صف دلار در بازار استانبول

صف دلار در بازار استانبول مركز املاك: تهران- گشت تعزیرات حكومتی برای نظارت بر بازار ارز در چهارراه استانبول ماموریت ویژه دارد. منتظرند تا با ابلاغ دلار 4200 تومانی به صرافی ها، نظارت كنند. هنوز دلار توزیع نشده اما صف مردم جلوی صرافی ها ادامه دارد.


به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، از ساعت 10 بامداد روز سه شنبه بعد از آنكه شب گذشته، معاون اول رئیس جمهوری نرخ دلار را 4200 تومان اعلام كرد، گشت های ویژه تعزیرات در محدوده چهار راه استانبول بعنوان شاهراه اصلی و نبض مبادلات ارزی مستقر شدند.
نگاه مردم، پرسشگر است؛ جلوی در صرافی های مجاز، صف كشیده اند و منتظرند تا نرخ 4200 تومان اعلام شده به صرافی ها، ابلاغ شود.
مامورات تعزیرات از میان تجمع و ازدحام جمعیت وارد یكی از صرافی ها می شوند تا روند توزیع دلار را بررسی كنند.
صرافی می گوید: فقط هشت هزار دلار در گاوصندق دارد و این مقدار هم از روز قبل باقیمانده است و منتظر دریافت دلار از بانك مركزی است.
بر اساس بررسی ماموران تعزیرات و به قول مردم، صرافی ها فقط با عرضه كارت ملی و كارت بانكی دلار می دهند. این مسافران خارج از كشور می توانند با عرضه مدارك كامل (ویزا، بلیط سفر، گذرنامه و عوارض خروج از كشور) دلار بگیرند.
از كنار صرافی ها كه بگذری همه تحلیلگر مسائل اقتصادی و سیاسی شده اند و هر شخصی از زاویه دید خود به این مساله توجه دارد و تحلیل می كند، شایعات بسیار است.
یكی از افرادی كه منتظر دریافت دلار است، به رئیس گشت تعزیرات اظهار داشت: بلیت تركیه كمتر از 100 هزار تومان است، خیلی از دلال ها بلیت می خرند و چون تركیه ویزا لازم ندارد، با در دست داشتن آن بلیت و فیش عوارض خروج از كشور به چندین صرافی رجوع می كنند و دلار دریافت می كنند.
پیرمردی كه برای پسر دانشجویش می خواهد دلار ارسال نماید از قاضی تعزیرات می پرسد، دانشجویان چطور می توانند دلار بگیرند؟
بیشتر كسانی كه در صف هستند به ظاهرشان نمی آید كه مسافر باشند. اغلب دلالانی هستند كه می خواهند دلار را با قیمت 4200 بخرند و در بازار آزاد بفروشند.
نزدیك ظهر است و همچنان همه منتظر ابلاغ دلار 4200 تومانی هستند.
خرید و فروش دلار صورت نمی گیرد زیرا نرخ روز قبل 4960 تومان است و اگر بالاتر از این قیمت فروخته شود، غیر قانونی است و قاچاق به حساب می آید.
بر اساس بند «خ» ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز، جریمه نقدی فروش، خرید و حواله ارز دو برابر بهای ریالی آن است و علاوه بر آن مقدار ارز كشف شده گرانتر از نرخ مصوب به نفع دولت ضبط می گردد.
صرافی ها می گویند، دلار نیست اما مردم همچنان در صف های متراكم با نگرانی ایستاده اند؛ البته برخی هم بی خیال، نظاره گر هستند. بساط چای فروشی هم در این میان هم راه افتاده است.
مامورات تعزیرات مدام با بی سیم با یكدیگر در ارتباط هستند. منتظرند تا صرافی ها توزیع دلار را شروع كنند اما اطلاعیه ای بر روی سایت بانك مركزی قرار می گیرد در خصوص یكسان سازی نرخ ارز كه بر مبنای آن، فعلا دلار در صرافی ها توزیع نمی گردد بلكه مسافران خارج از كشور و دانشجویی و درمانی فقط می توانند در مبادی خروجی همزمان با فراهم شدن تمهیدات آن اطلاع رسانی خواهد شد.
بر اساس این اطلاعیه، قاضی تعزیرات در بین مردم حاضر شد و از آنان خواست محل را ترك كنند.
برخی با ناامیدی راه افتادند و زیرلب با خود حرف می زدند. عده ای هم مصرانه پشت در صرافی ها ایستاده اند.
خانمی می پرسد اگر در فرودگاه نتوانیم دلار بگیریم، چه كار كنیم؟
اجتمام *3229*3063


1397/01/21
14:46:35
5.0 / 5
4279
تگهای خبر: استان , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین