شامخ صنعت ساختمان در اسفند بدون تغییر ماند

شامخ صنعت ساختمان در اسفند بدون تغییر ماند عدد شامخ کل در اسفندماه سال قبل 63.93 بوده است که نسبت به ماه قبل تفاوت چندانی نداشته و می توان گفت سرعت بهبود کارهای بخش ساختمان در اسفند ماه نسبت به ماه کاهش بسیار اندکی داشته است.به گزارش مرکز املاک به نقل از اتاق تعاون ایران، با استناد به مجموع اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ ساختمان در اسفندماه ۹۹ نسبت به ماه گذشته تغییر چندانی نداشت و تنها اندکی در جهت کاهش پیش رفت.
این آمارها نشان میدهد که میزان فاکتورهای میزان سفارشات جدید، سرعت انجام سفارشات و میزان مواد اولیه و تجهیزات خریداری شده بیشتر شده و شاخص میزان بکارگیری نیروی انسانی و قیمت خرید مواداولیه و میزان کارهای معوق، کاهشی بوده است. همین طور شاخص میزان صادرات این بخش در اسفند نسبت به ماه گذشته تفاوت محسوسی نداشت. رقم شاخص قیمت فروش افزایش یافت که عمدتا در بخش مسکونی مشاهده شد. شاخص میزان مصرف حامل های انرژی کمی افزایش یافت اما شاخص میزان فروش نیز نسبت به ماه گذشته کمی کم شد.
شاخص انتظار بهبود کارهای کسب وکار در میان فعالان بخش ساختمان نسبت به ماه گذشته کم شد و با جای گیری در پایین عدد ۵۰، انتظار رکود را در ماه آغازین سال جدید نشان میدهد. البته باتوجه به تعطیلات عید نوروز و مشخص نبودن وضعیت قیمتها در فروردین، این برآورد برای اغلب کارهای اقتصادی دور از ذهن نیست.
گفتنی است، صنعت ساختمان بر طبق استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه کارهای اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و کارهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
در بخش مسکونی بر اساس گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت معاملات مسکن نسبت به ماه گذشته در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور)، ۶.۶ درصد افزایش پیدا کرد. تعداد معاملات نیز در تهران ۳۴.۶ درصد بیشتر شد. باوجود ثبات نسبی قیمت مصالح ساختمانی و نرخ ارز، قیمت ساختمان مجدد افزایش یافت که افزایش تعداد معاملات در آخر سال و انتظار تورم در سال جدید بر این امر مؤثر بوده است.


1400/01/19
23:07:06
0.0 / 5
864
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین