوریت نظام هستند

شوراها تبلور جمهوریت نظام هستند به گزارش مرکز املاک معاون عمرانی استانداری تهران با تکیه بر اینکه شوراها تبلور جمهوریت نظام هستند اظهار داشت: عملکرد شوراهای استان تهران در دوره پنجم قابل قبول و قابل دفاع بوده است.


عبدالرضا چراغعلی در گفتگو با ایسنا، در تشریح نقش و جایگاه شوراها در کشور و لزوم آنچه که باید در ششمین دوره شوراهای شهر مورد توجه قرار بگیرد اظهار داشت: شورا در قانون اساسی در اصول مختلفی مکرر بعنوان یکی از ارکان تصمیم گیری شهری و روستایی مورد توجه و تاکید قرار گرفته است. هرچند که به علل مختلفی همچون جنگ تحمیلی تشکیل شوراها تا سال ۱۳۷۶ ممکن نشد اما بدون شک شوراها اثرگذاری بسیاری دارند.
وی ادامه داد: در هریک از دوره های شورا افرادی آمده اند که موثر بوده اند اما به علل مختلف برخی افراد خوش سابقه از حضور در این حوزه و رقابت برای حضور در شوراها فاصله گرفته اند؛ در حقیقت افرادی که امروز باید برای کمک به شهر ها در این حوزه حضور داشته باشند کنار رفته و حضور پیدا نکرده اند.
معاون عمرانی استاندار تهران افزود: درحال حاضر عملکرد کلی شوراها در استان تهران عملکرد قابل دفاع و قابل پذیرشی است هرچند که لغزش هایی هم بوده که با عنایت به گستردگی شوراها در سطح استان تهران و تنوع حوزه کاری که دارند این حجم اندک طبیعی است؛ البته از این لغزش ها نه بنده و نه هیچ فرد دیگری دفاع نمی کند و حتی یک مورد هم نباید وجود داشته باشد اما تعداد آنها در مقابل حجم کار و خدماتی که توسط شوراها محقق شد، بسیار اندک است.
چراغعلی در بخش دیگری از صحبت های خود با ابراز نگرانی از پایین بودن نسبت بانوان در ثبت نامهای ششمین دوره شوراهای شهر اظهار داشت: نگرانی که وجود دارد این است که تعداد بانوان قابل توجه نیست درحالی که معتقدم حضور ۵۰ درصدی در شوراها باید توسط بانوان محقق شود. در ادوار گذشته و پنجمین دوره شورا هم بانوان عملکرد قابل قبولی داشته اند اما در دوره ششم کمی این حضور تنزل پیدا کرده است بنابراین امیدوارم مردم در انتخابات سال آینده از حضور آنها در کرسی های شورا حمایت کنند.
وی تصریح کرد: داوطلبین ششمین دوره شوراها باید در یکی از حوزه های عمرانی، خدماتی، اقتصاد و مالی شهری، فرهنگی و اجتماعی که از مأموریت های اصلی مدیریت شهری است دارای برنامه و پیشینه قابل توجه باشند. مردم در خرداد ۱۴۰۰ با پشتیبانی از افراد متخصص و دارای پیشینه و کارنامه ای قابل قبول در جهت تحقق شورای کارآمد گام برخواهند داشت. البته در مجموعه استان هم برنامه ریزی برای آموزش افرادی که وارد شوراها می شوند، دنبال می شود تا ایجاد شوراهای کارآمد و اثرگذار محقق شود.
معاون استاندار تهران درباره قرارگیری شوراها در جایگاه پیشبینی شده در قانون اساسی بعد از گذشت ۲۱ سال از عمر آنها اظهار داشت: شوراها تبلور جمهوریت نظام هستند که درحقیقت حکومت مردم بر مردم است اما بسیاری دستگاه ها و سازمان ها با گذشت دو دهه از عمر این نهاد؛ شوراها را به رسمیت نشناخته اند و حق آنها را به درستی درنظر نمی گیرند و حتی در دوره ای مجلس شوراها را محدود کرد و بدین سان انگیزه های بالا برای حضور افراد شاخص کشوری در این عرصه کمتر فراهم گردید بنابراین باید تصریح کرد چالش هایی در این عرصه وجود دارد ولی در مجموع از عملکرد شوراها در سطح استان تهران دفاع می کنم.
وی تصریح کرد: دستگاههای خدمت رسان همچون آب، برق، گاز و... و سایر دستگاه ها همچون بهزیستی، ارشاد، تبلیغات اسلامی، وزارت راه و شهرسازی و... باید شوراها را باور داشته باشند و شورا را بعنوان تبلور عینی جمهوریت که مردم هستند، بشناسند.
منبع:

1399/12/30
14:46:53
0.0 / 5
776
تگهای خبر: استان , خدمات , دستگاه , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین