معاون شهردار: تهران دیگر ظرفیتی برای ساخت و ساز ندارد

معاون شهردار: تهران دیگر ظرفیتی برای ساخت و ساز ندارد مركز املاك: تهران- ایرنا - معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران اظهار داشت: در شهر تهران بیش از اندازه تصور ساختمان احداث شده و دیگر این شهر ظرفیتی برای ساخت و ساز ندارد.


به گزارش مركز املاك به نقل از ایرنا، مهدی حجت روز سه شنبه در بیست و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران از روند فعالیت شورای عالی شهرسازی و معماری انتقاد كرد و اضافه كرد: اگر دولت درباره شهرسازی تكلیفی را بدون توجه به دیدگاههای شهرداری ابلاغ می كند، پس باید عوارض آن را هم پرداخت كند.
وی خاطرنشان كرد: نمی شود نمایندگان دولت در شورای عالی شهرسازی و معماری، طرحی را بدون در نظر گرفتن عواقب و پیامدهای آن تصویب كنند.
وی اظهار نمود: وقتی شورای عالی می گوید بیشتر از 11 طبقه در شهر ساخته نشود، به این مورد فكر نمی كند كه درآمد شهرداری كاسته می شود، پس اگر دولت تكلیفی را به این شكل ابلاغ می كند، خودش هم عوارض آن را پرداخت و پیامدهای آن را بپذیرد.
معاون شهردار تهران اظهار داشت: در شرایط موجود شهرداری تهران 2 راه دارد، یا از آنچه به وجود آمده گلایه كند و یا برای خارج شدن از این منجلاب و گرفتاری، چاره اندیشی شود.
وی با اشاره به اینكه با معاونان گذشته شهرسازی و معماری شهرداری تهران برای اطلاع از رویكرد فعالیت های این حوزه در گذشته تابحال صحبت كرده ام، اظهار داشت: اگر بدنبال ارتقای كیفی زندگی شهروندان هستیم، باید تفاوت ها و مزیت های مناطق را شناسایی و مشخص كنیم.
معاون شهردار تهران تصریح كرد: معاونین شهرسازی معماری شهرداری در سطح مناطق هنوز گرفتار تراكم فروشی هستند و رویكرد اصلی ما تغییر در رویكرد و رویه توجه صرف به كالبد شهر است.
حجت با اشاره به اینكه در گذشته 5درصد قیمت هر ساختمان بعنوان عوارض به شهرداری پرداخت می شد، اظهار داشت: با حذف این قانون، درآمدهای شهرداری یكباره 300برابر كم شده و بنابراین شهرداری به سراغ تن فروشی رفت.
معاون شهردار تهران اظهار داشت: برای شارژ(تامین هزینه ها) ساختمان در شهر تهران سالانه حدود 6 میلیون تومن پرداخت می كنیم، اما عوارض خدمات شهری در تهران سالانه 120 تا 130 هزار تومان است، شهروندان باید حق نگهداری از شهر را پرداخت كنند.
وی در مورد طرح تفصیلی شهر تهران هم اظهار داشت: دراین خصوص 2 دیدگاه برای تجدیدنظر در این طرح وجود دارد، اول اینكه بررسی كنیم آیا این طرح با آنچه كه اتفاق افتاده انحراف داشته یا درست است و دوم اینكه توقع ما از آینده شهر چقدر در طرح تفصیلی مورد توجه قرار گرفته است.
حجت، برگزاری مسابقه سالانه بهترین نمای ساختمان در تهران را همچون برنامه های این معاونت در زمینه بهبود شرایط شهرسازی در تهران عنوان نمود.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در ادامه با اشاره به ضرورت احیای بافت های فرسوده، اظهار داشت: در مورد ایمن سازی ساختمان ها باید به مبحث توجه كنیم.
وی اضافه كرد: اول ساختمان هایی كه در سطح شهر وجود دارند و دوم ساختمان هایی كه مقرر است در آینده احداث شوند.
به گفته وی، بعنوان مثال، مطابق پیشنهادی كه وزارت بهداشت عرضه كرده، مقرر است در محوطه باز كناره بیمارستان ها، بیمارستان جدیدی ساخته شود تا بیمارستان از ساختمان فرسوده به ساختمان جدید منتقل شود و سازه ساختمان قبلی جمع آوری و تبدیل به حیاط شود.
حجت همینطور به موقعیت فرهنگی تپه های عباس آباد در شهر تهران اشاره و تصریح كرد:
این اراضی به یك منطقه فرهنگی تبدیل شده كه باید از ظرفیت و داشته های آن به خوبی استفاده نماییم.
معاون شهردار تهران در مورد برخی گودهای رها شده در سطح شهر هم اظهار داشت: مبحث گود خیابان فرهنگ به طور كامل بررسی و مشكل آن حل شده، گود كنار برج میلاد هم به واسطه مشكل پذیرفته نشدن طرح حامی مالی، بلاتكلیف مانده كه مقرر است تا عملیات استقامت بخشی آن انجام شود.
به گزارش مركز املاك به نقل از ایرنا، معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران امروز با حضور در جلسه شورای شهر، گزارشی از فعالیت های این معاونت به اعضای شورا ارائه نمود.
* برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با كانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: معصومه آقا امینی - انتشار: محسن فتاحی
تهرام/7244/1109**1625


1396/09/14
12:51:09
5.0 / 5
4448
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین