آغاز جشنواره فیلم شهر با تقدیر از دو بازیگر و تاکید به دوری از سینمای میلی

آغاز جشنواره فیلم شهر با تقدیر از دو بازیگر و تاکید به دوری از سینمای میلی هشتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر با تقدیر از دو بازیگر قدیمی یعنی محمد کاسبی و جعفر دهقان، اهدای بخشی از جوایز جشنواره و تاکید بر ثبت تصویری درست و زیبا از شهر تهران در سینما شروع به کار کرد.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، مراسم افتتاحیه هشتمین دوره جشنواره فیلم شهر شب گذشته ۲۶ تیرماه در پردیس سینمایی ملت انجام شد که این دوره سال قبل به سبب کرونا برگزار نشد.
در این برنامه مجید اکبر شاهی، دبیر جشنواره با اشاره به همین مبحث و این که در طول این مدت خیلی از هنرمندان را از دست دادیم و به تازگی هم اسماعیل شنگله و روح الله مفیدی را از دست دادیم که برای خانواده های ایشان طلب صبر می کنم اضافه کرد: این جشنواره با مدیریت جهادی و امید به آینده و با شعار کلانشهر تهران، الگوی جهان اسلام، کار خودرا از اسفند ماه سال قبل آغاز کرد و در این ماه با دریافت آثار سینمایی و انیمیشن و محله از ایران و ۱۱۲ کشور جهان این جشنواره را آغاز کردیم. این تعداد از مجموعه کشورها نشان دهنده این است که جشنواره فیلم شهر در عرصه ملی شناخته شده است که این تعداد در جشنواره شرکت نمایند و حضور داشته باشند.
وی اشاره کرد: از شروع تابستان سال جاری کار انتخاب آثار را شروع کردیم و در مجموع ۲۹۰ اثر در بخش ملی و ۷۸ اثر در بخش بین الملی برگزیده شد. بعد از آن داورها با وسواس داوری خودرا آغاز کردند که از قسمتی از منتخبان در مراسم افتتاحیه و بخش دیگر در اختتامیه تقدیر می شود. همچنان که کار جشنواره را در اسفند ماه شروع کردیم، در سه ماهه اول سال پردیس سینماگالری ملت رتبه سوم سینماهای کشور را از آن خود کرد که نتیجه زحمات دوستانم در این پردیس است. من همه شما را به این جشنواره دعوت می کنم.همین طور امین توکلی زاده، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در سخنانی اظهار داشت: شهر را به جسم و کالبدش تقسیم می کنند که حتما در این خصوص نگاه های ویژه ای مد نظر بوده است. در این دوره یکی از دید هایی که بر آن تاکید می شود این است که در کنار جسم شهر به روح شهر هم توجه داشته باشیم. بنظر می رسد در زمینه شهر کم کاری داشته ایم که باید بیشتر به آن توجه گردد و آن هویتی است که برگرفته از دین و انقلاب و فرهنگ ماست. اگر به هویت شهر توجه درستی شود، به هویت انقلابی و ارزشی ما توجه می شود و خیلی از مشکلات ما حل خواهد شد. در زمینه مشکلات فرهنگی دست خودرا به سمت سرمایه های شهر دراز می نماییم، به سمت مردم شهر و نخبگانی که صاحبان اصلی شهر هستند و دنبال آن هستیم که سبک زندگی درست را در این شهر ترویج دهیم و شهری آرام را تجربه نماییم. نیاز داریم هنرمندان را دریابیم و در کنار آنها باشیم. در این داستان، رخدادهای شهری همچون جشنواره ها حتما می توانند اجتماعاتی را ترویج کنند که توجه ما را به موضوعات اجتماعی جلب نماید. هنرمندان ما کمک می کنند که صدمه های شهری را بهتر بشناسیم و جنس ظرفیت های شهر را بهتر تعریف نماییم. شهر، فرصت های بسیاری را در خود جای داده که می تواند بوسیله هنر و حوزه های گردشگری که کم هم نیستند آنها را بشناسانیم. در این شهر ۲۳۰۰ بوستان و خانه و موزه و طبیعت، مراکز تفریحی وجود دارد که این ظرفیت ها می تواند مورد توجه قرار گیرد. همین طور خواهشمندم که جشنواره و هنرمندان و مردم، مدیریت شهری را یاری کنند که مسائل شهری را بهتر بشناسیم و به حل مشکلات بپردازیم. این ها همه در کنار هم می تواند ظرفیت های مهم شهری را شکل دهد.


بعد از آن از برگزیدگان بخش «محله» مورد تقدیر قرار گرفتند. جایزه ویژه شهر تهران از میان نامزدهای دریافت جایزه، لوح تقدیر و جایزه نقدی به ستاره سرداری برای فیلم «رسیدن به ستاره» و عطیه سادات حجتی برای فیلم «شانه به شانه» اهدا شد.
در بخش محله از میان شش نامزد این بخش، دپیلم افتخار و جایزه نقدی به علی تراپی پور برای فیلم «من یک نفر هستم» اهدا شد. همین طور دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مهدی شاهسواری برای فیلم «ایستگاه آخر» اهدا شد. تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به سعید نجاتی برای فیلم «همیشه تو اول سلام میکنی» اهدا شد.
تندیس جشنواره دیپلم افتخار و جایزه نقدی به احسان طالبی اهدا شد.
بعد از آن کلیپی از بزرگداشت جعفر دهقان نمایش داده شد، همین طور ویدئویی از سیدجواد هاشمی برای پخش در مراسم و تبریک به جعفر دهقان پخش گردید.
گله جعفر دهقان از جشنواره فیلم فجر
در بخش بزرگداشت جعفر دهقان، محسن محسنی نسب کارگردان اظهار داشت: تصویری که از جعفر دهقان داریم خیلی کم است، بطور معمول وقتی ما کارگردان ها می خواهیم برای شخصیتی، بازیگری انتخاب نماییم کار خیلی مشکل و پیچیده است، ولی وقتی جعفر دهقان را انتخاب می نماییم هر چقدر از نقش دور باشد، طوری رفتار می کند که گویا برای آن نقش تولید شده است، به قدری خوب آن نقش را بازی می کرد که همه کسانی که مدعی بودند کم می آوردند. دهقان سر هر صحنه ای باشد، پشت صحنه بسیار شاد است. او برخلاف ظاهر جدی که دارد، بسیار طناز و شوخ طبع است. هم اکنون خوشحالم که اینجا در بین ما حضور دارد و امشب همزمان با افتتاحیه این جشنواره، بزرگداشت او را برگزار می نماییم.
بعد از آن دهقان اظهار داشت: از دوستانی که این مراسم را برای من برگزار کردند ممنونم. این مراسم بزرگداشت باید در جشنواره فیلم فجر برگزار می شد ولی شهرداری آنها را خجالت زده کرد.
تقدیر از محمد کاسبی و آثار شبکه نمایش خانگی و تلویزیونی
در بخش دیگری از این مراسم از برگزیدگان بخش سریال های تلویزیونی و نمایش خانگی تقدیر گردید.
در بخش بهترین فیلمنامه، دیپلم افتخار، نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به «سید حسین امیرجهانی» و «مهدی حمزه» برای فیلمنامه سریال «نجلا» اهدا شد.
در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن، دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به «ژاله صامتی» برای ایفای نقش در سریال «زیرخاکی» اهدا شد.
در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد، ضمن تقدیر از امیرآقایی برای ایفای نقش در سریال «آقازاده» و «علی عمرانی» برای ایفای نقش در سریال «خسوف» به عنوان نقش مکمل، دیپلم افتخار، نشان زرین و جایزه نقدی بهترین بازیگر نقش اول مرد به پژمان جمشیدی برای ایفای نقش در سریال «زیرخاکی» اهدا شد.


همچنین در این بخش هیأت داوران لوح تقدیر ویژه خودرا به خاطر یک عمر کارهای هنری و نقش آفرینی متفاوت در سریال «دادستان» به محمد کاسبی اهدا کردند.
در ادامه این مراسم محمد کاسبی که به سبب بیماری نتوانست در مراسم حضور یابد در پیامی از جشنواره فیلم شهر تشکر کرد.


در بخش بهترین کارگردانی، دیپلم افتخار؛ نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به جلیل سامان برای کارگردانی سریال «زیرخاکی» اهدا شد.
در بخش بهترین فیلم برای تهیه، دیپلم افتخار به «حامد عنقا» برای تهیه کنندگی سریال «آقازاده» اهدا شد.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به ابوالفضل صفری برای تهیه کنندگی سریال «خانه امن» و «سرجوخه» اهدا شد. در بخش بهترین اثر با محوریت تهران شناسی و تهران نگاری، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به زینب تقوایی برای سریال «دودکش» اهدا شد.
خزاعی: باید تصویر خوبی از تهران در سینما ثبت گردد
در بخش دیگر محمد خزاعی، -رئیس سازمان سینمایی - با تبریک عید غدیر و تشکر از دست اندرکاران جشنواره که نگذاشتند این رویداد تعطیل شود، اظهار داشت: خوشحالم پس از کرونا توانستیم باردیگر دور هم جمع شویم، امروز شکر آنرا بجا می آوریم که خداوند به ما عمری داد با هم فیلم ببینیم و دور هم باشیم.
وی ادامه داد: در سازمان سینمایی، سفرهای مختلفی را در شهرستان ها آغاز کردیم که هر هفته به یکی از استانهای کم برخوردار سر می زنیم. این حرکت از سازمان سینمایی کم سابقه بود. مدیران سینمایی در شهرستان ها و فیلسازان شهرهای دیگر حضور پیدا می کنند و راجع به مشکلات فیلمسازی در شهرستان ها صحبت می شود. در بعضی از این دیدارها مدیران تعدادی از استانها گله می کردند که چرا تصویری که از ما در آثار وجود دارد بزهکاری را نشان می دهد، برای حل این تصور چه باید کرد، چرا در همه فیلم ها قاچاقچی در استان ماست، گویا هیچ فضائلی نداریم. به آنها گفتم وقتی تصویری غلط از شهر شما عرضه می شود، مردم سایر استانها هم همانطور تصور می کنند و سبب می شود مردمی که می خواهند به این مناطق مسافرت کنند، نگران باشند پس باید تصویر عرضه شده درست باشد.
خزاعی افزود: خیلی از اوقات در خارج از کشور وقتی راجع به دستاوردها، زیبایی ها، هویت، فضای تمدنی و آداب و رسوم تهران می گوییم تعجب می کنند. خیلی از مسافران خارجی وقتی وارد تهران می شوند می گویند چنین تصوری از تهران نداشتیم چون سینمایی که از تهران عرضه شده کم کاری کرده است و بطور معمول تصویر غلطی از آن منتقل می کرده و تراوشات ذهنی کارگردان یا فیلمسازان بوده است. کسانی که در عرصه فرهنگ و هنر تلاش می کنند باید در تبیین جایگاه مردم و کشور تلاش کنند و باید به فکر تاثیرگذاری اثر هم باشیم. ۸۵ درصد فیلم هایی که درباره تهران ایجاد می شود راجع به صدمه های شهری است. آیا زیبایی های دیگری نیست که به تصویر بکشیم و باید با رویکرد سیاه نمایی آن اثر ساخته شود؟ بطور قطع اینطور نیست و باید تلاش شود تصویر خوبی از تهران در آثار سینمایی عرضه دهیم تا ثبت و ضبط شود. سینما باید به سمت هویت ملی برود و نه سینمای میلی. از مدیران و مسئولان شهرداری تشکر میکنم که بودجه بسیار خوبی برای سینما در شهر اختصاص داده اند و سال جاری و سال دیگر هنرمندان را برای خلق آثار هنری یاری می کنند. جا دارد از نادر طالب زاده و یدالله صمدی که فیلم های شهری تولید می کردند هم با ذکر صلوات، یاد نماییم.


همین طور در بخش دیگری از این مراسم، از برگزیدگان بخش «اقلام تبلیغات سینمای ایران و آفرینش های هنری شهر» تقدیر گردید.
در بخش نقاشی های شهری، دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به عیسی آئینی برای اثر «خانه دوست کجاست» اهدا شد. در بخش مسابقه پوسترهای شهری، دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی مشترکا به آقایان محمود شکیبا و محمود آراسته برای اثر «هسته های محبت» و محمد شکیبا برای اثر قیمت ها آزادند اهدا شد. در بخش گرافیک محیطی، دیپلم افتخار؛ نشان زرین و جایزه نقدی به ارسلان عیوضی زاده؛ محسن نصرالله، محمدرضا چیت ساز برای «عمریست دخیلیم و ضریحی نداریم» اهدا شد.
در بخش المان های شهری، دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به محمدحسین عماد برای اثر «تپش» اهدا شد. در بخش تیزر شهری، دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به «محمدامین امامی» برای تیزر «همه با هم قهرمانیم» اهدا شد. در بخش پوستر فیلم های کوتاه و مستند، دیپلم افتخار و نشان زرین دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به «محمد تقی پور» برای پوستر فیلم «میهن» اهدا شد. در بخش مسابقه پوستر فیلم، دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به «محمد روح الامین» برای پوستر فیلم های «هناس» و «موقعیت مهدی» اهدا شد. در بخش مسابقه عکس، دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به «علی نیک رفتار» برای فیلم «موقعیت مهدی» اهدا شد. دربخش آنونس فیلم، دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به «پیمان امدادی» برای آنونس فیلم «سرخپوست» اهدا شد.
در این مراسم محمد معتمدی و گروه هم نوازی محمد دربندی در بخش هایی خدا به اجرای قطعاتی از موسیقی پرداختند.


منبع:

1401/04/27
13:56:16
0.0 / 5
252
تگهای خبر: استان , تولید , خانه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین