واصلان اربعینی در راه وطن اند

واصلان اربعینی در راه وطن اند مركز املاك: ایلام -آمد و شد زائران اربعینی روالی متفاوت یافته است برخلاف هفته گذشته كه مهران محل حضور و خروج جمعیت میلیونی زائران در راه شتافتن به كربلا معلی بود از ابتدای هفته جاری مرز، شهر و اهالی مهران شاهد و میزبان شمار روز افزون زائران واصل در راه برگشت به وطن هستند.


گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا از پایانه مرزی مهران حاكی از این است كه از ابتدای هفته جاری سطح بی سابقه خروج مرزی زائران به سمت عراق فروكش كرده، در مقابل تعداد زائرانی كه درحال ورود به كشور هستند رو به افزایش است.
اگرچه اربعین مصادف با سه شنبه هفته جاری است اما به نظر می آید كه امسال آیین اربعین حسینی زودتر از هر سال شروع شده و شاهد نوعی جابجایی در زمان آمدن و بازگشت زودهنگام زائران به كشور هستیم.
زائران حسینی یك روز مانده به اربعین بعد از زیارت حرمین شرفین و رسیدن به مراد دل و با آسودگی خاطر و سبكبال، بار سفر بازگشت از عراق را بسته و با سرعت در حال بازگشت به طرف مرز مهران هستند.
تعدادی از زائران حسینی بیان نمودند كه با عنایت به اینكه شمار زائران كربلا هر لحظه بیشتر و بیشتر می شد نگران ازدحام بیش از اندازه جمعیت در هنگام بازگشت بوده و براین اساس تصمیم گرفتند به سفر زیارتی خود آخر دهند.
به نظر می رسد توضیح و علت انتخاب زمان كنونی برای بازگشت در میان همه زائران حدودا یكسان است، در توجیه علت انتخاب این زمان برای بازگشت شماری از زائران به خبرنگار ایرنا در مرز مهران گفتند: ازدحام میلیونی جمعیت در كربلای معلی؛ مشكل تامین اقامتگاه، دسترسی به امكانات ضروری و دغدغه تامین خودرو سبب انتخاب زمان كنونی كه پیش از روز اربعین است برای بازگشت به وطن است.
زائران كه می دانند ظرفیت مجموعه مسیر و لوازم امكانات آن به هیج وجه گنجایش جمعیت زائران را ندارد؛ تقویم زمانی خویش را متناسب با مجال برای زیارت همگان به پیش از برگزاری آئین بزرگ تنظیم كرده و به كشور باز گشته اند.

** بازگشت 71 هزار زائر در 24 ساعت گذشته/ موج گسترده بازگشت زائران از فردا
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای ایلام اشاره به اوج گیری بازگشت زائران به كشور اظهار داشت: در شبانه روز گذشته نزئیك به 71 هزار نفر از زائران اربعین حسینی از طریق مرز مهران وارد كشور شده اند.
نورالله دلخواه به خبرنگار اعزامی ایرنا اظهار داشت: از ابتدای ماه صفر تا كنون بیشتر از 280 هزار نفر با استفاده از مرز مهران وارد كشور شده اند.
وی با اشاره به اینكه موج گسترده بازگشت زائران از فردا آغاز می شود، افزود: بازگشت زائران از مسیر مرز مهران به داخل كشور اكنون به شكل منظم و بدون مشكل جریان دارد.
وی با اشاره به میزان تردد زائران از مرز مهران اضافه كرد: از ابتدای ماه صفر تا كنون یك میلیون و 422 هزار نفر از مرز مهران تردد داشته اند.
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای ایلام خاطرنشان كرد: زائران بعد از انجام مراحل اداری ورود به كشور در پایانه مرزی به وسیله اتوبوس هایی كه در این محل تدارك دیده شده به پایانه بركت هدایت و بعد از آن به شهر مهران و سپس به شهرهای خود منتقل می شوند.
وی افزود: در روزهای اربعین دو میلیون و 700 هزار تردد در جاده های استان به ثبت رسید كه نسبت به سال قبل دو درصد رشد داشته است.
دلخواه از آمادگی و استقرار 30 اكیپ راهداری در جاده استان برای بازگشت زائران اطلاع داد و اظهار داشت: بدین منظور سه هزار اتوبوس برای بازگشت زائران در نظر گرفته شده كه بتدریج كار انتقال زائران به شهرهای محل سكونت را انجام خواهند داد.

** تدابیر لازم برای بازگشت زائران از مرز مهران اتخاذ شده است
معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام اظهار داشت: موج بازگشت زائران حسینی به داخل كشور از امروز شدت بیشتری خواهد گرفته و با تلاش همه دست اندركاران استان اقدام ها و تدابیر لازم در این خصوص اتخاذ شده است.
محمد نوذری اضافه كرد: تمام نیروهای امنیتی، انتظامی و امدادی آمادگی كامل برای خدمت رسانی به موج بازگشت زائران را دارند.
معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام تصریح كرد: در راه حركت زائران تمام امكانات از نظر اسكان، تغذیه، حمل و نقل، بهداشت و درمان زائران فراهم گشته است.
نوذری افزود: سه هزار اتوبوس برای بازگشت زائران در نظر گرفته شده كه بتدریج كار انتقال زائران به شهرهای محل سكونت را انجام خواهند داد.

مدارس مهران تعطیل شد/ تجهیز 60 مدرسه برای اسكان زائران
مدیر كل آموزش و پرورش استان ایلام از تجهیز و مهیا سازی 60 مدرسه در شهرستان مهران برای اسكان زائران اربعین حسینی اطلاع داد.
اسفندیار رستم زاد اضافه كرد: با عنایت به بازگشت زائران اربعین حسینی از عتبات عالیات مدارس شهرستان مهران از امروز تعطیل و این فضاها آماده اسكان زائران هستند.
وی خاطرنشان كرد: علاوه بر این بیشتر از 30 خوابگاه، مجتمع و زائر سرای دانش آموزی هم در شهرستان مهران برای اسكان زائران مهیا شده است.
مدیركل آموزش و پرورش استان ایلام تصریح كرد: همینطور با هماهنگی با مدیران مدارس شهرستان های دهلران، ایلام، چرداول، ملكشاهی، چوار و ایوان كه در راه تردد زائران اربعین حسینی قرار دارند اعلام شده تا زمینه استراحت زائران در شیفت غیر آموزشی مدارس فراهم گردد.
به گفته رستم زاد علاوه بر این شماری از نیروهای اداری و آموزشی در موكب ها برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی در حال فعالیت و خدمت رسانی هستند.
وی اظهار داشت: تا روز گذشته فعالیت مدارس در شهرستان مهران برقرار بود كه به دستور استاندار و با عنایت به موج بازگشت زائران و لزوم اسكان آنها فعالیت مدارس شهرستان مهران امروز و چهارشنبه 9 آبان ماه تعطیل شده است.

** تدابیر پلیس راه برای سهولت در بازگشت زائران اربعین
رئیس پلیس راه استان ایلام از افزایش موج بازگشت زائران و ترددهای جاده ای خروجی از شهر مهران به سمت ایلام اطلاع داد و اظهار داشت: پلیس راه برای بازگشت زائران تدابیر لازم را اتخاذ نموده است.
سرهنگ رضا همتی زاده اضافه كرد: در 24 ساعت گذشته شاهد كاهش بار ورودی از ایلام به مهران و افزایش ترافیك خروجی از مهران به سمت ایلام هستیم.
وی تصریح كرد: با عنایت به برآوردها طی روزهای آتی محدودیت هایی برای تسهیل در تردد بار خروجی از مرز مهران به ایلام در نظر گرفته می گردد.
رئیس پلیس راه ایلام افزود: با عنایت به حجم تردد زائران جاده ملكشاهی مسیر جایگزین محور ایلام - مهران می گردد و خودروها باید از این مسیر تردد كنند.
همتی زاده با اشاره به اینكه موج بازگشت زائران طی 2 تا سه روز اخیر افزایش یافته و محور های مرزی با حجم بیشتر تردد زوار مواجه می باشد، اضافه كرد: در جهت تسهیل در عبور زائران محور مهران به سمت ایلام در صورت یك طرفه شدن اعلام خواهد شد.
سرهنگ همتی زاده در مورد ترافیك در محور مهران به سمت ایلام اظهار داشت: هم اكنون ترافیك در محور مهران - ایلام روان اما پرحجم و در بعضی مقاطع سنگین و نیمه سنگین است.
وی با اشاره به نزدیك شدن به اربعین تصریح كرد: حجم تردد در همه محورهای ایلام - مهران افزایش یافته و شاهد موج عظیم زائران هستیم و پلیس راه استان برای روبه رو شدن با این موج ترافیك آمادگی دارد و تدابیر ترافیكی لازم اندیشیده است.رئیس پلیس راهور:
بازگشت جمعی زائران اربعین به كشور شروع شد

رئیس پلیس راهور ناجا نیزاز آغاز بازگشت جمعی زائران اربعین به مرزهای كشور بخصوص مهران اطلاع داد و اظهار داشت: تردد وسایط نقلیه به مرز مهران نسبت به سال قبل حدود 11 درصد افزایش داشته است.
سردار تقی مهری در گفت وگو با ایرنا تصریح كرد: پلیس راهور به صورت كامل آمادگی بازگشت زائران اربعین را دارد و در این راستا تمهیدات لازم در استان های خوزستان، ایلام، لرستان، مركزی، همدان و كرمانشاه در نظر گرفته شده است.
رییس پلیس راهور با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی كشور در خصوص بارش باران در ایام آتی در مرزهای غربی كشور سفارش كرد: زائران در زمان بازگشت با عنایت به لغزندگی معابر حتما با سرعت مطمئن تردد كنند.
رییس پلیس راهور ناجا از یكطرفه شدن محور مهران به ایلام اطلاع داد و اظهار داشت: با افزایش بار بازگشت زائران و به جهت تسهیل ترددها این محور و جاده ایلام به ملكشاهی، مهران یكطرفه خواهد شد كه زمان دقیق اعمال این محدودیت ها متعاقبا اعلام می گردد.
وی در مورد جابجایی زائران از مرز مهران هم اظهار داشت: اتوبوس های درونشهری در این خصوص درنظر گرفته شده اند تا زائرانی كه قصد دارند به پایانه بركت بروند را منتقل كنند همینطور تمهیداتی هم برای انتقال زائرانی كه خودروهای خویش را در پاركینگ اربعین پارك كرده اند اندیشیده شده است.
گزارش از فرهاد فرامرزی
3032/6034


1397/08/07
15:19:53
5.0 / 5
4555
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین