گفت و گوی مهر با عضو كمیسیون عمران:

خطوط دریایی قابل تحریم نیست

خطوط دریایی قابل تحریم نیست به گزارش مرکز املاک، عضو کمیسیون عمران اظهار داشت: راه های ترانزیتی دریایی قابل تحریم نیست و باید مورد توجه قرار گیرد.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر؛ در ایام گذشته خطوط دریایی ایران بدنبال پیشرفت و همکاری با سایر کشورها بوده است و این پیشرفت از بندر امام به بندر عراق و از بندر چابهار به چین بوده است درباب راه اندازی این کریدورها با مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران به گفت و گو پرداختیم.
مزیت های کریدورهای دریایی
مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران درباب راه اندازی خطوط دریایی به خبرنگار مهر اظهار داشت: دیپلماسی دریایی در همه جای برای هر کشوری مزیت هایی دارد با عنایت به این که خطوط دریایی استراتژی غرب به شرق از ایران عبور خواهدنمود.
وی در ادامه بیان کرد: وقتی دریای عمان، خلیج فارس و هرمز از شرق به غرب است و این کریدورهای جدید بین المللی قابل تحریم نیست چونکه همه بدنبال هزینه کم و راه های آسان هستند با عنایت به این که چین هم اکنون در بندر پاکستان سرمایه گزاری نموده است تا راه صادرات را آسان کند.
ترانزیت ۱۲ روزه به ۳ روزه تبدیل خواهد شد
این عضو کمیسیون در ادامه مثالی برای صادرات زد: چین برای صادرات کالا از دریای سیاه و مدیترانه ۱۲ روز بوسیله دریا طول می کند و اگر این صادرات از ایران باشد بطور مثال کالا از چین تا بندر چابهار ۸ ساعت طور می کشید و از چابهار به رازقیه و شرق اروپا حدود دو روز نیم طول خواهد کشید در مجموع صادرات کالا از چین به اروپا فقط ۳ روز طول خواهد کشید این سه روز با هزینه کمتر بهتر از ۱۲ روز است بدین سبب این اقتصاد دریایی می تواند راهی برای بهبود وضعیت اقتصادی نیز باشد.
یوسفی درباب کریدورهای آبی ها اظهار داشت: کریدورهای آبی می تواند اقتصاد ترانزیتی ایران را فعال کند با عنایت به این که در دولت های قبل ما این هاب رو از دست داده ایم و کشورهای دیگر خلیج فارس هاب شده اند و ایران باید با یک برنامه ریزی دقیق و تقویت کریدورهای دریایی ایران را به شاهراه ترانزیتی تبدیل کند.
وی در آخر بیان کرد: البته این تقویت را سازمان بنادر باید انجام دهد با عنایت به این که هم اکنون مناطق آزاد برای ترانزیت خودکفا عمل می کند در صورتیکه اگر قرار بر این باشد که ایران در بخش ترانزیت موفق باشد سازمان بنادر فقط تصمیم گیرنده باشد.


منبع:

1401/10/12
17:55:33
0.0 / 5
263
تگهای خبر: صادرات , عمران
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین