مدیركل دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی:

آمار ۵۷۷ هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی ارسال شد

آمار ۵۷۷ هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی ارسال شد به گزارش مرکز املاک مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: تنها ۲ میلیون و ۶۸ هزار نفر در سامانه املاک و اسکان خوداظهاری کردند.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، پروانه اصلانی دقایقی پیش در برنامه زنده تلویزیونی با مبحث مالیات بر خانه های خالی اظهار داشت: بر مبنای اطلاعات مرکز آمار، در سال ۹۵، تعداد خانه های خالی شناسایی شده در شهرها ۲ میلیون و ۱۲۳ هزار واحد و در روستاها ۴۶۳ هزار واحد مسکونی برآورد شد.
وی اظهار داشت: عمده واحدهای مسکونی روستایی خالی، خانه هایی هستند که به روستاهای خالی از سکنه تعلق دارند و عملاً همان ۲ میلیون و ۱۲۳ هزار واحد خالی شهری ملاک برآورد ما است.
مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: از سال ۹۵ به بعد آمار پروانه های ساختمانی صادره بیشتر از ۵۰ درصد کاسته شده است. ازاین رو با عنایت به ایجاد ارزش افزوده برای مسکن در سالهای اخیر و همینطور افزایش معاملات به نظر می آید تعداد خانه های خالی از ۲ میلیون و ۱۲۳ هزار واحد بسیار کمتر شده است بویژه که از ۹۵ به بعد مرکز آمار اطلاعات جدیدی ندارد.
اصلانی خاطرنشان کرد: سال قبل یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مشکوک به خالی شناسایی شد که عمده اطلاعات ما از تقاطع گیری اطلاعات ۱۵ پایگاه داده دولتی بوده است.
وی تصریح کرد: بخش زیادی تا حدود ۸۰ درصد این اطلاعات مخدوش بوده مثلا کد پستی یا آدرس یا شماره کنتور برق نداشته اند. بر مبنای بند ۵ تبصره ۸ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم، همه این یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مشمول مالیات می شوند ولی با عنایت به ناقص بودن اطلاعات آنها سازمان امور مالیاتی این یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد شناسایی شده را به وزارت راه و شهرسازی برگشت زد.
مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ادامه خاطرنشان کرد: بار دیگر بررسی کردیم و رکورد جدید خانه های خالی به ۵۷۰ هزار واحد کاهش یافت که سازمان امور مالیاتی اطلاعات آنها را منتشر نمود. مجدداً بعضی از کسانی که سازمان امور مالیاتی به آنها اطلاع رسانی کرده بود اطلاعات خویش را در سامانه املاک و اسکان کشور تکمیل کردند.
اصلانی اظهار داشت: پکیج دوم ارسالی به سازمان امور مالیاتی شامل ۵۷۷ هزار واحد مسکونی خالی جدید بود که ۴۷۰ هزار خانه خالی، اصلاح شده اطلاعات قبلی بود و ۱۰۴ هزار خانه جدید به بسته قبلی افزوده شد.
وی در واکنش به اظهارنظر برخی نمایندگان مجلس در خصوص کوتاهی وزارت راه و شهرسازی در تشخیص خانه های خالی اظهار داشت: ما به هیچ وجه این ادعا را نمی پذیریم که کوتاهی کردیم؛ مطابق قانون، وزارت راه و شهرسازی باید از مردم خوداظهاری می گرفت ولی تنها ۲ میلیون و ۶۸ هزار نفر از مردم به سامانه املاک و اسکان رجوع و خود اظهاری کردند.


منبع:

1401/03/30
09:33:15
0.0 / 5
44
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین