واكنش به مخالفت با نام گذاری معابر به اسم ۴ چهره

واكنش به مخالفت با نام گذاری معابر به اسم ۴ چهره مرکز املاک: انجمن نویسندگان کودک و نوجوان درباره مخالفت با نام گذاری معابر به نام بزرگان آموزش و ادبیات کودک و نوجوان در اطلاعیه ای نسبت به این مساله واکنش نشان داد.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، در ادامه نام گذاری خیابان ها و کوچه ها به نام مشاهیر و چهره های فرهنگی و هنری همچون نویسندگان، شورای شهر تهران در اقدام اخیرش نام گذاری تعدادی از کوچه ها و خیابان های شهر تهران به نام چهره هایی همچون صمد بهرنگی، مهدی آذریزدی، نجف دریابندری، فهمیه راستکار، مدیا کاشیگر، رضا سیدحسینی، هوشنگ مرادی کرمانی و محمد زهرایی را تصویب کرد. این نام گذاری ها با واکنش هایی همچون واکنش هوشنگ مرادی کرمانی همراه بود. اما هیات تطبیق فرمانداری تهران نام گذاری معابری به اسم بزرگان آموزش و ادبیات کودک و نوجوان ایران ازجمله: جبار باغچه بان، مهدی آذریزدی، صمد بهرنگی و هوشنگ مرادی کرمانی را غیرقانونی خواند. محمدجواد حق شناس، عضو شورای شهر تهران، نسبت به این مساله واکنش نشان داد و در تذکری خواست هیات تطبیق برای شورای شهر در انجام وظایف قانونی ناشی از اختیارات مصرح در قانون مانع تراشی نکند.
حال انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در اطلاعیه ای نسبت به مخالفت فرمانداری تهران با نام گذاری چهار خیابان به نام بزرگان آموزش و ادبیات کودک و نوجوان ایران واکنش نشان داده و اطلاعیه ای به این شرح منتشر نموده است:
«روزی روزگاری... شهر بسیار بزرگی بود که کودکانش حتی در ایام کرونائی کتاب هدیه می گرفتند و فرصت پیدا می کردند شهر را آن طور که دوست داشتند از پشت پنجره های خانه هایشان نقاشی کنند. آسمان شهر نقاشی های کودکان رنگارنگ بود، در نقاشی هایشان روباه ها حضور داشتند و گوسفندهای شاد در شهرشان بازیگوشی می کردند، شهر را به زیر آب می بردند، شهر آب نباتی درست می کردند، از ماشین های شهرشان بجای دود برف بیرون می آمد...
روزی روزگاری... شهر بسیار بزرگی بود؟ نه، شهر بسیار بزرگی هست که هیئتی در فرمانداری اش نشسته اند و به سلیقه خود مصوبه شورای شهر را رد می کنند. اعضای این هیئت آگاه نیستند که نویسنده ها و مخصوصاً نویسنده هایی که برای کودکان و نوجوانان می نویسند، چه کار بزرگی می کنند. آنها خبر ندارند نویسنده ها چگونه ذره ذره جان خودرا در آثارشان می ریزند تا قصه های خوب برای بچه ها گردآوری کنند و لذت تخیل و فکر کردن و جست وجو را به کودکان و نوجوانان بچشانند؛ تا دنیای بچه ها را وسعت ببخشند، به زندگی شان آرامش بدهند و آنها را برای ساختن شهر و کشور و دنیایی بهتر و زیباتر آماده سازند.
روزی روزگاری... شهر بسیار بزرگی بود؟ نه، شهر بسیار بزرگی هست که هیئتی در فرمانداری اش نشسته اند که با نگاهی غیرفرهنگی به شهر و زندگی و ادبیات می نگرند و بیگانه با نقش غیرقابل انکار ادبیات در قوام یافتن هویت فردی و اجتماعی شهروندان و تأثیر ادبیات کودک بر تلطیف روحیه مخاطبان، ترویج دوستی و محبت و کاستن از خشونت و ناهنجاری در جامعه، تصمیم می گیرند. مهم ترین پیام اینگونه تصمیم گیری به جامعه، نادیده گرفتن کودکان و نوجوانان و ادبیات ویژه آنان است و گویی اعضای این هیئت متوجه نیستند نویسنده هایی که زندگی شان را به پای بزرگ شدن کودکان و نوجوانان می ریزند چگونه در بزرگ شدن شهر نقش دارند و چرا باید شهر به نامشان، به تخیلشان، به آثارشان و به همه نشانه های بودنشان احترام بگذارد و قدرشان را بداند. شهر با نام بزرگانش، قد می کشد و بزرگ می شود و به خود می بالد؛ چرا و با چه استدلالی گروهی اندک می خواهند این فرصت را از شهر و مردم شهر بگیرند؟ قدردانی از این بزرگان، قدردانی از کتاب و ادبیات و هنر و فرهنگ است و به شهر و اهالی شهر بزرگی می بخشد وگرنه وجود نازنین این عزیزان به چنین نام گذاری هایی نیاز ندارد. این قدردانی هرچند وظیفه ای ملی و انسانی است اما بیشتر از آن، نشانه ای است برای کودکان و نوجوانان و جوانانِ امروز که آینده شهر و کشور در دست آنها قرار خواهد گرفت.
انجمن نویسندگان کودک و نوجوان از اعضای محترم شورای شهر تهران تشکر می کند که چهار خیابان اطراف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را به نام چهار تن از پیشکسوتان آموزش و کتاب و ادبیات کودک و نوجوان، یعنی آقایان «جبار باغچه بان»، «مهدی آذریزدی»، «صمد بهرنگی» و «هوشنگ مرادی کرمانی» نام گذاری کرده اند، همچنان که قدردان است که در دیگر مصوبات شورا نام شماری دیگر از بزرگان ادبیات کودک و نوجوان را برای برخی معابر شهر برگزیده اند؛ یادآور می شود که هرکدام از این بزرگان قسمتی از خاطره های جمعی مردم ما را شکل داده و در بارورشدن خلاقیت و تخیل شمار زیادی از کودکان روز گذشته و امروز جامعه نقش داشته اند. باورکردنی نیست که چنین مصوبه ای، بدین آسانی و بی توجه به نتایج فرهنگی و اجتماعی آن رد شود.
انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، نه فقط نظر سلیقه ای هیئت تطبیق فرمانداری تهران را غیرقابل قبول می داند، بلکه بر این باور است که چنین اعمال سلیقه های غیرفرهنگی، پاسخی درخور از مردم و خصوصاً نسل جدید خواهد گرفت. تن دادن جامعه به این قبیل تصمیم های زیان بار، هم به شهر و مردم لطمه می زند و هم به هویت جمعی و منافع ملی. از ین جهت، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان انتظار دارد مسئولان ذی ربط، هرچه سریعتر ضمن اعلام بطلان نظر اعلام شده هیئت تطبیق فرمانداری تهران دراین زمینه، بطور جدی به اعضای این هیئت یادآوری کنند که لازم است از تصمیم گیری های تنگ نظرانه، غیرکارشناسی و سلیقه ای بپرهیزند، تا دیگر بار شاهد چنین خبرهایی نباشیم.»
منبع:

1400/04/22
22:08:48
0.0 / 5
321
تگهای خبر: خانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین