استان خراسان رضوی 970 هزار هكتار جنگل بیابانی و طبیعی دارد

استان خراسان رضوی 970 هزار هكتار جنگل بیابانی و طبیعی دارد مركز املاك: مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی اظهار داشت: حدود پنج میلیون و 554 هزار هكتار و معادل بیشتر از 49 درصد از مساحت 11 میلیون و 300 هزار هكتاری این استان را عرصه های بیابانی و 970 هزار هكتار را جنگل های بیابانی و طبیعی در بر گرفته است.


علیرضا صحرایی روز سه شنبه در نشست هماهنگی اجرای طرح بیابان زدایی در كانون بحران محسن آباد شهرستان تایباد اضافه كرد: 18.4 درصد بیابانهای كشور در خراسان رضوی قرار دارد.
وی گفت: از مجموع عرصه های بیابانی این استان یك میلیون و 576 هزار هكتار عرصه هایی هستند كه تحت تاثیر فرسایش بادی و مستعد احداث و تولید ریزگرد می باشند.
وی اظهار داشت: مساحت كانونهای بحرانی فرسایش بادی در استان كه 13.6 درصد بیابانهای استان را شامل میگردد معادل 768 هزار و 700 هكتار است.
صحرایی اضافه كرد: الان استان خراسان رضوی 15 كانون فرسایش بادی در 15 شهرستان دارد كه به صورت یك كمربند از سبزوار شروع شده و در شهرستان سرخس تمام می شود.
وی گفت: تابحال 573 هزار هكتار از بیابان های خراسان رضوی در اجرای طرح های بیابان زدایی به جنگل های بیابانی تبدیل گشته اند.
وی افزود: از مجموع 11میلیون و 300 هزار هكتار مساحت خراسان رضوی هشت میلیون و 200 هزار هكتار عرصه منابع طبیعی و حوزه فعالیتی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان است.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی به اجرای طرح های بیابان زدایی در این استان اشاره نمود و اضافه كرد: طی چند پارسال همكاری و همراهی مردم در چارچوب سمن های مختلف در حوزه بیابان زدایی قابل تقدیر بوده بطوریكه پارینه 2 هزار هكتار از كانون فرسایش بادی شهرستان گناباد توسط مردم نهالكاری شد و سالانه بیشتر از پنج هزار هكتار از مناطق مستعد استان و كانون های بادی نهالكاری میگردد.
صحرایی به طرح آبخیزداری در حال اجرا در این استان اشاره نمود و گفت: هم اكنون 110 پروژه آبخیزداری و هفت هزار و 500 طرح بیولوژیك با اعتبار بیشتر از 2 هزار و 760 میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با پیشرفت فیزیكی 75 درصد در حال اجرا می باشد.
فرماندار تایباد باز در این نشست اظهار داشت: با اجرای طرح بیابان زدایی در عرصه های بیابانی این شهرستان سالانه 100 هكتار از گستره بیابان های این شهرستان كم می شود و تثبیت شن های روان در كانون بحرانی حاجی آباد، از مهمترین برنامه های پیش روی این شهرستان است.
حسین شرافتی راد اضافه كرد: حالا وسعت عرصه های بیابانی این شهرستان 43 هزار هكتار است كه كانون بحرانی حاجی آباد با پهنه بیشتر از 18 هزار هكتار، مهمترین حوزه آن است.
وی اظهار نمود: در صورت تامین بودجه مورد نیاز، عملیات بیابان زدایی در این شهرستان با جدیت ادامه می یابد كه همه ساله با اعتبار بیشتر از 700 میلیون ریال این عملیات در این كانون صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: كاهش سرعت باد، احداث فضای سبز، تهیه بستر مناسب برای رشد و نمو علوفه و تثبیت شن های روان از مهمترین اهداف اجرای طرح های بیابان زدایی در این شهرستان مرزی است.
شرافتی راد اضافه كرد: امسال با عنایت به كاهش بارش و خشكسالی چند ساله، نهالكاری و استفاده از گونه های مختلف گیاهی در كانون بحران حاجی آباد برای مقابله با بادهای موسومی 120 روزه در اولویت است.
كانون بحرانی حاجی آباد در شهرستان تایباد همجوار با مرز دوغارون و روستای حاجی آباد است.
شهرستان تایباد در 225 كیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.
7494 / 6053


1397/10/11
23:20:27
5.0 / 5
4119
تگهای خبر: احداث , استان , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین