آخوندی خبر داد:

۴هزار میلیاردتومان هزینه خط آهن چابهار زاهدان یا احداث بزرگراه ساحلی

۴هزار میلیاردتومان هزینه خط آهن چابهار زاهدان یا احداث بزرگراه ساحلی مركز املاك: وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: برای احداث راه آهن چابهار ـ زاهدان نیاز به سرمایه گذاری ۴ هزار میلیارد تومانی داریم تا این بندر به شبكه ریلی متصل شود.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، عباس آخوندی در برنامه زنده تلویزیونی «اقیانوس» با اشاره به اینكه چابهار یك دُرّ و نگین برای ایران به حساب می آید كه مدت ها زیر خاك پنهان بوده و باید این خاك ها را كنار بگذاریم، اظهار داشت: خیلی ها فكر می كنند چابهار یك شهر دورافتاده است اما باید بدانند كه این شهر صاحب تمدن بوده و بخشی از تمدن ایران شهری و فرهنگ این سرزمین را شكل می دهد كه می تواند در توسعه اقتصادی و رشد امنیت اجتماعی ایران اثرگذار باشد.
وی چابهار را تنها بندر اقیانوسی ایران نامید و اضافه كرد: این بندر از نظر استراتژیكی برای كشور بسیار حائز اهمیت بوده و با عنایت به اینكه تنها بندر خارج از تنگه هرمز ایران است، وجود آن برای حیات اقتصادی كشور بسیار مهم است.
وزیر راه و شهرسازی، چابهار را دروازه ایران به شبه قاره هند و جنوب، ذكر و عنوان كرد: این بندر محل تلاقی تمدن ایران و شبه قاره به حساب می آید و باید به مشابهت های اقتصادی این دو تمدن توجه ویژه ای داشت.
آخوندی ادامه داد: هند علی رغم جمعیت فراوانی كه دارد، رشد اقتصادی بسیار زیادی در سال های اخیر داشته و برای این كشور، چابهار بهترین دروازه ورود به شمال محسوب می شود؛ به همین جهت پیمان سه جانبه ایران، افغانستان و هند را در مورد این بندر به امضا رسانده ایم.
وی با اشاره به اینكه بندر چابهار می تواند تعامل خوبی هم با بندر گوادر پاكستان داشته باشد، تصریح كرد: ما می توانیم با استفاده از بندر چابهار به پاكستانی ها برای تردد از دالان ایران برای دستیابی به كشورهای شمال آسیا كمك كنیم؛ از همین رو در مراسم بهره برداری از فاز یك بندر چابهار، از وزرای كشورهای پاكستان، هند، افغانستان، عمان و عراق دعوت كرده ایم تا در مراسم حضور داشته باشند.
وزیر راه و شهرسازی با تاكید بر اینكه كشور ما از نظر جمعیتی، تمركزگرا بوده و هم اكنون ۸. ۷ میلیون نفر جمعیت در پایتخت مستقر است، خاطرنشان كرد: مجموع استان های تهران و البرز با ۱۳ میلیون نفر جمعیت، مؤید این مورد است؛ این در شرایطی است كه رهبر معظم انقلاب در ۱۰ سال قبل همواره تاكید زیادی بر توسعه سواحل مكران داشته است كه هم اكنون با افتتاح بندر شهید بهشتی، ما به بخشی از سیاست های توسعه سواحل مكران، جامعه عمل پوشاندیم.
آخوندی تصریح كرد: بندر چابهار صرفاً برای تخلیه و بارگیری كالا در نظر گرفته نشده است، بلكه منطقه ای است كه در زمینه تولید و تولید فضاهای بزرگ تولیدی همچون پتروشیمی و فولاد هم حائز اهمیت بوده و بخش گردشگری هم در این بندر مورد توجه واقع شده است.
وی پروژه بزرگتر از توسعه بندر چابهار را احداث خط آهن چابهار ـ زاهدان دانست و اظهار داشت: این ریل با طول بیش از ۶۰۰ كیلومتر با ۴۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در دست ساخت است.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تراكم نفر در كیلومترمربع در منطقه مكران اضافه كرد: هم اكنون این تراكم ۴. ۸ نفر در هر كیلومترمربع است یعنی در هر ۱۰۰ هكتار، ۴. ۸ نفر زندگی می كند كه نشان داده است برنامه ریزی های ما در گذشته مؤثر نبوده است.
آخوندی یكی دیگر از مزایای توسعه چابهار را سهولت در استفاده از آب شیرین كن برای مصارف عمومی، عنوان و اظهار نمود: به جای آنكه میلیاردها تومان هزینه كنیم تا آب را به مركز كشور ببریم، با هزینه های بسیار كمتر از آن می توانیم در كنار آب، تمدن تولید كنیم.
به گفته وی، بندر چابهار ظرفیت فراوانی برای جذب سرمایه دارد، اما باید به همه شقوق ارتباطات دسترسی داشته باشد كه مبحث تأسیس بزرگراه در نوار ساحلی كشور از جنوب شرق تا جنوب غرب، یكی از همین اقدامات است.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: از یك طرف مدعی هستیم ایران كانون تمدن است ولی از آن طرف، تمدن را تنها در تهران و چند شهر بزرگ می بینیم ولی این دست از اقدامات توسعه ای مانند طرح توسعه بندر چابهار می تواند اندیشمندان، دانشگاهیان، بازرگانان و... را به همه حوزه های ایران شهری متوجه سازد.
آخوندی با اشاره به اینكه «من با ورود توریست مخالف نیستم» اضافه كرد: من به بالاتر از آن معتقدم و می گویم باید زندگی در این منطقه توسعه یابد. اگر بندر آباد شود ولی خود شهر چابهار توسعه نیابد، این تضاد می تواند مسئله آفرین باشد؛ ازاین رو سازمان بنادر و دریانوردی موظف است در جهت اجرای مسئولیت اجتماعی خود، كل بندر و شهر چابهار را با هم ببیند، تا این منطقه امكان جذب جمعیت را داشته باشد.

1396/09/15
11:43:26
5.0 / 5
4790
تگهای خبر: احداث , تولید , شهرسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین