معاون عمرانی وزیر كشور:

وزارت کشور مخالف تبدیل روستاها به شهر است

وزارت کشور مخالف تبدیل روستاها به شهر است به گزارش مرکز املاک رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اظهار داشت: تبدیل روستا به شهر در سالهای گذشته اشتباه بود و از نمایندگان مجلس می خواهیم روند تبدیل روستا به شهر را در حوزه های انتخابیه خود پیگیری نکنند.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، مهدی جمالی نژاد در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار نمود: این سازمان در کنار هدایت، حمایت و نظارت بر فعالیت ها و شهرداری ها بر دهیاری ها هم نظارت دارد و شهرداری ها و دهیاری ها در سرتاسر کشور ۳۷۰ مأموریت و وظیفه بر عهده آنهاست.
وی با اشاره به اینکه امضای این تفاهمنامه به تفکیک وظایف بنیاد مسکن و دهیاری ها در مورد توسعه و عمران روستاها می انجامد، اظهار داشت: یکی از وظایف دهیاری ها صدور پروانه ساخت و ساز در روستاهاست همینطور در بخش های فرهنگی، اجتماعی، زیباسازی روستا و … ورود می کنند.
معاون وزیر کشور تصریح کرد: دهیاری ها با بنیاد مسکن تعارضی در فعالیتهای خود در روستاها ندارند بلکه با هم هم افزایی داشته و برخی کارهایی که بنیاد مسکن در توسعه روستا انجام می دهد دهیاری ها دیگر ورود نخواهند کرد.
جمالی نژاد تصریح کرد: بنیاد مسکن تلاشهای زیادی در توسعه روستاها داشته و زیرساخت های روستایی مدیون زحمات بنیاد مسکن می باشد.
وی با تکیه بر تشویق مهاجرت معکوس به روستاها اظهار داشت: در خیلی از روستاها آب، برق و گاز داریم اما مشکل اشتغال وجود دارد که این نقیصه باید برطرف شود.
وی دهیاری ها را مدیر اجرایی روستا دانست و خاطرنشان کرد: وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با تبدیل روستاها به شهر موافق نیستند چونکه روستاها مراکز تولیدند. تاکید ما این است نمایندگان مجلس پیگیر تبدیل روستا به شهر نباشند. سیاست اصلی وزارت کشور حداکثر پشتیبانی و پشتیبانی از روستاهاست تا روستاهای قوی و توانمند داشته باشیم.
به گفته جمالی نژاد ۴۸ هزار روستای ما جمعیت بالای ۳۵۰۰ نفر دارند که از لحاظ قانونی می توانند شهر شوند اما ما تمایل نداریم این اتفاق بیفتد. هزار شهر زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت داریم که عملاً روستا محورند ولی از زمانی که از روستا به شهر تبدیل گشته اند هزینه های مردم افزایش پیدا کرده و تولید را از دست داده اند.
وی اظهار داشت: ۱۲۰۰ شهر زیر ۵۰۰ هزار نفر داریم و عملاً ۲۱ میلیون نفر از جمعیت کشور در ۹ کلان شهر زندگی می کنند، تبدیل روستاها به شهر اشتباه بود و ما با این امر مخالفیم.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اظهار داشت: تعداد روستاهای زیر ۲۰ خانوار ۲۳ هزار و ۱۲۳ روستاست که مجموعاً ۵۹۰ هزار نفر جمعیت دارد.


منبع:

1401/03/01
11:42:39
0.0 / 5
171
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین