وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

تحویل ۹۰۰ هزار واحدمسكونی تا آخر ۹۹، افزایش وام مسكن تورم زاست

تحویل ۹۰۰ هزار واحدمسكونی تا آخر ۹۹، افزایش وام مسكن تورم زاست به گزارش مركز املاك وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: تا آخر سال ۹۹، ۹۰۰ هزار واحد مسكونی شامل ۴۰۰ هزار واحد جدید و تكمیل ۵۰۰ هزار واحد مسكن مهر عملیاتی می گردد.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، محمد اسلامی در نشست بررسی مشكلات مسكن مهر پردیس كه بامداد امروز در شركت عمران شهر جدید پردیس برگزار شد، با اشاره به اینكه ما در وزارت راه و شهرسازی شأنی جز خدمتگزاری به مردم نداریم و باید تا سر حد امكان، تسهیل گری نماییم، تصریح كرد: وظیفه دولت تولید مسكن نیست بلكه زمینه سازی برای خانه دار شدن مردم است.
وی اضافه كرد: باید این آمادگی وجود داشته باشد تا جریان راه اندازی و تولید مسكن پایدار مانده و میان عرضه و تقاضا تعادل برقرار باشد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه تعادل بخشی به بازار مسكن برای اقشار مستضعف، نیاز به تولید مسكن از جانب فعالان اقتصادی این حوزه و مردم دارد، خاطرنشان كرد: مسكن مهر با اشكال مختلف حقوقی و اجرایی در دستور كار قرار گرفته است كه باید به آخر برسد. همینطور دلایل توقف و ركود در ساخت و ساز این طرح و راه های خروج از آن، جزو مهم ترین برنامه های وزارت راه و شهرسازی است.
اسلامی با تاكید بر اینكه در هفته اول ورود خود به وزارت راه و شهرسازی، تكلیف مسكن مهر را پیگیری كرده است، اظهار داشت: دولت عوامل توانمندسازی و شتاب دهنده مسكن مهر را در لایحه بودجه ۹۸ آورده است كه نمایندگان تهران هم قول مساعدت تصویب این پیشنهادات بویژه در زمینه مسكن مهر پردیس را داده اند.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود به ضرورت راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد مسكونی جدید از جانب شركت عمران شهرهای جدید اضافه كرد: همینطور این شركت باید مبحث راه اندازی شهرهای جدید را هم در دستور كار قرار دهد. ما در اول انقلاب ساخت ۶۰ شهر جدید را برنامه ریزی كرده بودیم. باید ساخت شهرك های اقامتی در كنار تكمیل مسكن مهر در دستور كار شهرهای جدید باشد تا از دست اندازی و تعرض به اراضی پرارزش دولتی در اطراف شهرها جلوگیری شود ضمن اینكه با این اقدامات، امكان خانه دار شدن اقشار محروم هم فراهم می گردد.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به اظهارات سید فرید موسوی عضو مجمع نمایندگان تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در خصوص ضرورت برخورد با پیمانكاران متخلف مسكن مهر پردیس اظهار داشت: باید با پیمانكار طبق شرایط پیمان برخورد شود و نیازی به برخورد خاص نیست. پیمانكار به دانش، تسلط و اراده ی كارفرما نگاه می كند. اگر كارفرما قدرتمند باشد، پیمانكار هم با قدرت به كار خود ادامه می دهد.
اسلامی با تاكید بر اینكه موانع از سر راه شركت عمران شهرهای جدید برداشته شده و تیم مدیریتی جدید در پردیس مستقر شده است كه با قدرت در حال انجام كار است، خاطرنشان كرد: شهر پردیس بزودی به یك شهر فاخر تبدیل می گردد. باآنكه عرضه مسكن مهر پردیس و برنامه ریزی برای ساخت این تعداد واحد مسكن مهر با آنچه در گذشته برای این شهر برنامه ریزی شده بود، متفاوت می باشد.
وی درباره امضای قرارداد شركت عمران شهر جدید پردیس با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) برای راه اندازی متروی این شهر تصریح كرد: قرارداد مترو، قرارداد درستی است و باید صورت گیرد. اگر متروی تهران ـ پردیس تكمیل نشود، مشكل بزرگی در آینده خواهیم داشت.
وزیر راه و شهرسازی همینطور در پاسخ به اظهارات فرید موسوی در خصوص ضرورت افزایش مساحت شهر جدید پردیس در شورای عالی شهرسازی و معماری اظهار داشت: نباید در پردیس بارگذاری بیشتری داشته باشیم چون كه ذخایر آبی این شركت به شدت محدود است و سازمان محیط زیست و وزارت نیرو با بارگذاری جدید در پردیس مخالفند. به نظر من فعالیت های این شهر باید با مقیاس موجود دنبال شود.
اسلامی در انتها بازدید خود از پروژه های مسكن مهر شهر جدید پردیس، در جمع خبرنگاران با تاكید بر اینكه اساس بحث ما این است كه باید مسكن مهر تمام شود، اضافه كرد: شهر جدید پردیس یكی از شهرهای اقماری تهران است كه قرار بود ۵۰ هزار واحد در آن راه اندازی شود اما بعد از آغاز اجرای طرح مسكن مهر، این برنامه ریزی به ۸۲ هزار واحد علاوه بر ۵۰ هزار واحد قبلی ارتقاء یافت. هم اكنون اكوسیستم، مشكلات آب، همینطور بافت زمین این منطقه سبب شد تا با ركود در راه اندازی واحدهای مسكونی مهر مواجه شویم؛ البته در این مدت كه به وزارت راه و شهرسازی آمده ام، مشكلات را پیگیری كرده ام و سه اقدام را در سه هفته اولیه انجام داده ایم؛ نخستین اقدام تقویت مدیریتی شركت عمران شهر جدید پردیس با رویكرد جدید در این شهر بود.
وی افزود: در اقدامات بعدی به سراغ حل و فصل مشكلات پیمانكاران با شركت عمران شهر جدید پردیس رفتیم و قرار شد تا ۳۳ هزار و ۲۰۰ واحد مسكن مهر كوزو بعنوان بزرگترین پیمانكار شهر جدید پردیس كه چهار سال اجرای پروژه های آن متوقف شده بود، از سر گرفته شود.
وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: اقدام دیگر ما در این مدت امضای قرارداد با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) برای تكمیل تأسیسات زیربنایی، خیابان كشی، محوطه سازی، ساخت مساجد، مدارس و دیگر تأسیسات روبنایی مسكن مهر این شهر بود.
اسلامی به روش های جدید تأمین مالی تكمیل مسكن مهر اشاره نمود و خاطرنشان كرد: برای كل مسكن مهر، ۶ ردیف بودجه در لایحه بودجه ۹۸ پیش بینی كردیم تا منابع لازم برای تولید مسكن در این لایحه لحاظ شود.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد وجود ۲۵۰۰ متقاضی خرید مسكن مهر در پردیس كه علیرغم پرداخت آورده های خود، نتوانسته اند واحدی دریافت نمایند، اظهار داشت: برای این ۲۵۰۰ متقاضی بدون واحد، اراضی را در داخل پروژه كوزو پیش بینی كرده ایم؛ پردیس دیگر بدون چاره نیست و تكمیل آنرا در دو سال آینده پیگیری می نماییم. اگر آنهایی كه واحد ندارند، بپذیرند كه به هشتگرد یا پرند بروند، زودتر خانه دار می شوند اما اگر نپذیرند، برای آنها هم ظرفیت سازی می نماییم.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش كه آیا منظور شما از این گفته كه «مسكن با پسوند را قبول ندارم»، مسكن اجتماعی است؟ اضافه كرد: ساخت مسكن صرف نظر از اینكه با چه پسوندی باشد، از نظر قانون اساسی وظیفه وزارت راه و شهرسازی است بویژه با اولویت اقشار محروم جامعه تا بتوانند خانه دار شوند؛ بنابراین برای خانه دار شدن آنها در حال تلاش هستیم؛ همچون این اقدامات ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی جدید به همراه تكمیل ۵۰۰ هزار واحد مسكن مهر باقی مانده تا سال ۹۹ است. به عبارت دیگر تا آخر سال ۹۹، ۹۰۰ هزار واحد مسكونی را به مردم تحویل خواهیم داد.
اسلامی در پاسخ به این پرسش كه چرا با افزایش سقف تسهیلات مسكن مخالف هستید؟ اظهار داشت: ما در وزارت راه و شهرسازی هیچ گاه برای هیچ كار بررسی نشده ای، تصمیم نمی گیریم چون اگر اعلام نماییم كه به دنبال افزایش سقف تسهیلات مسكن هستیم، خود به خود قیمت مسكن افزایش می یابد.
وی اظهار داشت: بر مبنای مطالعات ما در بعضی از شهرها، دهك های ۸، ۹ و ۱۰ می توانند با پیگیری های خود خانه دار شوند. ما برای خانه دار شدن دهك های ۳ تا ۷ باید تسهیلات پرداخت نماییم.
وزیر راه و شهرسازی تاكید كرد: باید كاری نماییم كه قدرت خرید مسكن مردم افزایش یابد؛ وام مسكن، تورم زا است اما به دنبال توزیع كارت اعتباری مصالح ساختمانی برای انبوه سازان هستیم.
اسلامی در پاسخ به پرسشی در خصوص آخرین وضعیت فرج الله رجبی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان كشور تصریح كرد: من رجبی را بركنار نكرده ام كه بگویم برگردد.

1397/10/06
14:07:26
5.0 / 5
4466
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین