تریاك بیشترین ماده مخدر مورد مصرف معتادان است

تریاك بیشترین ماده مخدر مورد مصرف معتادان است مركز املاك: مشهد- مدیركل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: تریاك با میزان 56، 3 درصد رتبه نخست و خانواده كانابیس(شامل حشیش، گل، ماری جوانا)، شیشه و هرویین به ترتیب رتبه های دوم تا چهارم ماده مخدر مورد مصرف افراد معتاد را در كشور دارند.


حمیدرضا صرامی روز چهارشنبه در حاشیه 'همایش آموزشی خانواده های كاركنان نیروهای مسلح خراسان رضوی در مورد پیشگیری اولیه از اعتیاد و آسیبهای اجتماعی' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مشهد اضافه كرد: خانواده كانابیس شامل حشیش، گل و ماری جوانا 11، 9 درصد، شیشه 8، 3 درصد و هرویین هفت درصد از حجم مواد مخدر مصرفی هستند.
وی افزود: دو میلیون و 802 هزار و 800 مصرف كننده مستمر مواد مخدر در گروه سنی 15 تا 64 سال در كشور وجود دارند و 800 هزار تا 850 هزار نفر از معتادان زیر چتر خدمات درمانی هستند. وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت باید تلاشهای خویش را مضاعف كنند تا شمار مراكز درمان و ترك اعتیاد به میزان سه برابر كنونی افزایش یابد تا همه معتادان زیرپوشش برنامه ترك مواد مخدر قرار گیرند.
مدیركل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: 156 هزار نفر از جمعیت مصرف كنندگان مستمر مواد مخدر را زنان تشكیل می دهند. برای زنان خانه دار، دختران دانش آموز و جوان سطح مداخلات پیشگیری باید افزایش یابد. زنان وقتی به مصرف مواد مخدر می پردازند زودتر از مردان به آخر خط می رسند و بخاطر وضعیت فیزیولوژیكشان چرخه درمان آنها هم سختتر است.
وی اضافه كرد: 35 درصد مواد مخدر تولیدی در افغانستان از ایران عبور می كند كه معضلات متعددی را برای كشورمان بوجود آورده است. ناخالصیهای موجود در مواد مخدر هم مرگ و میر مصرف كنندگان آنها را زیاد می كند یا عواقب دیگری برای افراد بوجود می آورد كه هزینه های آن بر اجتماع تحمیل می گردد.
صرامی افزود: همه طبقات اجتماعی با هر سطح سواد در معرض مبتلا شدن به مواد مخدر هستند ازاین رو در رویكرد اجتماعی شدن عرصه پیشگیری همه باید ایفای نقش كنند و سطح مداخلات درمانی و پیشگیری از مصرف مواد مخدر هم در سبد كالای زندگی قرار گیرد.
وی خانواده را مهمترین ركن در پیشگیری از آسیبهای اجتماعی اعلام و بیان كرد: 85 درصد شخصیت زیر هفت سال افراد در خانواده شكل می گیرد. در مبانی دین هم پیامبر(ص) فرمود محبوبترین نهاد عالم در نزد خدا خانواده است. آنچه امروز در نظام خانواده مهم می باشد سبك زندگی سالم و مهارتهای زندگی می باشد. با سرعت تغییرات اجتماعی، فرهنگی و فناوری در جهان و كشور والدین و حتی برخی مسئولان آمادگی لازم را برای ورود به عصر فرامدرن ندارند.
مدیركل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: وقتی آمادگی نباشد میزان خسارت افزایش می یابد. در همین راستا نشستهای آموزش مهارتها و سبك زندگی جزو برنامه های ستاد مبازه با مواد مخدر قرار گرفت. در این چارچوب با همكاری وزارت آموزش و پرورش طرح توانمندسازی والدین از سال گذشته در سطح كشور اجرایی شد و امسال هم در حال جریان است. این آموزشها شامل حال همه گروهها و افراد می گردد چونكه اگر والدین بتوانند الگوهای مناسبی باشند زمینه انحراف فرزندان كمتر می گردد.
وی به مواد 80 و 106 برنامه ششم توسعه در مورد كاهش پنج درصدی اعتیاد در كشور اشاره و بیان كرد: پیشگیری اولیه از اعتیاد ركن اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر است و 50 درصد از امكانات و ظرفیت كشور به این سو سوق داده شده است. با همكاری وزارتخانه های آموزش پرورش، علوم، تعاون، كار و رفاه اجتماعی، سازمانهای بهزیستی و تبلیغات اسلامی و حوزه های علمیه كارهای مختلفی در این خصوص انجام شده است.
صرامی به مصرف مواد مخدر در قشر كارگر هم اشاره و بیان كرد: 23، 6 درصد از جامعه كارگری دچار مصرف مستمر مواد هستند كه نگران كننده است. سطح آموزش و مداخلات در این حوزه باید افزایش یابد. علاوه بر اینها باید اقدامات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در زمینه فقرزدایی، رفع بیكاری و افزایش انسجام، مشاركت و اعتماد اجتماعی و بخصوص نشاط در جامعه افزایش یابد.
وی اظهار داشت: مصرف سیگار و قلیان می تواند دروازه ورود به مصرف دیگر مواد باشد هر چند كه بعضی امكان دارد بدون مصرف اینها هم به سمت مواد مخدر گرایش پیدا كنند. باید در ازای موانعی كه در برابر جوانان و نرفتن به سمت مصرف سیگار و قلیان قرار می دهیم جایگزینهایی معرفی شود كه هیجان و نشاط آنها را تامین كند. این مورد می تواند در پیشگیری از آسیبهای اجتماعی موثر واقع شود.
7507/1858


1397/07/25
17:29:14
5.0 / 5
4229
تگهای خبر: توسعه , تولید , جمعیت , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین