مهر گزارش می دهد؛

مسكن اجتماعی باری كه به منزل نرسید، بنیادمسكن درانتظارتخصیص اعتبار

مسكن اجتماعی باری كه به منزل نرسید، بنیادمسكن درانتظارتخصیص اعتبار مركز املاك: در حالیكه بنیاد مسكن علت عدم اجرای مسكن اجتماعی را عدم تخصیص زمین دولتی عنوان می كنند، وزارت راه و شهرسازی می گوید تا بنیاد نامه برنامه و بودجه را نیاورد زمین نمی دهیم.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، یكی از طرح هایی كه برای تامین مسكن اقشار صدمه پذیر از ابتدای دولت یازدهم و در دولت دوازدهم در مورد آن تبلیغ شد، مسكن اجتماعی است كه نهایتا بعد از گمانه زنی های متعدد، وزارت راه و شهرسازی توانست این طرح را در ابتدای اسفند ماه سال ۹۵ در هیئت دولت به تصویب برساند.
مظاهریان: ساخت ۱۵۰۰ واحد مسكن اجتماعی تا ۱۴۰۰
حامد مظاهریان معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در اواخر اسفند ماه همان سال در تشریح جزئیات آنچه در هیئت دولت به تصویب رسیده به پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: مقرر است در این طرح كه از ابتدای سال ۹۶ آغاز می شود، سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسكونی برای اقشار كم درآمد در قالب های مختلف شامل مسكن استیجاری، اعطای وام ساخت مسكن ارزان قیمت به دارندگان زمین یا وام خرید مسكن به اقشار صدمه پذیر تدارك دیده شود كه نهایتا بعد از ۵ سال در انتها سال ۱۴۰۰، مجموعا به ۵۰۰ هزار واحد مسكونی می رسد.
آخوندی: قرار نیست در مسكن اجتماعی برای مردم خانه بسازیم
اگرچه در تمام این مدت بارها زمزمه این اظهارات از جانب دولتی ها به گوش می رسید كه مسكن اجتماعی طرحی در مقابل مسكن مهر دولت های نهم و دهم است، اما نهایتا هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی آب پاكی را روی دست همه ریخت و گفت قرار نیست در این طرح مانند مسكن مهر برای مردم خانه بسازیم.
در مورد دیگر جزئیات این طرح هم، مظاهریان اعلام نمود یكی از زیربرنامه های این طرح، اختصاص ۷ میلیون تومان كمك هزینه بلاعوض به خانوارهای مشمول این طرح برای تأمین مبلغ پیش نیاز تهیه مسكن مهر فاقد متقاضی است.
به گفته معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، همینطور در این طرح مقرر است مسكن استیجاری در شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر ساخته شود كه منابع مورد نیاز آن با استفاده از تخصیص زمین دولتی به بنیاد مسكن و سپس ساخت و ساز آن از جانب سرمایه گذار است كه وی برای تأمین هزینه های خود، بخشی از واحدهای تولید شده را بعنوان مالك به فروش می رساند و بخشی دیگر را ـ به نسبت ۶۰ درصد به ۴۰ درصد ـ به بنیاد مسكن می دهد تا این نهاد به مدت مشخصی در اختیار خانواده های مشمول قرار دهد.
در سال ۹۶ چند واحد از ۱۰۰ هزار واحد ساخته شد؟
اگرچه در سال قبل ۱۰۰ هزار واحد برای اقشار مستضعف احداث نشد، اما برخی نهادهای ذی ربط در این طرح شامل دستگاه های حمایتی از قبیل سازمان تأمین اجتماعی، سازمان بهزیستی، كمیته امداد، وزارت رفاه، بنیاد مستضعفان، مجمع خیرین مسكن ساز و سازمان ملی زمین و مسكن (به عنوان تأمین كننده زمین دولتی) برخی اقدامات را انجام دادند. با این وجود تابحال اعلام نشده كه چند واحد از ۱۰۰ هزار واحدی كه می بایست در سال ۹۶ احداث می شد، تولید شده، و به نظر نمی رسد امسال هم مبحث تدارك دیدن ۱۰۰ هزار واحد دوم عملی شود.
بنیاد مسكن؛ مجری انحصاری مسكن اجتماعی
یكی دیگر از اتفاقات سال گذشته، ابلاغ دستورالعملی از جانب وزیر راه و شهرسازی به دستگاه های مجری طرح مسكن اجتماعی بود كه بر مبنای آن، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی بعنوان دستگاه مجری این طرح معرفی گردید و به دستگاه های ذی ربط چه در بخش جذب منابع و چه در بخش تخصیص زمین تكلیف شد كه با این نهاد همكاری كنند.
حق شناس: نه پول دادند نه زمین!
محمدجواد حق شناس، معاون مسكن شهری بنیاد مسكن انقلاب اسلامی هفته گذشته در نشست خبری با مبحث تشریح فعالیت های این بنیاد در سال ۹۷ در پاسخ به پرسشی در مورد وضعیت پیشرفت مسكن اجتماعی اظهار داشت: علی رغم مكاتبات متعدد، تابحال نه سازمان ملی زمین و مسكن زمین در اختیار بنیاد مسكن قرار داده و نه سازمان برنامه و بودجه منابع اجرای طرح را به این نهاد داده است.
عظیمیان: نامه ضرورت تخصیص زمین را به ادارات استانی ابلاغ كردیم
حمیدرضا عظیمیان، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن هم در واكنش به این اظهارات در بیانیه ای اعلام نمود: در شهریور ماه سال ۹۶ در مجمع عمومی این سازمان، مصوب كردیم اراضی دولتی را به قیمت تمام شده دولتی در اختیار بنیاد مسكن قرار دهیم و این مصوبه را در همان زمان به ادارات كل راه و شهرسازی استان ها ابلاغ كردیم.
وی اضافه كرد: بلافاصله ادارات كل راه و شهرسازی استان هایی كه بنیاد مسكن در آنها تقاضای دریافت زمین كرده بود، به مكان یابی و شناسایی اراضی مستعد برای واگذاری به بنیاد مسكن اقدام نمودند.
عظیمیان همینطور سازمان های حمایتی ذی ربط در این طرح را هم به عدم شناسایی خانواده های مشمول دریافت مسكن اجتماعی متهم كرد و اظهار داشت: تا كنون دستگاه های حمایتی هیچ گونه لیستی از افراد مشمول را به سازمان ملی زمین و مسكن معرفی نكره اند.
حق شناس: عظیمیان زمین مسكن محرومان را با زمین مسكن اجتماعی اشتباه گرفته است
در ادامه این بگومگوها میان بنیاد مسكن و سازمان ملی زمین و مسكن، حق شناس معاون مسكن شهری بنیاد مسكن هم در گفت وگو با رادیو اقتصاد اعلام نمود: این بنیاد برای ساخت ۲۰ هزار واحد مسكونی استیجاری در جهت اجرای طرح مسكن اجتماعی، میزان متراژ زمین مورد نیاز و هم شهرهای دارای اولویت را تعیین كرده و سال قبل طی نامه هایی به سازمان ملی زمین و مسكن اعلام نموده است.
وی خاطرنشان كرد: آنچه مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن می گوید كه زمین به بنیاد مسكن داده شده، احیانا طرح های دیگر حمایتی بوده كه در دو قالب «ساخت مسكن محرومان» و «ساخت مسكن در جهت اجرای مصوبات سفرهای استانی رهبر معظم انقلاب» از جانب این سازمان به بنیاد مسكن، زمین داده شده بود و معاون وزیر راه و شهرسازی این ۳ برنامه مجزا از یكدیگر را یك برنامه دانسته است.
عظیمیان: بنیاد مسكن ابتدا موافقت نامه برنامه و بودجه، كد پیمانكار و تأییدیه نقشه بیاورد بعد زمین می دهیم
حمیدرضا عظیمیان در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره مشكلات به وجود آمده میان بنیاد مسكن و سازمان ملی زمین و مسكن در مورد مسكن اجتماعی و تخصیص یا عدم تخصیص زمین دولتی به بنیاد مسكن اظهار نمود: قانون ما را مكلف كرده كه زمین مورد نیاز برای اجرای مسكن اجتماعی را تأمین نماییم و به صورت مشخص، بنیاد مسكن باید واحدها را بسازد. برای ساخت و ساز هم دولت باید ردیف بودجه در اختیار بنیاد مسكن قرار دهد. اما چون تخصیص های دولتی انجام نشده بنیاد نتوانسته این كار را انجام دهد.
وی اضافه كرد: بر مبنای نامه ای كه علیرضا تابش رئیس بنیاد مسكن به سازمان ملی زمین و مسكن ارسال كرده، بنیاد از ما برای حدود ۴۰ شهرستان زمین درخواست كرده و در این نامه حتی میزان متراژ زمین مورد نیاز برای هر شهرستان را هم ذكر كرده است. ما هم به ادارات كل راه و شهرسازی استان ها اعلام كردیم باید این اراضی در اختیار بنیاد مسكن قرار داده شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: خودِ بنیاد مسكن به ما اعلام نموده است كه علت اینكه نتوانسته اند از ادارت راه وشهرسازی استان ها و شهرستان ها زمین دریافت كنند این است كه اعتبارات دولتی كه سازمان برنامه و بودجه باید تخصیص می داد، به بنیاد داده نشده است. از جانب دیگر ما در مجمع عمومی سازمان ملی زمین و مسكن تصویب كردیم كه زمین را به قیمت بسیار ناچیزی به بنیاد مسكن بدهیم و این اعتبارات دولتی برای ساخت و ساز است كه هنوز به بنیاد مسكن داده نشده است. ازاین رو مشكل اولیه كه هزینه زمین بود را حل كردیم و تنها مشكلی كه باقی مانده، اعتبارات دولتی ساخت است. اینگونه هم نیست كه به آنها بگوییم تا زمانی كه همین رقم ناچیز را ندهید، زمین نمی دهیم.
وی خاطرنشان كرد: همین الآن هم ما بعنوان سازمان ملی زمین و مسكن اعلام می نماییم در هر نقطه كشور كه بنیاد مسكن آمادگی شروع ساخت و ساز را داشته باشد، ما زمین در اختیار آنها قرار می دهیم. حتی بیشتر از ظرفیتی كه بنیاد مسكن قبلا درخواست كرده بود هم موظفیم در هر شهرستانی كه آنها بخواهند، زمین در اختیار بنیاد مسكن بگذاریم.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن اظهار داشت: برخی فكر كرده اند بنیاد مسكن از ما زمین خواسته ولی ما نداده ایم در حالیكه اعتبارات به بنیاد مسكن داده نشده است از آنجایی كه مسكن اجتماعی در اختیار طبقات محروم قرار داده می شود، بخشی از آن به صورت اجاره ای و بعضی هم به صورت اقساط بلندمدت واگذار می گردد. ازاین رو زمین آماده است و بنیاد مسكن باید به ما درخواست كتبی بدهد كه مثلا در فلان شهرستان كه لیست كلی آن را قبلا داده اند، زمین می خواهیم و ما این آمادگی را داریم كه زمین به بنیاد مسكن بدهیم.
عظیمیان تاكید كرد: ما در سازمان ملی زمین و مسكن هر زمینی را به هر دستگاهی بدهیم تا زمانی كه مدارك آغاز به ساخت نیاورد و ما مطمئن نشویم مقرر است ساخت و ساز صورت گیرد، به آنها زمین نمی دهیم. مثلا وزارت علوم یا آموزش و پرورش از ما برای ساخت مراكز آموزشی درخواست زمین می كنند ما هم به آنها اعلام می نماییم ابتدا موافقت نامه سازمان برنامه و بودجه، كد پیمانكار و نقشه تأیید شده را به سازمان ملی زمین و مسكن عرضه كند تا ما به شما زمین بدهیم تا زمین های دولتی الكی به یك دستگاه داده نشود. در مورد بنیاد مسكن هم باید بگویم اگر شما واقعا همه كارهای مورد نیاز را انجام داده اید و تنها معطل زمین هستید، ما هم زمین می دهیم.
وی ادامه داد: بنیاد مسكن می گوید شما به ما زمین اختصاص بدهید ما خودمان هر وقت خواستیم ساخت و ساز می نماییم در حالیكه ما می گوییم قانون اعلام نموده است سازمان ملی زمین و مسكن باید ابتدا مطمئن شود دستگاه متقاضی زمین، اعتبارات مورد نیازش تخصیص یافته و قرارداد با پیمانكار و نقشه را هم آماده كرده است و سپس زمین مورد نیاز آنها را تأمین می نماییم. به خصوص كه این واحدهای مسكونی برای فقیرترین بخش جامعه مقرر است احداث شود و ما این سخت گیری های رایج را در مورد مجریان طرح مسكن اجتماعی انجام نمی دهیم كه مثلا در فلان شهر زمین یا امكانات نداریم بلكه هر طور شده زمین درخواست شده را برای آنها تأمین خواهیم كرد. حتی اگر زمین هم نداشته باشیم، می خریم به آنها واگذار می نماییم.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی تصریح كرد: البته بنیاد مسكن هم در این زمینه مقصر نیست و با عنایت به تنگناهای مالی دولت، اعتبارات دولتی آنها تخصیص نیافته است.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی زمانی هم طرح مسكن مهر در دولت های نهم و دهم شروع شده بود، دولت به سازمان ملی زمین و مسكن وقت دستور داده بود تا اراضی دولتی را به ساكنان مسكن مهر اجاره ۹۹ ساله بدهد اما این قیمت به قدری ناچیز بود كه برای ما صرف نمی كرد تا هزینه های آن را به صورت ماهانه از مردم بگیریم بعنوان مثال برخی ساكنان مسكن مهر ملزم به پرداخت اجاره ماهیانه ۳۰۰ تومان هستند. ازاین رو ما اگر مطمئن شویم هر فرد یا نهادی بخواهد برای محرومان مسكن بسازد، زمین آن را با همین نرخ دولتی تأمین خواهیم كرد.

1397/01/27
16:28:28
5.0 / 5
4329
تگهای خبر: اجاره , احداث , استان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین