مدیرعامل بورس كالا خبر داد؛

موافقت بانک مرکزی با عرضه اموال مازاد بانک ها در بورس کالا

موافقت بانک مرکزی با عرضه اموال مازاد بانک ها در بورس کالا به گزارش مرکز املاک مدیرعامل بورس کالا در نامه ای به مدیران عامل بانکهای دولتی و خصوصی از موافقت بانک مرکزی بر استفاده از سازوکار بورس کالا در فروش املاک و مستغلات مازاد بانک ها اطلاع داد.به گزارش مرکز املاک به نقل از بورس کالا، حامد سلطانی نژاد ۶ مردادماه جاری نامه ای با مبحث «بهره گیری از سازوکار بورس کالای ایران جهت واگذاری اموال مازاد بانک ها با عنایت به به اعلام حمایت قانونی نهادهای ناظر» را به مدیران عامل بانکهای دولتی و خصوصی ارسال کرد و آمادگی بورس کالا برای عرضه اموال غیر منقول مازاد بانک ها را اعلام نمود.
در نامه سلطانی نژاد آمده است: عطف به نامه شماره ۱۱۲۱۳۱/۰۰ مورخ ۱۶ تیر ماه ۱۴۰۰ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با مبحث موافقت با استفاده از سازوکار حراج طبق دستورالعمل بازار فرعی بورس کالای ایران به استحضار می رساند بورس کالای ایران بعنوان بزرگترین بازار متشکل کالایی کشور در جهت اجرای بند ۱۹ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری در مورد افزایش شفافیت و سلامت در اقتصاد و پیشگیری از اقدامات، فعالیت ها و زمینه های فسادزا، فعالیتهای شایان قابل توجهی را داشته است.
در ادامه این نامه مدیرعامل بورس کالا ضمن اشاره به راه اندازی تابلوی معاملات املاک و مستغلات در بورس کالای ایران پارسال اذعان داشت: تابحال برخی نهادها همچون وزارت خانه ها و بانک ها موفق به فروش اموال غیر منقول خود از راه این بستر شده اند و برخی دیگر هم درحال طی فرآیندهای پذیرش و عرضه املاک خود هستند. ازاین رو زیرساخت های نرم افزاری، سخت افزاری و مقرراتی موجود، امکان انجام انواع معاملات زمین و ساختمان با کاربری های متعدد را در بورس کالا با استفاده از مکانیزم حراج فراهم نموده است.
سلطانی نژاد در این نامه تصریح کرده است بر مبنای قوانین موجود در کشور همچون ماده ۱۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، بند ج ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور و هم بر مبنای بند الف تبصره یک ماده ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، مزایای قانونی گوناگونی جهت عرضه املاک و مستغلات مازاد از راه سازوکار بورس کالا در نظر گرفته شده است. بعنوان نمونه با هدف تسهیل در فرایند عرضه املاک و مستغلات در بازار فرعی بورس کالا، کلیه عرضه کنندگان از پرداخت کارمزد پذیرش معاف بوده و تا بعد از برگزاری حراج و انجام قطعی معامله، هزینه ای به فروشندگان تحمیل نخواهد شد.
وی در خاتمه از مدیران عامل بانکهای مربوطه دعوت کرد در صورت تمایل و صلاحدید به عرضه اموال غیر منقول مازاد خود از راه بورس کالای ایران اقدام نمایند.1400/05/16
12:04:49
0.0 / 5
301
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین