در گفتگو با مهر اعلام شد؛

پرداخت وام به بسازوبفروش ها تا سه سال دیگر متوقف می گردد

پرداخت وام به بسازوبفروش ها تا سه سال دیگر متوقف می گردد مركز املاك: یك مقام ارشد بانكی اظهار داشت: تا سال ۱۴۰۰ سازندگان غیر حرفه ای از چرخه دریافت تسهیلات ساخت مسكن حذف خواهند شد.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، یكی از مشكلاتی كه در حدودا یك سال اخیر در بازار مسكن نمود یافته، كاهش عرضه واحد مسكونی به دنبال كاهش ساخت و ساز است كه علت كم شدن ساخت و ساز نیز، ركود شدید بازار مسكن در فاصله سال های ۹۲ تا نیمه نخست ۹۶ برآورد شده است.
پس از آنكه در ماه های گذشته بار دیگر بازار مسكن با افزایش تقاضا روبه رو شد، كاهش عرضه به معضلی جدی در این بخش تبدیل گشته و همین موضوع، افزایش اخیر قیمت مسكن را دامن زده است. برخی فروشندگان هم با علم به كمبود مسكن (حداقل طی چند ماه آینده) دست به احتكار مسكن زده اند و خریداران و مصرف كنندگان واقعی با كمبود شدید واحدهای نوساز مطابق الگوی مصرف روبه رو هستند.
در این میان بانك عامل بخش مسكن در جهت انجام وظیفه «توسعه ای» خود تلاش دارد تسهیلات ساخت مسكن را به صورت هدفمند و هوشمند به جامعه هدف و مصرف كنندگان واقعی با ایفای نقش انبوه سازان و سازندگان حرفه ای (دارای پروانه صلاحیت حرفه ای ساخت و ساز) پرداخت كند.
به این صورت كه عمده متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسكن از اقشار متوسط بوده و متقاضی خرید واحدهای مسكونی میان یا كوچك متراژ و همینطور واقع در مناطق متوسط نشین كلان شهرها هستند. ازاین رو تسهیلات ساخت به سازندگانی تعلق می گیرد كه واحدهایی مطابق با این الگوی مصرف بسازند.
از دیگر نتایج اجرای این برنامه، حذف تدریجی سازندگان غیر حرفه ای و بساز و بفروش ها است كه از اجرای مقررات ملی ساختمان در هنگام ساخت و ساز با استفاده از ترفندهای گوناگون فرار می كنند.
رحیمی اناركی: بساز و بفروش ها هم باید شناسنامه دار شوند تا وام ساخت بگیرند
ابوالقاسم رحیمی اناركی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره پرداخت تسهیلات به انبوه سازان و پشتیبانی از سمت عرضه و ساخت و ساز و هوشمندسازی پرداخت تسهیلات ساخت به انبوه سازان اظهار نمود: از ابتدای سال جاری روند همكاری بانك عامل بخش مسكن با انبوه سازان شروع شده است. برنامه ای كه این بانك برای هوشمندسازی پرداخت تسهیلات ساخت دارد به این صورت است كه تا سال ۱۴۰۰ سازندگان غیرحرفه ای به صورت كلی از چرخه پرداخت تسهیلات حذف شود.
وی افزود: سازندگان غیرحرفه ای آنهایی هستند كه خودشان واحد مسكونی دارند و می خواهند آن واحد را تخریب و نوسازی كنند. هم اكنون به این افراد تسهیلات ساخت داده می شود. اما در آینده اگر دارندگان این نوع واحدها، نوسازی منازل خویش را با همكاری انبوه ساز یا سازنده حرفه ای انجام دهد، به او تسهیلات ساخت تعلق می گیرد در غیر این صورت باید با منابع خودش آن را بسازد.
پزشكان برج ساز و طلافروشان مال ساز
رحیمی اناركی اظهار داشت: در مناطق توریستی می بینیم كه پزشكان در حال ساخت برج یا طلافروشان در حال ساخت «مال» (مجتمع تجاری) هستند در حالیكه این كار در تخصص آنها نیست.
به گفته این مقام ارشد شبكه بانكی، بساز و بفروش ها هم در صورتیكه پروانه انبوه سازی یا گواهی صلاحیت حرفه ای از مراجع ذی ربط داشته باشند، مشكلی ندارند در غیر این صورت ما پرداخت تسهیلات به آنها را نخواهیم داشت.
رحیمی اناركی افزود: در مورد مشكل مالیاتی این افراد هم ما نمی توانیم كاری نماییم و انجام آن اجتناب ناپذیر است چون تسهیلاتی كه به آنها داده می شود، از محل سرمایه های ملی ماست. ضمن اینكه برای تولید حجم بالایی از مصالح ساختمانی، بخش بزرگی از منابع انرژی كشور كه متعلق به مردم است مصرف شده و آلودگی زیست محیطی به وجود می آید؛ همینطور واحدهایی كه ساخته می گردد رابدلیل كیفیت پایین، باید پس از ۱۰ تا ۱۵ سال تخریب كرد؛ در حالیكه در تمام دنیا یك واحد مسكونی برای زمانی حدودا ۱۰۰ ساله احداث می گردد. اینها اتلاف منابع ملی است و واحدهایی كه ساخته می گردد نه استقامت دارد و نه مهندسی ساز است؛ این كارها ضد توسعه ای هستند كه در كشور ما در ابعاد وسیع در حال رخ دادن است. ازاین رو با این كار كمك می نماییم فرار مالیاتی رخ ندهد تا بتوانیم در زمره كشورهای توسعه یافته درآییم.
الگوی مصرف مسكن: تهران ۸۵ متر، شهرستانها ۱۰۰ متر
وی بیان كرد: پرداخت تسهیلات برای واحد میان متراژ خواهد بود كه الگوی مصرف را رعایت كرده باشند. امسال اولویت پرداخت تسهیلات ساخت مسكن، با واحدهای زیر ۸۵ متر مربع در تهران و زیر ۱۰۰ متر مربع در شهرستانها است. سامانه ای هم در حال طراحی هستیم تا این مورد را رصد نماییم. چون گروه هدف تقاضای دریافت تسهیلات خرید مسكن از جانب بانك عامل بخش مسكن، عموما خانواده هایی هستند كه واحدهای كمتر از ۸۵ متر مربعی (در تهران) را متقاضی شده اند.
رحیمی اناركی از دیگر اقدامات بانك عامل بخش مسكن برای اعطای تسهیلات هدفمند ساخت مسكن را پرداخت وام ساخت صرفا به مناطقی كه متقاضی وجود دارد عنوان و اظهار نمود: یكی از شرایطی كه بانك با پرداخت تسهیلات ساخت مسكن موافقت می كند، وجود متقاضی در آن منطقه است و از قفل شدن منابع بانكی جلوگیری می كند چون در بعضی مناطق امكان فروش واحدهای تولید شده و تقسیط تسهیلات آنها وجود ندارد و درنتیجه منابع بانكی قفل می گردد.
دخالت دولت در ساخت و ساز حداكثر ۵ درصد/ نقش بانك عامل مسكن ۱۵ درصد
وی درباره مشكلات احتمالی كه امكان دارد با حذف سازندگان غیر حرفه ای در بازار مسكن و به دنبال كمبود عرضه مسكن به وجود بیاید، خاطرنشان كرد: حوزه ساخت مسكن خصوصی ترین بخش اقتصادی در كشور است و كمترین دخالت دولت در این حوزه دیده می شود؛ دولت ها در سال های مختلف بین ۳ تا ۵ درصد دخالت داشته اند.
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن تاكید كرد: تسهیلاتی كه این بانك بعنوان تسهیلات ساخت مسكن پرداخت می كند، بخش بسیار كوچكی از سرمایه گذاری ای است كه در بخش ساخت و ساز می شود؛ سالانه صدها هزار میلیارد تومان در این حوزه توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری می گردد. بانك عامل بخش مسكن تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد تأمین مالی ساخت و ساز مسكن را بر عهده دارد.
وی تاكید كرد: هم اكنون بخش عمده ای از ساخت مسكن توسط سازندگان غیرحرفه ای انجام می گردد ولی آمار دقیقی از حجم ساخت و سازها توسط سازندگان غیرحرفه ای وجود ندارد و به دنبال آن هستیم تا با كمك وزارت راه و شهرسازی یا مركز آمار ایران به آمار دقیقی در این حوزه دست یابیم.
تفاوت تسهیلات ساخت به سنتی سازان، انبوه سازان و استفاده كنندگان از تكنولوژی های جدید ساختمان
رحیمی اناركی خاطرنشان كرد: امسال سقف تسهیلات ساخت مسكن به سنتی سازان كاهش یافته است. اما به صنعتی سازان و استفاده كنندگان از تكنولوژی های جدید در ساخت و ساز، سقف های بالاتری از تسهیلات ساخت مسكن تعلق می گیرد به این شرط كه جزء سازندگان حرفه ای باشند. استفاده كنندگان از تكنولوژی های جدید ساخت و ساز علاوه بر آنكه بالاترین سقف تسهیلات را دارند، از یك درصد تخفیف در سود تسیلات هم بهره مند می شوند.
این مقام مسئول در نظام بانكی اضافه كرد: پرداخت تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم تا كنون با كسری منابع روبه رو نشده است چون مكانیزم های كنترلی دارد. از همین رو بانك مركزی به بانك ملی هم مجوز استفاده از این ابزار را داده است.

1397/06/24
15:38:28
5.0 / 5
4636
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین