معاون وزیر راه خبر داد؛

اپراتوری بندر چابهار طی دو هفته آینده به هند واگذار می گردد

اپراتوری بندر چابهار طی دو هفته آینده به هند واگذار می گردد مركز املاك: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از امضای قرارداد واگذاری اپراتوری بندر چابهار به طرف هندی در دو هفته آینده اطلاع داد.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، محمد راستاد در حاشیه جلسه بررسی موافقتنامه چابهار در جمع خبرنگاران اظهار داشت: موافقتنامه ترانزیتی حمل و نقل دریایی ایران، هند و افغانستان در سال ۹۵ با حضور روسای جمهور دو كشور ایران و افغانستان و نخست وزیر هند به امضا رسید. این موافقتنامه سال ۹۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب و امسال از جانب هیات دولت ابلاغ گردید.
وی اضافه كرد: بر مبنای ماده ۹ این موافقتنامه باید شورای هماهنگی اجرای آن تشكیل گردد كه امروز شاهد برگزاری اولین نشست شورای هماهنگی موافقتنامه چابهار هستیم و دومین نشست آن طی دو ماه آینده برگزار می شود.
راستاد با اشاره به اینكه نقش سه كشور در موافقتنامه چابهار بسیار حائز اهمیت می باشد، اضافه كرد: اجرای این موافقتنامه كمك شایانی به بهبود روابط سه كشور كرده و كشتیرانی سه كشور با استفاده از بندر چابهار صورت خواهد گرفت.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: شركت هندی IPGL برای نصب تجهیزات و اپراتوری بندر چابهار سرمایه گزاری نموده است، ضمن اینكه با شروع به كار این موافقتنامه، این امكان وجود دارد كه از ظرفیت سه كشور برای صادرات كالا به كشورهای حوزه آسیای میانه و اقیانوس هند استفاده گردد.
معاون وزیر راه و شهرسازی تاكید كرد: طی دو هفته آینده شاهد امضای قرارداد رسمی بهره برداری از بندر چابهار از جانب شركت IPGL هند خواهیم بود.
راستاد اضافه كرد: ما در ایران به دنبال جذب سهم بیشتری از بار هند به مقصد چابهار هستیم تا مزیت رقابتی بندر چابهار و كریدور شمال به جنوب با امضای موافقتنامه ارتقا یابد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص رفع مشكلات بانكی دو كشور ایران و هند برای امضای قرارداد بهره برداری از بندر چابهار خاطرنشان كرد: كشور هند به صورت كامل ضمانت نامه بانكی حُسن اجرای تعهدات خویش را به ایران عرضه كرده است.
در پایان، تیرو مورتی قائم مقام وزیر امور خارجه هند با اشاره به اینكه مقرر است در این نشست در مورد عملیاتی شدن موافقتنامه چابهار مذاكره نماییم، اظهار داشت: هند به روابط دریایی خود با ایران ادامه می دهد.


1397/08/01
22:45:40
5.0 / 5
4196
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین