مهر خبر می دهد؛

سقوط آزاد نرخ اوراق تسهیلات مسكن، تسه ۵۵ و تملی ۴۵ هزار تومان شد

سقوط آزاد نرخ اوراق تسهیلات مسكن، تسه ۵۵ و تملی ۴۵ هزار تومان شد مركز املاك: به دنبال كاهش تقاضای خرید مسكن، تقاضای خرید اوراق تسهیلات مسكن هم در بازار سرمایه با كاهش شدید روبه رو شد به گونه ای كه از ۲۲ نماد اوراق تسه، در ۱۷ نماد، حجم تقاضا زیر ۱۰۰ برگه بوده است.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، در حالیكه دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی آمار معاملات مسكن در شهریور ماه امسال را اعلام نمود كه از ادامه ركود تورمی (كاهش ۳۳ درصدی تعداد معاملات و افزایش حدودا ۷۴ درصدی قیمت مسكن نسبت به شهریور سال گذشته) در ماه جاری خبر می دهد، اوراق تسهیلات مسكن هم با افتی شدید مواجه شده و قیمت هر برگه تسهیلات مسكن بین ۵۵ تا ۵۸ هزار تومان در نوسان است كه سبب شده تابلوی نمادهای تسه (اوراق تسهیلات مسكن صادره از جانب بانك عامل بخش مسكن) و تملی (اوراق تسهیلات مسكن صادره از جانب بانك ملی) در معاملات امروز (شنبه ۷ مهر) در بعضی نمادها قرمزپوش باقی بماند. ضمن اینكه قیمت ها در چند نماد نسبت به آخرین معاملات آخرین روز كاری هفته گذشته بازار سرمایه (چهارشنبه ۴ مهر) تا حدودی با افزایش مواجه بوده است.
همچنین از نظر حجم عرضه و تقاضای اوراق تسهیلات مسكن در بازار سرمایه، نمایشگر معاملات افت شدید تقاضای خرید این برگه ها را نشان داده است به گونه ای كه در ۱۷ نماد از ۲۲ نماد اوراق تسهیلات مسكن بانك عامل بخش مسكن (تسه)، حجم فروش برگه ها كمتر از ۱۰۰ برگه بوده است. به گونه ای كه تنها در نماد «تسه ۹۷۰۴» (اوراق تسهیلات مسكن صادره در تیر امسال) بعنوان نمادی كه بیشتری برگه در معاملات امروز ارائه شد، ۵۰۴ برگه وارد بازار شده است.
اگرچه این شدت كاهش خرید و فروش واحد مسكونی در طول یك ماه، بی سابقه بوده است، اما كارشناسان اقتصاد مسكن در گفت وگو با خبرنگار مهر احتمال تداوم ركود تورمی بخش مسكن در ماه های آتی اما با شیب ملایم قیمتی را پیش بینی كرده بودند.
به گفته كارشناسان بازار مسكن، یكی از دلایل عدم تمایل متقاضیان خرید مسكن به حضور جدی در بازار، جهش قیمتی بیش از ۶۰ درصدی بخش مسكن طی ۶ ماهه نخست امسال است. همین مبحث در كاهش تقاضای خرید و فروش اوراق تسهیلات مسكن هم مؤثر است؛ به خصوص كه سقف این تسهیلات (وام خرید مسكن از محل اوراق تسهیلات) برای زوجین (در تهران) ۱۴۰ میلیون تومان است كه پوشش قیمتی آن كمتر از ۳۰ درصد واحدهای مسكونیِ كوچك یا میان متراژ بوده و تأثیر چندانی در افزایش قدرت خرید مسكن خانوارهای پایتخت نشین ندارد.
از همین رو تقاضای خرید اوراق تسهیلات مسكن هم كمتر شده و از حجم معاملات این برگه ها در بازار سرمایه كاسته شده است.
گفتنی است فرابورس هم روز پایانی هفته گذشته در گزارشی در مورد رصد بازار سرمایه و معاملات فرابورس در شهریور اعلام نمود: ارزش مبادلات اوراق تسهیلات مسكن نسبت به شهریورماه سال قبل ۱۴ درصد كاهش پیدا كرد و خریداران و فروشندگان این اوراق یك میلیون و ۶۵۰ هزار ورقه تسه را به ارزش بیش از یك هزار میلیارد ریال مبادله كردند.
همین مبحث سبب شده تا هم قیمت اوراق تسهیلات و هم حجم معاملات و تعداد برگه های خرید و فروش شده طی یك هفته اخیر روند كاهشی داشته باشد؛ بعنوان نمونه، در حالیكه در ابتدای هر ماه كه اوراق تسهیلات صادره در ماه گذشته به بازار سرمایه تزریق می شود، گرانترین اوراق تسهیلاتِ صادره در ایام نخست هر ماه به حساب می آید، در معاملات هفته گذشته این اتفاق رخ نداد و در داد و ستدهای هفته قبل فرابورس، اوراق تسهیلات مسكن صادره در شهریور امسال با نماد «تسه ۹۷۰۶» جزء ارزانترین برگه ها بوده و در كمترین قیمت با نرخ ۵۸ هزار و ۶۳۳ تومان و در گرانترین معامله با نرخ ۶۳ هزار تومان به فروش رسید.
كاهش شدید عرضه و تقاضای اوراق تسهیلات مسكن در معاملات امروز مشهود بود به گونه ای كه از مجموع ۲۲ نماد اوراق تسهیلات صادره از جانب بانك عامل بخش مسكن، تنها در ۵ نماد فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر ۹۷ (تسه ۹۷۰۱، تسه ۹۷۰۲، تسه ۹۷۰۳ و تسه ۹۷۰۴) تعداد برگه های عرضه شده بیش از ۱۰۰ فقره و به صورت سه رقمی بود اما در دیگر نمادها كمتر از ۱۰۰ برگه، اوراق تسهیلات مسكن خرید و فروش شده بود. ضمن اینكه تعداد برگه های خرید و فروش شده تسهیلات مسكن صادره در شهریور ۹۷ (تسه ۹۷۰۶) تنها ۴۴ برگه بود.
به نظر می رسد با عنایت به كاهش تقاضا، دارندگان این برگه ها هم كمتر به عرضه اوراق حق تقدم تسهیلات مسكن در بازار سرمایه روی آورده اند تا شاهد كاهش بیش از پیش نرخ این اوراق نباشند. ضمن اینكه با عنایت به كاهش مجدد ساخت و ساز كه در ماه های گذشته همزمان با بازگشت رونق به بازار مسكن، میزان تقاضای پروانه ساختمانی هم افزایش یاقته بود، هم اكنون شاهد كم شدن تقاضای خرید انبوه برگه های تسهیلات مسكن از جانب سازندگان و انبوه سازان در بازار سرمایه هستیم كه این مورد در كاهش حجم معاملات هم مؤثر است.
در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسكن تنها در ۲ نماد مهر ۹۵ (تسه ۹۵۰۷) و مرداد ۹۶ (تسه ۹۶۰۵) قیمت این اوراق در بازه قیمت ۵۵ هزار تومان بود و در سایر نمادها در بازه ۵۶ تا ۵۷ هزار تومان قرار گرفت.
همچنین اوراق تسهیلات صادره از بانك ملی هم باآنكه در معاملات امروز فرابورس عرضه نشد، اما در معاملات دور روز پایانی كاری هفته گذشته در ارزانترین برگه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای اوراق تسهیلات مسكن صادره در اسفند ۹۶ (تملی ۶۱۲) و در گرانترین برگه هم برای اوراق تسهیلات مسكن صادره در تیرماه امسال (تملی ۷۰۴) با قیمت ۵۹ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد.

1397/07/08
12:46:41
5.0 / 5
4333
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین