معاون وزیر راه و شهرسازی:

۳۳۰ هزار متقاضی مسکن در شهرهای جدید پذیرش قطعی شدند

۳۳۰ هزار متقاضی مسکن در شهرهای جدید پذیرش قطعی شدند به گزارش مرکز املاک مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید از پالایش و پذیرش ۳۳۰ هزار متقاضی مسکن در شهرهای جدید اطلاع داد و اظهار داشت: در شهرهای جدید یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند.به گزارش مرکز املاک به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علیرضا جعفری در همایش الزامات سازوکارهای فنی، اجتماعی و اقتصادی تحقق نهضت ملی مسکن در مرکز پژوهش های مجلس اظهار نمود: بزرگ ترین پروژه دولت امروز نه طرح نهضت ملی مسکن که پروژه امیدآفرینی در کشور است که در دولت انقلابی با عنایت به همراهی دولت، مجلس و قوه قضاییه انتظار است تا نمود بیشتری یابد.
ثبت نام یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر متقاضی طرح نهضت ملی در شهرهای جدید
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اظهار داشت: در طرح نهضت ملی مسکن بالغ بر ۵ میلیون نفر نام نویسی کردند. از این تعداد در شهرهای جدید یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ثبت نام کردند که از این تعداد متقاضی حدود ۷۰۰ هزار نفر حائز سه شرط اولیه (تاهل، عدم استفاده از امکانات دولتی و عدم مالکیت خصوصی) بودند. در بررسی شرط چهارم که شامل احراز هویت افراد و سابقه سکونت بود پالایش های متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن به حدود ۳۳۰ هزار نفر رسید.
جعفری افزود: از حدود ۳۴۰ هزار متقاضی موثر طرح نهضت ملی مسکن که واجد شرایط بودند افرادی که در بانک برای طرح نهضت ملی مسکن افتتاح حساب کردند زیر ۲۰ هزار نفر است. در خیلی از شهرها متقاضیان اعلام می کنند که توان تأمین آورده اولیه ۴۰ میلیون تومانی را ندارند؛ ازاین رو لازم است تا در مورد آورده متقاضیان راهکارهایی اندیشیده شود.
در مناطقی متقاضی مسکن زیاد، اما زمین کم است
وی با تکیه بر این که امروز لزوم و ظرفیت کشور برای راه اندازی سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد از آغاز عملیات اجرایی ۱۰۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در ماه گذشته اطلاع داد و اظهار داشت: یکی از معضلاتی که الان در اجرای طرح نهضت ملی مسکن وجود دارد این مورد است که در مناطقی که متقاضیان مسکن فراوان است زمین کم است و بالعکس که باید برای رفع این مشکل اقدام گردد.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: الان در حوزه ساخت یکی از معضلات موجود سنتی سازی است؛ ازاین رو لازم است تا به سمت فنّاوری های نوین ساخت و صنعتی سازی برویم.
جعفری همینطور بهره مندی از توان مهندسان مجرب، به روز و آشنا به فنّاوری و مجریان ذی صلاح را از الزامات تولید مسکن عنوان نمود و اظهار داشت: امروزه یکی از اشکالات ما در تأمین زمین چالشی است که با مسؤلان وزارت نیرو در مورد تأمین آب داریم که در این خصوص باید از راهبردهای نخبگان در بحث تأمین آب بهره لازم برده شود.
جعفری سیاست امروز دولت را توسعه جمعیت عنوان و خاطرنشان کرد: بر مبنای دستور رئیس جمهوری کسانی که از سیاست دولت در مورد افزایش جمعیت تبعیت نکنند از بدنه دولت کنار گذاشته می شوند.
وی الگوی توسعه کشور را الگوی ایرانی-اسلامی عنوان نمود و اضافه کرد: گام نهادن در ۴۰ سالگی دوم انقلاب بعنوان سیاستی است که باید توسط ما مسؤلان پیاده سازی می شود. همینطور رویکرد سیاست اقتصاد مقاومتی و انجام تکالیف در حوزه تأمین مسکن و تسهیلگری در جهت تحقق اهداف کلان دولت همچون رویکردهایی است که توسط ما مسؤلان اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
جعفری همینطور ایجاد صندوق ملی مسکن را بعنوان پشتوانه خدمات و سرانه ها از لزوم ها برشمرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: بالا بردن سطح امید به زندگی و حس تعلق ملی یکی از بزرگ ترین پروژه های دولت انقلابی است. اگر در این راه اتفاقاتی می افتد که سبب ناامیدی و ایجاد مشکلات و معضلات برای مردم می شود ما باید پاسخگو باشیم.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ضمن اشاره به این که در مبحث الزامات و سازوکارهای فنی، اجتماعی و اقتصادی طرح نهضت ملی مسکن ضمانت اجرا و چگونگی کیفیت و اجرای آن حائز اهمیت می باشد کار مجلس را در تصویب قانون جهش تولید مسکن کاری بزرگ برشمرد و اضافه کرد: ضمانت اجرای قانون جهش تولید مسکن موضوعی است که باید موردتوجه قرار بگیرد. درعین حال در اجرای طرح نهضت ملی مسکن ایجاد سکونتگاه های مناسب و رعایت تمامی موارد شهرسازی باید مدنظر قرار بگیرد.
جعفری تصریح کرد: بدین معنا در ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی طی ۴ سال دولت سیزدهم نه فقط راه اندازی مسکن که تولید مسکن در شهرهای مناسب زندگی مدنظر است.
وی با یادآوری این که قانون شهرهای جدید در سال ۱۳۶۷ تدوین و مصوب شد بررسی حس تعلق شهروندان را در شهرهای جدید حائز اهمیت برشمرد و توضیح داد: چندی قبل نشست هیاتی در لهستان برگزار و تجربیات کشورهای مختلف در این جلسه در حوزه ایجاد مسکن عنوان شد. در آن نشست تجربه ایران در ساخت مسکن مهر و طرح نهضت ملی مسکن و راه اندازی ۴ میلیون واحد مسکونی هم موردبحث قرار گرفت.
جعفری افزود: مسکن مهر نقاط قوت و ضعف هایی داشته است که در اجرای طرح نهضت ملی مسکن موردتوجه قرار گرفته است.


منبع:

1401/04/15
14:22:18
0.0 / 5
237
تگهای خبر: بانك , توسعه , تولید , جمعیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین