مقام مسئول در راه آهن خبر داد:

معاونت حقوقی به محاسبه مالیات بر ارزش افزوده ریلی با ضریب صفر

معاونت حقوقی به محاسبه مالیات بر ارزش افزوده ریلی با ضریب صفر مركز املاك: عضو هیئت مدیره شركت راه آهن از صدور حكم معاونت حقوقی رئیس جمهور در خصوص ضرورت محاسبه مالیات بر ارزش افزوده بخش حمل ونقل ریلی با ضریب صفر اطلاع داد.به گزارش مركز املاك به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سعید رسولی در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه از صفر شدن محاسبه نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای حمل ونقل ریلی اطلاع داد و اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه با عنایت به تاكید مقام معظم رهبری در اجرای سیاست های بند ۲۴ و ۲۵ در خصوص توسعه حمل ونقل ریلی، دولت اهتمام داشت احكامی را به مجلس پیشنهاد كند مجلس هم ضمن رسیدگی به این احكام، بندهایی را افزود.
وی افزود: یكی از این احكام محاسبه مالیات بر ارزش افزوده بر اساس نرخ صفر در حمل ونقل ریلی بود كه به تصویب رسید.
رسولی بیان داشت: از زمان اجرایی شدن برنامه ششم توسعه اختلاف نظری میان سازمان امور مالیاتی و شركت راه آهن وجود داشت اما طی جلسات متعددی كه با حضور رئیس این سازمان برگزار و بحث هایی كه در كمیسیون های مجلس درگرفت و همینطور بر مبنای تكلیف قانونی از معاون حقوقی رئیس جمهوری درخواست شد كه به این مورد رسیدگی كند.
عضو هیئت مدیره شركت راه آهن اضافه كرد: با حضور مسئولان شركت راه آهن، نمایندگان بخش غیردولتی و مسئولان سازمان امور مالیاتی جلسات كارشناسی برگزار و هفته گذشته رأی معاونت حقوقی رئیس جمهوری در این زمینه صادر و ابلاغ گردید.
وی افزود: معاونت حقوقی در ابلاغیه خود به صورت صریح و روشن اعلام نموده كه ابهامی در مورد محاسبه مالیات بر ارزش افزوده برای حمل ونقل ریلی با نرخ صفر وجود ندارد و شامل خدمات ریلی در بخش بار و مسافر می گردد.
رسولی با اشاره به اینكه پرداختی های مالیات بر ارزش افزوده در حمل ونقل ریلی قابل استرداد است اظهار داشت: با اجرای این قانون ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به طوركلی از سبد هزینه خدمات دهندگان حمل ونقل ریلی كاسته شده كه این امر باعث نزدیك شدن به مزیت رقابتی ریل می گردد.
عضو هیئت مدیره شركت راه آهن خاطرنشان كرد: ریل و جاده با یكدیگر هیچ گونه رقابت منفی ندارند بلكه عقلانی است برای حمل ونقل كالا و مسافر از ظرفیت های ریلی بهره برده و حمل ونقل جاده ای در جایی كه امكان حضور ریل وجود ندارد مورد استفاده قرار گیرد بنابراین قرار نیست هیچ یك از این شقوق حمل ونقل حذف شوند بلكه مكمل یكدیگر هستند.
رسولی از سازمان امور مالیاتی به منظور همكاری در تصویب این حكم تقدیر و تشكر كرد و اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه احكام دیگری هم به سرنوشت همین حكم دچار شده اند كه با تجربه موفق بند ب ماده ۵۲، مسیرهای قانونی و كارشناسی طی خواهد شد و امیدواریم تمام این احكام تا آخر سال اجرایی و عملیاتی شود.
وی احكامی همچون دریافت یك درصد درآمد حاصل از فروش نفت و گاز، محاسبه سرمایه گذاری و حمل ونقل ریلی همچون سرمایه گذاری در مناطق محروم و معافیت های مالیاتی باعث برخورداری ریل از مزیت هایی نسبت به سایر شقوق می گردد.

1397/07/17
15:02:44
5.0 / 5
4218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین