رئیس شورای عالی استانها اعلام كرد

رونمایی از سند تحول شورای عالی استانها بزودی

رونمایی از سند تحول شورای عالی استانها بزودی به گزارش مرکز املاک رئیس شورای عالی استانها با اشاره به اینکه باید تخلف افراد و اعضای شوراها در مراجع قضایی بررسی شود و بعد از اثبات اعلام گردد اشاره کرد: کارگزار متخلف باید به مردم معرفی شود.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، علیرضا احمدی در نشست خبری امروز چهارشنبه ضمن تبریک نهم اردیبهشت روز شوراها اظهار داشت: اساسا نباید نسبت به موضوع شوراهای اسلامی شهر و روستا غفلت نماییم این شوراها مدیران اجرائی شهرها و روستاها را انتخاب می کنند و هر اتفاقی که در شهرها و روستاها رقم می خورد عامل اصلی آن، مدیران اجرائی هستند که توسط شوراها انتخاب می شوند.
وی اضافه کرد: امروز یک شهردار در شهر انواع خدمات را ارائه می دهد این در حالیست که همیشه نگاه به سمت دولتها بوده اما از خدمات شهرداران و دهداران که مسقیما مردم با آنها ارتباط هستند غافل بوده ایم. اساسا نباید نقش شهرداران و دهداران و شوراها نادیده گرفته شود در این راستا باید هر روز مدیران اجرائی توسط رسانه ها مورد سوال قرار گیرند تا این مدیران خدماتی که در شهرها و روستاها ارائه می کنند را به مردم گزارش کنند.
وی افزود: اجزای تشکیل دهنده کشور ما شهرها و روستاها هستند. پس باید بجای برسیم که طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری و روستایی هر چه سریعتر به سرانجام برسد که با تحقق آن مدیریت یکپارچه ای در سراسر کشور رقم می خورد و در کنار آن دولت نیز قسمتی از اختیارات خودرا به مدیریت شهری که توسط مردم انتخاب می شود واگذار کند.
وی اشاره کرد: در چندین دوره شوراها، آزمون و خطاها انجام شده و تجربه های خوبی به دست آمده اساسا هدف اصلی خدمت رسانی صادقانه به مردم است. باید فضا را به شکلی فراهم نماییم که خدمت رسانی به مردم تسهیل شود و این امر با تعامل و تفاهم دستگاه های خدمت رسان محقق خواهد شد.
رئیس شورای عالی استانها در بخش دیگری از صحبتهای خود درباب اتفاقاتی که در شهرهای کشور رخ داده همچون موضوع واکسیناسیون پاکبانها در شهر آبادان اظهار داشت: شورای عالی استانها نسبت به هر اتفاقی در حوزه شوراها و شهرداریها و دهیاری ها واکنش نشان میدهد و این مساله نیز پیگیری و پاسخ آن داده شد. اساسا درباب موارد حوزه شوراها بی تفاوت نیستیم. در مورد واکسیناسیون پاکبانها در شهر آبادان نیز الزام کردیم اگر آقایان تخلف کردند ما پیگیری خواهیم کرد که بررسی تخلف آنها هر چه زودتر صورت گیرد.
وی در بخش دیگری ازصحبتهای خود به موضوع سامانه ثبت تخلفات اشاره نمود و اضافه کرد: در این سامانه هر روز به شکایات ارسالی رسیدگی می نماییم و تا کنون خیلی از پرونده ها حل کرده ایم. اساسا با هر تخلفی حتی در روستای کوچکی محکم و برخورد و پیگیری خواهیم کرد در این راستا تفاهم نامه های بسیاری با دستگاه های مختلف داشته ایم.
احمدی در پاسخ به سوالی درباب کاندیداتوری خود در شورای شهر تهران اظهار داشت: قانون این اجازه را داده که فرد در هر نقطه ای از کشور می تواند بعنوان کاندیدا ثبت نام کند و در مرحله بعد در معرض رای مردم قرار می گیرد و بی شک انتخاب با مردم است براین اساس بنده نیز تصور می کنم که در این مقطع می توانم به شهر تهران بعنوان یک کاندیدا خدمت کنم.
احمدی درباب تغییر وضعیت نیروهای شهرداریها نیز اظهار داشت: اساسا نمی توانیم نسبت به اموارات پرسنل شهرداریها و دهیاری ها بی تفاوت باشیم. تغییر وضعیت باید در شهرداریها حل شود. اما حل شدن این مساله باید به شکلی باشد که حق کسی تضییع نشود. ما فقط برای این مساله طرحی را آماده کردیم و به مجلس ارسال شد اما هم اکنون وزارت کشور راهی را پیدا کرده تا تبدیل وضعیتها در شهرداریها صورت گیرد. البته تبدیل وضعیت در شهرداری تهران متفاوت می باشد.

همچنان منافذ تخلف و فساد در بخشنامه حفظ باغات وجود دارد
وی به اصلاح بخشنامه حفظ باغات و فضای سبز شهرها اشاره کردو اضافه کرد: این بخشنامه یکبار اصلاح گردید اما مشاهده شد که همچنان منافذ تخلف و فساد وجود دارد. پس بار دیگر افراد خبره را جمع کردیم و توانستیم منافذ فساد را ببندیم. تا کسی نتواند باغات شهر تهران را غیر باغ اعلام نماید.
وی افزود: ۶۰ پرونده باغات در شورای اسلامی شهر تهران در دست اقدام بود که ما ثبت شکایاتی در این عرصه داشتیم مثلا فردی اعلام می کرد که سند من باغ نیست اما زمین من باغ اعلام شده و مواردی مشابه این. حتی در کمیسیون ماده ۷ نیز یک نفر قاضی را بعنوان عضو اضافه کردیم تا از بعد قضایی نیز مسائل بررسی شود. این اصلاح بخشنامه مسیر را شفاف می کند.
رئیس شورای عالی استانها درباب مقابله با سوءاستفاده از بیت المال برای تبلیغات انتخاباتی نیز اظهار نمود: برای عدم استفاده از بیت المال در جهت تبلیغات انتخاباتی برابر قانون هیچ فردی حق ندارد از این اموال استفاده نماید. در صورت بروز تخلف حتی صلاحیت فرد می تواند زیر سوال برود. ما نیز در شورای عالی استانها در صورت ارسال گزارش مردمی در خصوص بروز چنین تخلفاتی بصورت مستند پیگیری و رسیدگی لازم را انجام می دهیم.
وی اشاره کرد: عدول از قانون سبب تضعیف شوراها می شود. اگر افرادی که سکانهای مدیریت را به دست دارند قوی و توانمند باشند و بر طبق قانون حرکت کنند شوراها روز به روز تقویت خواهند شد. هم اکنون قوانینی در حوزه شوراها داریم هر چند که خلا در آن وجود دارد و باید این خلاها رفع گردد. بی شک رفتارهای پوپولیستی مناسب نمی باشد و باید صادقانه به مردم خدمت کرد. در حوزه رسیدگی به تخلفات اعضای شوراها موضوع باید در مراجع قضایی بررسی شود و بعد از بررسی و اثبات جرم این تخلف اعلام عمومی شود.
احمدی در بخش دیگری از صحبتهای خود به سند تحول شورا عالی استانها اظهار داشت: همه دستگاهها باید سند تحول داشته باشند و در این راستا دستگاهی همچون شورای عالی استانها نمی تواند نسبت به این سند بی تفاوت باشد. این سند تدوین شده و به زودی رونمایی خواهد شد و توضیحات آن نیز تشریح می شود.

ثبت روزی ۱۰-۱۵ شکایت در سامانه تخلفات شوراها
وی درباره آمار سامانه ثبت تخلفات شورای عالی استانها اظهار داشت: این سامانه ملی روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ شکایت را به ثبت می رساند که به محض ثبت سریعا رسیدگی به آنها شروع می شود در بین این شکایات مطالبی مانند رشوه، تخلفات کارمندان شهرداری و اعضای شورا وجود دارد اساسا تا تخلفی به اثبات نرسیده نباید آنرا در اذهان عمومی عنوان نمود. باید ابتدا این تخلف ثابت شود که اثبات آن نیاز به رسیدگی در مرجع قضایی دارد و هنگامی که تخلف ثابت شد باید کارگزار متخلف به مردم معرفی شود.
وی درباب بروز تخلف در سنوات گذشته شورای عالی استانها اظهار داشت: اگر تخلفی در دستگاهی که من در آن خدمت می کنم در گذشته انجام شده اساسا من نمی توانم آنرا در معرض عمومی اعلام کنم و این مساله باید در دستگاه قضایی بررسی شود. یک سری کاستیها وجود داشته که ما تا جایی که توانسته ایم کوشیدیم در جهت حل آنها حرکت نماییم. در گذشته برای نمایندگان موضوع حقوق نامتعارف وجود نداشته اما برای کارمندان چنین موضوعی وجود داشته که سازمان بازرسی ورود پیدا کرده و یکسری از پولها بازگشته اساسا این مساله توسط ما تا اختتام پیگیری خواهد شد.
وی درباب پیگیری به سرانجام رسیدن طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری اظهار داشت: در این طرح همه موارد مدیریت شهری و روستایی بصورت ریز دیده شده که اساسا با تصمیم آن تحول قابل توجهی در مدیریت شهری و روستایی رقم می خورد.
وی درباب روال بررسی صلاحیتهای کاندیداهای شوراهای شهر و روستا برای دوره ششم اظهار داشت: در این دوره بررسی صلاحیتها متفاوت شده و صلاحیتها با شیوه بهتری مورد بررسی قرار می گیرند پس امیدواریم افراد توانمند و کارآمدتری به عرصه شوراهای کشور ورود پیدا کند.
وی درباب اقدامات شوراها و شهرداریها در حوزه مقابله با ویروس کرونا نیز اظهار داشت: در روزهای شیوع کرونا، مراکزی در اختیار شهرداریها بوده و اجاره داده می شد شامل مراکز ورزشی، غرفه های میادین میوه و تره بار، تلاش شده با افرادی که اجاره می دهند مدارا شود. بیشترین نقش را در این مساله شهرداریها در حوزه ارائه خدمات همچون آرامستانها داشتند ولی این نقش باید بوسیله رسانه ها به مردم معرفی و تکلیف شود. اتفاقات بسیار خوبی در حوزه مبارزه با کرونا توسط شوراها، شهرداریها و دهیاریها رقم خورد.
رئیس شورای عالی استانها با اشاره به ثبت اعتراض توسط برخی مهندسین در سامانه ثبت تخلفات شورای عالی استانها درباره انتخابات سریع هیات مدیره سازمان نظام مهندسی اظهار داشت: این انتخابات بوسیله وزارت راه ابلاغ گردیده که مورد اعتراض برخی مهندسین قرار گرفته است، افراد فعلی تا یکم آبان ماه امسال حضور دارند و انتخابات باید مهر ماه برگزار می شد اما ظاهرا می خواهند این انتخابات را در مرداد ماه امسال برگزار کند و در شهریور ماه نیز اعتبارنامه افراد جدید را برای سه سال بدهند. این در شرایطی است که مردم با سازمان نظام مهندسی رابطه مستقیم دارند. اعتراض مهندسین در سامانه ثبت شده تا دلیل برگزاری سریع باتوجه به شرایط کرونائی و همین طور شیوه و روش برگزاری اعلام گردد. جا دارد رسانه ها این مساله را پیگیری کنند.
منبع:

1400/02/08
15:48:19
0.0 / 5
586
تگهای خبر: اجاره , استان , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین