نرخ اجاره به قبل بازگشت

نرخ اجاره به قبل بازگشت به گزارش مركز املاك مشاهدات میدانی از سطح شهر نشان داده اند كه التهابات و هیجانات حاصل از كاهش سود سپرده بر بازار اجاره مسكن كه به كمیاب شدن فایل های رهن كامل منجر گردیده بود، فروكش نموده است.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، بازار اجاره مسكن پس از یك دوره افزایش قیمت ها كه نوعی پاسخ هیجانی به كاهش سود سپرده های بانكی بود، بار دیگر پس از دستیابی به آرامش، به قیمت های قبل از كاهش نرخ سود سپرده بازگشت.
بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار مهر، در پی تغییر نرخ سود سپرده برخی مالكان در پی افزایش اجاره بها و حذف یا كاهش شدید ودیعه (پول پیش) بودند كه تا مدتی نیز توانستند نبض بازار را به دست بگیرند. با این حال پس از آنكه طبق آمارها تغییر چندانی در حجم و مقدار سپرده های بانكی ایجاد نشد و بازارهای موازی مسكن از قبیل ارز، طلا، اوراق بهادار و سهام نیز نتوانستند جذابیتی برای سرمایه گذاران ایجاد كنند، بار دیگر نرخ اجاره بها به مقادیر قبلی بازگشته است هرچند كه باز هم برخی مالكان و موجران در زمینه رهن كامل با كمی وسواس تصمیم می گیرند.
در این زمینه، محمد باستانی، از فعالان بازار مسكن به خبرنگار مهر می گوید: تغییرات ایجاد شده در نرخ سود سپرده ها در انتهای فصل گرم بازارهای زودبازده همچون مسكن و ارز و طلا و در آستانه فصل بازگشایی مدارس اتفاق افتاد كه همه این عوامل در كاهش التهابات بازار مؤثر بوده است، ضمن اینكه ایام عزاداری ماه محرم و صفر نیز در بیشتر مواقع به سكون بازار می انجامد و این عوامل در كنار هم در بازگشت قیمت اجاره بهای مسكن به نرخ های ابتدای تابستان بی تأثیر نیستند.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا با اتمام ایام عزاداری در ماه انتهایی پاییز، مجددا شاهد افزایش قیمت اجاره مسكن خواهیم بود یا خیر؟ احتمال وقوع چنین اتفاقی را بسیار بعید می داند و می گوید: به خصوص كه اولا امسال افزایش بیشتر از كشش بازار را در بخش اجاره بها شاهد بودیم و ثانیا نیمه دوم سال زمان جابه جایی ها نیست و مالكان معمولا با مستأجران خود در این ایام در زمان سررسید قراردادها، با همان نرخ رشد ۱۰ درصد قیمت ها تمدید می كنند.
مشاهدات میدانی خبرنگار مهر از سطح بنگاه های املاك مشاوران پایتخت نشان می دهد با توجه به زمزمه های افزایش تسهیلات خرید مسكن، بسیاری از افرادی كه با فرمول «وام به اضافه آورده شخصی به اضافه رهن كامل» به دنبال خانه دار شدن هستند، در حال حاضر از وضعیت موجود مبنی بر كاهش تمایل برخی موجران به واگذاری ملك به صورت رهن كامل بهره برده اند و میزان خرید و فروش مسكن از این طریق افزایش یافته است.
بنابراین وجود این رقابت نه چندان مشهود بر سر مستأجر با پول پیشِ بالا، در بازگشت قیمت اجاره بها به نرخ پیش از دوره هیجانیِ ناشی از كاهش نرخ سود سپرده بی تأثیر نیست.
به عنوان نمونه نرخ اجاره بها در محلات گران قیمت ستارخان شامل برق آلستوم، پاتریس لومومبا و شهرآرا كه در زمستان سال گذشته به یك و نیم میلیون تومان در هر متر مربع رسیده بود، در اوایل تابستان سال جاری به حدودا یك میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در هر متر مربع برای اجاره آپارتمان افزایش یافت كه در هفته های گذشته برخی موجران تلاش داستند آن را به یك میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در هر متر مربع برسانند ولی با توجه به استقبال نكردن مستأجران و كشش نداشتن بازار در خصوص اخذ چنین مبالغی، در حال حاضر قیمت ها به همان مبالغ ابتدای سال یا حتی كمتر و متری یك میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای اجاره یك دستگاه آپارتمان كاهش یافته است.
گفتنی است تغییرات قیمتی اجاره بها و كاهش مبالغ ودیعه مسكن، در محلات پر مخاطب و مورد پسند شهروندان تهران واقع شد وگرنه در محلات میانی و ارزان تر پایتخت حتی در دوره اعمال كاهش سود سپرده ها نیز تغییری در قیمت ها ایجاد نشد.
اقتصاددانان علت این رخداد را حاكم بودن ركود بر بازار عنوان كرده و می گویند: عدم استقبال سپرده گذاران بانكی از بازارهای موازی و باقی ماندن سرمایه های سرگردان در بانك ها به شكل سپرده ولو با سود ۱۵ درصد، نشان دهنده نبود رونق و سود مورد تقاضای مردم در بخش تولید، ساخت و ساز یا مسكن است.
همچنین برخی جمعیت شناسان تمدید قراردادهای سپرده بانكی مردم در بانك ها را در تغییرات جمعیتی كلان شهرها به خصوص مهاجرت معكوس در پی افزایش هزینه های زندگی در این شهرها جست وجو می كنند. به خصوص كه پیش بینی می شود تا ۱۰ سال روند كاهشی تعداد ازدواج ها تغییر محسوسی نداشته و همچنان شاهد كم شدن تمایل جوانان كمتر از ۳۰ سال به ازدواج و در نتیجه كاهش تقاضای اجاره مسكن در شهرهای بزرگ خواهیم بود.
 

1396/06/20
14:41:40
5.0 / 5
5638
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین