رئیس شورای استان تهران: مدل اتاق فكر را برای حضور جوانان مناسب نمی بینم

رئیس شورای استان تهران: مدل اتاق فكر را برای حضور جوانان مناسب نمی بینم مركز املاك: تهران-ایرنا- رئیس شورای اسلامی استان تهران با اشاره به نیاز به اقدام مشترك كارگروه های جوان بدون به خطر انداختن اصل امنیت شهری اظهار داشت: مدل اتاق فكر را برای حضور جوانان مناسب نمی بینم.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی خانه شهریاران جوان، الهام فخاری در دومین نشست بین المللی جوانان و صلح شهری با مبحث بررسی تجربیات جهانی، فرصت ها، چالش ها و راهكارها در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اظهار نمود: در شرایط فعلی جوانان، بیرون مانده ها از همه امور در قالب سازمان ها به شمار می آیند كه باید فكری به حال آنان كرد.
رئیس شورای اسلامی استان تهران با اشاره به بهره مندی از جوانان در عرصه های مختلف اظهار داشت: در سازمان ها و ارگان ها همچون شورای شهر و شهرداری مدعی اشتغال 30 درصدی جوانان هستیم، در حالی كه این سهم به میانسالان اختصاص پیدا می كند و امیدواریم با پیگیری های صورت گرفته این مهم در آینده ای نزدیك تحقق یابد.
فخاری با اشاره به اینكه در مقطعی هستیم كه نیاز بازآفرینی در عرصه جوانان به شدت احساس می شود، تصریح كرد: بخش پویا و فعال شهر جوانی است كه می تواند توانمند و خلاقانه كار كند و به عقیده من خانه شهریاران جوان ظرفیتی پرارزش در حوزه جوانان به شمار می آید كه می تواند بخش پویای شهر را در زمینه های مختلف فعال تر كند.
وی با اشاره به اینكه نیاز به اقدام مشترك در میان سازمان ها و نهاد ها و هم سمن ها در حوزه های مختلف به خصوص جوانان بدون به خطر انداختن اصل امنیت شهری به شدت احساس می شود، خاطرنشان كرد: در كمیته و كمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، آماده پذیرش ایده های عملیاتی در زمینه های مختلف همچون جوانان هستیم.
عضو كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: یكی از مسایل ما در سطح ملی، این است كه صلح را به منزله یك وضعیت تلقی می كنیم و این در شرایطی است كه صلح فرآیندی به تاریخ زیست انسان در زمین است و فرآیندی دیدن آن به ما در پیشبرد این هدف و دستاوردهای آن كمك شایانی می كند.
فخاری با اشاره به اینكه صلح را باید به مصابح یك نگرش ببینیم اضافه كرد: نگرش آگاهی نیست بلكه آگاهی هم می طلبد و برای وضعیت صلح باید به مفاهیم چند جانبه بپردازیم.
وی با اشاره به وجود از هم گسیختگی در تهران اظهار نمود: تهران بسیار سرمایه دار بوده و با مشكلات بسیاری هم روبه رو است، من معتقدم كه درمان اسكیزوفرنی شهری را باید در تهران پیگیری كنیم به گونه ای كه شهر را باید به صورت لایه ها و بخش ها دیده و برای مشكلات راهكارهای عملی و واقعی در نظر بگیریم.
فخاری با اشاره به اینكه در مورد سمن ها و موضوعاتی همچون مذاكره، تعامل و مدیریت درونی و بین بخشی باید برنامه ریزی و هدف گذاری صورت گیرد، اظهار داشت: خوشبختانه در شورای اسلامی استان تهران تركیب جوان تری نسبت به ادوار گذشته حضور دارند كه افزایش ارتباط و هم تولید كارگروه ها و ارتباط بیشتر با سمن ها را می طلبد.

*مدیریت شهری، بهترین بستر برای حضور جوانان
محمد ابویی مدیرعامل خانه شهریاران جوان هم در این نشست حوزه مدیریت شهری را بهترین بستر برای فعالیت جوانان دانست و اظهار داشت: نخستین رسالت خانه شهریاران جوان شناسایی و تربیت مدیران جوان برای ساخت شهری هوشمند و خلاق است.
وی اضافه كرد: شناسایی و استعدادیابی جوانان در عرصه های اجتماعی از اركان اصلی خانه شهریاران جوان است.
مدیرعامل خانه شهریاران جوان اظهار داشت: تولید فضای پویا برای جوانان و تعریف جایگاه جوان در جامعه از مسائل قابل توجه است كه نیازمند برنامه ریزی و اجرای طرح های مناسب است.
ابویی ضمن بررسی نیازهای اولیه و انتظارات جوانان اظهار نمود: مسئله مهم جوانان در مورد مطالبه گری، نداشتن توانمندی كافی و آموزش درست است.
وی اظهار داشت: گام اصلی نهادهای جوانان تولید صلح شهری برای مسئولیت پذیری و تولید دغدغه است.

*نظر جوانان برای مدیران فرصت است
محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم در این نشست با تاكید بر اینكه نظر جوانان برای مدیران فرصت است خاطرنشان كرد: هیچ دوره ای در ایران به پر مغز بودن جوانان فعلی نمی رسد و هم اكنون كشور از جوانان تحصیلكرده و توانمند بهره می برد.
وی با اشاره به نقش جوانان در هشت سال دفاع مقدس اضافه كرد: به جز دفاع مقدس در 300 سال قبل جنگ های كشور همه با شكست مواجه شده است و در جنگ تحمیلی با رشادت های جوانان پیروز شدیم و هیچ بخشی از ایران جدا نشد، همینطور تجربه حضور جوانان در دوران سازندگی و فرهنگی را داشته ایم.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اظهار داشت: نهاد شهریاران جوان بستری برای حضور جوانان برای تصمیم سازی پیش از تصمیم گیری است و این نهاد می تواند با تشكیل اتاق فكر برای جوانان به مدیریت شهری كمك نماید.
صلاحی با اشاره به تراكم بالای جمعیت در تهران این مورد را عامل شكل گیری خشونت بین شهروندان برشمرد و اضافه كرد: با معكوس كردن كوچ جمعیت در بلند مدت می توانیم مشكلات شهر تهران را كاهش دهیم.
وی، فرهنگ سازی را بهترین، كم هزینه ترین و سریع ترین راه برای كاهش صدمه های شهر تهران دانست و اظهار داشت: با حضور جوانان می توانیم كارگروه هایی داشته باشیم و جوانان با طرح مطالباتشان می توانند صدمه های شهری را كاهش دهند.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اضافه كرد: این مطالبه گری باید در توان نهادهای مسئول باشد و از دولت، شهرداری و شورای شهر از هر كدام باید در حد توانشان درخواست داشت و در نهایت می توان زیست شهری را بهتر كرد.
سیامك مقدم رئیس دفتر برنامه اسكان بشر سازمان ملل متحد( UNHabitat) هم در این نشست اظهار داشت: این نهاد تابحال برنامه ای در حوزه جوانان انجام نداده اما با عنایت به فعالیت های خانه شهریاران جوان كه متولی طرح جوانان و صلح شهری است، همكاری ویژه ای خواهد داشت.
وی اضافه كرد: بررسی تجارب و الگوهای صلح شهری در كشورهای مختلف هم باید مورد توجه قرار گیرد.
آتنا ناصری نایب رئیس خانه روانشناسان، مشاوران و حرف یاورانه، هم در این نشست تشكیل كارگروه ها و جلسات بیشتر را لازمه اجرایی شدن طرح جوانان و صلح شهری دانست و اظهار داشت: استفاده از دانش و ابزار جدید راهی برای پیشگیری از مشكلات است.
دومین نشست بین المللی جوانان و صلح شهری با مبحث بررسی تجربیات جهانی، فرصت ها، چالش ها و راهكارها با حضور محمد ابویی مدیرعامل خانه شهریاران جوان، محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، الهام فخاری عضو شورای شهر تهران و رئیس شورای اسلامی استان تهران، سیامك مقدم رئیس دفتر اسكان بشر سازمان ملل متحد، سارای لوباتو نماینده دفتر منطقه ای یونسكو در تهران، شیدا مهنام مدیر گروه علوم اجتماعی كمیسیون ملی یونسكو، رجایی نماینده وزارت امور خارجه، علی رضایی رئیس دبیرخانه OICyouthcaital در شیراز و جمعی از سمن های فعال در حوزه جوانان كشور همچون مركز گفتمان صلح برای همه، دبیرخانه سازمان شهرداران صلح، موسسه حامیان رشد و بالندگی در سالن كنفرانس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار گردید.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با كانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
تنظیم كننده: معصومه جوان معبودی**انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7245//1348


1396/09/28
15:41:59
5.0 / 5
4568
تگهای خبر: تولید , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین